BRATISLAVA. V troch nocľahárňach pre ľudí bez domova v hlavnom meste SR Bratislave sú počas mrazivých dní stále voľné miesta.
Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová, kapacity nocľahární pre bezdomovcov zatiaľ stačia, prespať možno v zariadeniach Depaul Slovensko, Mea Culpa a Domov pre každého.
Pretrvávajúce mrazy
Všetky nocľahárne prijímajú ľudí bez ohľadu na ich stav. Podľa Skokanovej nocľaháreň Mea Culpa, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti hlavného mesta, predlžujú prevádzku na 24-hodín.
"Pre ľudí bez domova, ktorí do Mea Culpa prídu, varia aj teplé jedlo," dodala s tým, že mesto Bratislava tiež prostredníctvom svojej mestskej organizácie Mestské lesy v Bratislave zabezpečilo pre ľudí bez domova, ktorí žijú v nevyužívaných garážach či budovách kontajner dreva na kúrenie.
Pre prípad krízovej situácie mesto pripravilo aj dočasnú nocľaháreň na Konvalinkovej ulici, bývalý priestor záchytky, kde v prípade potreby poskytnú nocľah a zvýšia kapacity už existujúcich zariadení. Na tomto projekte spolupracuje mesto Bratislava so zástupcami organizácie Depaul Slovensko, tieto kapacity však zatiaľ nie je podľa Skokanovej potrebné zvyšovať.
"Mesto je pripravené v prípade dlhodobo pretrvávajúcich mrazov a nedostatočných kapacít v kamenných nocľahárňach zriadiť stanový tábor," poznamenala hovorkyňa. Hlavné mesto SR Bratislava vyzýva občanov, aby v prípade, keď uvidia osobu, ktorá je na ulici a potrebuje pomoc, kontaktovali tiesňovú linku na telefónnom čísle 112 alebo mestskú políciu na čísle 159.
Ak niekto niekde uvidí človeka, ktorý leží na zemi alebo niekoho, kto pre mrazy potrebuje pomoc, môže to ohlásiť na SOS linke občianskeho združenia Vagus na telefónnom čísle +421949 655 555, ktorá funguje každý deň od 17:00 do 22:00.
Bez domova sú aj deti
V hlavnom meste žije najmenej 2 064 bezdomovcov, z toho 284 detí. Vyplýva to z prvého výskumu a sčítania ľudí bez domova v Bratislave.
Tieto deti prevažne žijú s rodičmi v ubytovniach. Výskum tiež ukázal, že medzi bratislavskými bezdomovcami je až 64,5 percenta mužov a 29,7 percenta žien.
"Čo sa týka veku, najviac zastúpená je skupina od 25 do 49 rokov, čo je 736 ľudí (41,3 percenta), nasledujú ľudia vo veku od 50 do 64 rokov s počtom 532 (29,9 percenta) a pomerne vysoké percento tvoria dôchodcovia, čiže ľudia, ktorí majú 65 rokov a viac, tých je podľa výskumu 396 (22,2 percenta)," uviedol sociológ Daniel Gerbery z Inštitútu pre výskum práce a rodiny.
Miestom prenocovania v čase sčítania bola pre ľudí bez domova v 478 prípadoch (23,2 percenta) ubytovňa, v 354 prípadoch (17,2 percenta) nocľaháreň a v 254 prípadoch (12,3 percenta) chatka, maringotka či garáž.
Na ulici pri sčítaní nocovalo 219 ľudí (10,6 percenta). Výskum a sčítanie boli od konca októbra do 16. novembra minulého roka v bratislavských zariadeniach krízového ubytovania, dvoch mestských ubytovniach pre rodiny v nepriaznivej situácii, nemocniciach a tiež v uliciach mesta.