BRATISLAVA. Do kurzov sa najčastejšie prihlasujeme, aby sme zvýšili svoje šance získať konkrétne zamestnanie alebo keď plánujeme zmeniť profesiu. „Ďalším najčastejším dôvodom je získanie osvedčenia a zvýšenie poznatkov či zručností v danom odbore,“ konštatovala Kvetoslava Kirchnerová zo spoločnosti Education.
Najväčší záujem je preto dlhodobo o lekcie v oblasti účtovníctva a daní, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a požiarnej ochrany. „Tvoria asi 40 percent záujmu.“ Pretrváva záujem o jazykové a počítačové kurzy a rôzne rekvalifikačné kurzy.
Naučte sa, zabavte sa
Čoraz častejšie sa však obzeráme po kurzoch na vyplnenie voľného času. Chceme získať novú zručnosť a chceme sa ju naučiť kvalitne, od odborníkov, spoznať nových ľudí a zároveň zmysluplne tráviť čas.
Ako to chodí a na čo si dať pozor?
- Preverte si spoločnosť, ktorá kurz organizuje – ako dlho funguje, aké vzdelanie majú jej lektori, s akými materiálmi a učebnými pomôckami pracujú a v akých priestoroch prebieha výučba.
- Najlepšie vás nasmerujú osobné odporúčania ľudí, ktorí už dané kurzy absolvovali.
- Pri úvahách o cene sivypočítajte cenu za hodinu, napríklad jazykové školy ponúkajú lekcie v rôzne dlhých kurzoch.
- Materiál na výrobu pri kreatívnych kurzoch alebo kurzoch varenia býva obyčajne zahrnutý do ceny lekcie.
- Učebnice a pracovné zošity na jazykových kurzoch si musíte kúpiť sami.
- Ak sa na dopredu zaplatenej hodine nemôžete zúčastniť napríklad pre chorobu alebo neplánovanú služobnú cestu, organizátori obyčajne umožňujú nahradiť si ju v inom termíne.
„V kurze“ sú kurzy kreslenia, varenia a zdravej životosprávy či kurzy tanca. Že z vás bude nový Bruno Mars alebo Michelangelo, vám však ani ten najambicióznejší lektor nezaručí. „Minimálne sa však na kurze kreslenia naučíte, ako sa to robí, a naučíte sa vnímať vzťahy medzi objektmi,“ vysvetlil Andrej Smolák, ktorý vedie kurzy kreslenia a maľovania v Bratislave.
Vlastnými rukami
Boom zažívajú hand made výrobky a rôzne netradičné techniky, ktorými sa vyrábajú. Organizátori otvárajú špeciálne kurzy pre mamy s deťmi, v školách varenia nájdete lekcie pre mužov-začiatočníkov. Kreatívne kurzy boli pred vianočnými sviatkami plne obsadené.
„V posledných rokoch máme čoraz viac klientov, ktorí si prídu vyrobiť vlastnoručne tzv. hand made darčeky. Niektorí chodia pravidelne viackrát za mesiac,“ poznamenala lektorka kurzov Dana Tó-thová. Kurzy sú podobne ako školy varenia obyčajne jednorazové, trvajú asi dve až štyri hodiny počas jedného dňa.
Celoročne sú navštevované kurzy výroby mydielok, domácej kozmetiky, ako je výroba krémov, balzamov na pery alebo výroba syrov, na ktoré sa hlásia aj muži.
Ktoré vekové kategórie hobby kurzy vyhľadávajú, je podľa Tóthovej ťažké povedať. „Pravidelne mám klientky troch generácií – babina, mama a vnučka. A tento rok bola skutočná rarita, keď prišla babka s dospelou pravnučkou, obidve dámy si to užívali, učili sa robiť adventné vence,“ dodala Tóthová.
Cudzí jazyk do práce
Zdokonaľovanie sa v cudzom jazyku súvisí obyčajne s pracovným zaradením. „Väčšina našich študentov potrebuje jazyk do práce. Pomenej na najzákladnejšie dohovorenie sa najmä v susedných krajinách,“ vysvetlil Peter Mališ zo Slovenského inštitútu vzdelávania.
Najčastejšie sa ľudia učia po anglicky, nemecky, francúzsky, španielsky, renesanciu zaznamenáva ruský jazyk.
„O ruštinu je posledné tri roky veľký záujem. Máme otvorených veľa kurzov. Aktuálne je to u nás tretí najsilnejší jazyk, porovnateľný s nemčinou,“ dodal Mališ.
Upozornil však, že pri štúdiu cudzieho jazyka sa nemožno spoliehať len na to, čo sa naučíte priamo na lekcii. „Učivu sa treba venovať priebežne aj doma,“ dodal.
Na jazykové kurzy, ktoré treba obyčajne absolvovať dlhodobo, sa dajú získať aj zaujímavé zľavy. Viažu sa na skoré prihlásenie do kurzu viac ako mesiac pred jeho začiatkom. Cena sa pohybuje od 3,34 eura za klasickú vyučovaciu hodinu, ktorá trvá 45 minút.
Komunikácia, stres
In sú aktuálne aj kurzy osobnostného rozvoja a rozvíjania špecifických zručností v oblasti komunikácie, ako sú asertivita, motivácia, zvládanie stresu.
Niektoré z nich ponúkajú dokonca aj lekcie zvádzania a flirtovania. S akými výsledkami, sa SME nepodarilo zistiť.
Kedy vám kurz preplatia
Najčastejšie volia záujemcovia vzdelávanie v kurzoch, vďaka ktorým môžu získať prácu alebo si zvýšiť poznatky v určitom odbore. Môžu im otvoriť cestu k novej práci, prípadne k zmene profesie.
Úrad práce vám môže preplatiť rekvalifikačný kurz v troch prípadoch.
1. Úrad práce zorganizuje rekvalifikačný kurz v oblasti, v ktorej je v danom regióne ponuka práce. Uzavrie s uchádzačom o prácu zmluvu, na základe ktorej mu preplatí vzdelávanie, náhradu cestovných nákladov, výdavky na ubytovanie a stravné. Ak ide o rodiča dieťaťa predškolského veku, môže dostať aj príspevok na služby pre rodinu s deťmi.
2. Uchádzač o zamestnanie si môže vzdelávanie zabezpečiť aj z vlastnej iniciatívy, ak nájde zamestnávateľa, ktorý ho na základe absolvovania kurzu zamestná a dá mu o tom potvrdenie. „Nevýhodou je, že kurz si musí uchádzač najprv zaplatiť sám, úrad práce mu ho refunduje až následne,“ spresnila hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová.
Ak však úrad práce preplatí vzdelávanie, nemá uchádzač nárok na príspevok na podnikanie. Úrad práce uhradí sto percent nákladov na takéto vzdelávanie, maximálne však do výšky 600 eur.
3. Rekvalifikácia (RE-PAS) – ak má uchádzač problém sa zamestnať vo svojej profesii, môže sa rekvalifikovať. Zvolí sa pracovnú činnosť, na ktorú sa chce re-kvalifikovať, a vhodný rekvalifikačný kurz. Na tento príspevok nie je právny nárok, úrad ho posúdi individuálne a uhradí celé kurzovné. Ďalšie výdavky si však hradí uchádzač sám.