BRATISLAVA. O kúpu areálu bývalej nemocnice na Patrónke zvedie súboj v treťom kole verejnej súťaže softvérová firma Eset a realitná spoločnosť Forest Hill Company veľkopodnikateľa Františka Hodorovského.
Do súťaže je prihlásený ešte tretí záujemca. Ministerstvo vnútra, ktorému areál patrí, ako aj Nemocnica sv. Michala, ktorá v ňom v minulosti sídlila, nechcú jeho meno prezradiť. Podľa informácii SME by však malo ísť o developera, ktorý má na Patrónke svoje aktivity.
Prvé dve kolá súťaže na kúpu areálu nemocnica zrušila. Do prvého sa nikto neprihlásil a v druhom sa nemocnici málila suma, ktorú za areál ponúkol jediný prihlásený Eset.
Za exministra zdravotníctva Viliama Čisláka (Smer) mala v areáli stáť nová Univerzitná nemocnica. Jeho nástupca Tomáš Drucker (nominant Smeru) však od tejto lokality upustil.

Výrazne zvýšili ponuky
Obálky s ponukami na kúpu areálu sa otvárali v pondelok 9. januára. Záujemcovia v porovnaní s predchádzajúcim kolom podľa informácii SME výrazne zvýšili ponúkané sumy.
Hodnota bývalých objektov vojenskej nemocnice na vyše deväť hektárovom pozemku je podľa znaleckého posudku vyše 32 miliónov eur.
Hoci ani v tomto kole ponuky podľa informácii SME túto sumu nedosiahli, podľa vlaňajšieho vyjadrenia šéfa nemocnice Mariána Križka chce zdravotnícke zariadenie, aby bola medzi čo najviac záujemcami vygenerovaná čo najvyššia suma, ktorá sa k nej priblíži.
Lehota na vyhodnotenie ponúk je podľa tlačového odboru ministerstva vnútra do 14 kalendárnych dní. Potom vraj rezort aj nemocnica zverejnia podrobnosti.

Kto z koho
Jediný súťažiaci, ktorý potvrdil účasť v treťom kole, je Eset. Jeho PR manažérka Zuzana Hošálová pre SME povedala, že stále platí aj ich zámer, že v areáli bývalej vojenskej nemocnice chcú vybudovať výskumno-vývojové centrum v oblasti IT bezpečnosti.
Firma Forest Hill Company, ktorá by mala byť podľa informácii TASR druhým súťažiacim, nedvíhala na webe zverejnený mobil, ani neodpovedala na esemesku.
Jej majiteľ Hodorovský patrí medzi najvplyvnejších veľkopodnikateľov na Slovensku. Najviac otáznikov vyvoláva jeho spojitosť so Slovenskou kreditnou bankou, v ktorej bol šéfom dozornej rady. Banka skrachovala ešte v devädesiatich rokoch. Nenávratne pri tom podľa týždenníka Plus sedem dní zmizla viac ako miliarda korún.
Kvôli krachu banky bol trestne stíhaný len päťčlenný manažment banky za porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku a pre úverový podvod.