BRATISLAVA. V Bratislave je približne tristo prevádzok, v ktorých sú hazardné automaty. Zhruba polovicu tvoria herne. Všetky tieto zaradenia by však mali skončiť. Aspoň taká je vízia bratislavského primátora Iva Nesrovnala.
Reaguje tak po tom, čo hlavné mesto prepočítalo kópie 136-tisíc podpisov Bratislavčanov, ktorí sú proti hazardu v meste. Mesto zistilo, že platných je 98-tisíc podpisov.
To znamená, že mestskí poslanci budú na najbližšom zasadnutí rokovať o tom, či a aké nariadenie o hazarde na území mesta prijmú. Na rokovanie im ho totiž predloží primátor.
Najbližšie mestské zastupiteľstvo bude 16. februára.
Kontrolu podpisov robilo mesto po tom, čo v auguste zmizlo bratislavskému magistrátu približne 50-tisíc podpisov z petície za zákaz hazardu v hlavnom meste.
„Ak poslanci schvália návrh zákazu hazardu, ktorý im predložím, tak by mali z mesta odísť všetky herne," povedal Nesrovnal. Mesto im totiž nepredĺži licencie a tie sa im postupne skončia. Magistrát im ich udeľuje na niekoľko mesiacov, prípadne rok.

Bez zmeny zákona o hazarde, ktorú schválili parlamentní poslanci vlani v novembri, by však Nesrovnal na podnet od obyvateľov mesta hazard v meste navrhnúť nemohol. Chýbali by totiž podpisy.
Naťahovanie času
Na to, aby bola petícia úspešná, bolo totiž donedávna treba vyzbierať podpisy od minimálne 30 percent dospelých Bratislavčanov. Na úspešnosť petície tak bolo treba minimálne 106-tisíc podpisov.
Zmenou zákona však stačí už len 15 percent podpisov dospelých Bratislavčanov, a teda najmenej 53-tisíc hlasov.
„Primátorovi vyšla vyčkávacia taktika a tlak na vládu, aby sa zmenil zákon o hazardných hrách," povedala hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová.
„Teraz už môže primátor realizovať zákaz hazardu v Bratislave. Podľa pôvodného zákona by to však nebolo možné, pretože by nemal dostatok podpisov," vysvetlila Lukáčová.
Platnosť petície, formu jej zberu a predloženia pritom Asociácia zábavy a hier od začiatku spochybňovala. „Máme právne analýzy, ktoré nám dávajú za pravdu a pôjdeme súdnou cestou," ozrejmila ďalšie plány asociácie Lukáčová.
Podpisy kontrolovali pol roka
„Ide o bezprecedentné vyjadrenie vôle Bratislavčanov. Viac ako štvrtina z nich sa vyjadrila za zákaz hazardu a táto ich vôľa je pre mňa posvätná," povedal Nesrovnal.

To, že kontrola petičných podpisov trvala pol roka, ovplyvnil podľa neho fakt, že išlo o petíciu nielen podľa petičného zákona, ale aj zákona o hazarde. V ňom sa totiž okrem mena, priezviska a bydliska kontrolujú aj ďalšie údaje.
„Keďže Bratislava ako hlavné mesto Slovenska nemá matriku, boli sme pri kontrole odkázaní na prácu so štátnymi orgánmi - Úradom vlády a ministerstvom vnútra - a mestskými časťami, " dodal Nesrovnal. A práve to natiahlo čas kontroly.
Podpisy kontrolovalo 48 ľudí. Polovicu tvorili pracovníci magistrátu a druhú polovicu ľudí zamestnali na pracovnú dohodu. Petícia za hazard v meste bola zatiaľ najväčšia, aká sa v Bratislave robila.
Stratené hárky
Petičný výbor odovzdal do podateľne magistrátu vyše 136-tisíc podpisov ešte v júni minulého roka. V auguste však mesto zistilo, že mu z nich chýba takmer 50-tisíc podpisov.
To, že ich niekto ukradol z budovy magistrátu, Nesrovnal odmieta. Petičníci zas to, že by na magistrát neodovzdali všetky hárky. Argumentujú tým, že majú fotodokumentáciu odovzdaných hárkov a kópie podpisov.
„Podal som trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru a prebieha vyšetrovanie," uviedol Nesrovnal k tomu, ako pokročilo vyšetrovanie zmiznutých hárkov.