BRATISLAVA. Bratislavčania majú zakázané oslavovať príchod nového roka delobuchmi. V hlavnom meste totiž platí od novembra celoročný zákaz používania petárd, pirátov, rakiet, kompaktných ohňostrojov, rímskych sviec,ale napríklad aj dlhých prskaviek.
Povolené sú len profesionálne ohňostroje a detská pyrotechnika, ako napríklad malé prskavky do 40 centimetrov, konfety či búchacie guľôčky.
Cieľom opatrenia je obmedziť hluk, zranenia a stres pre starších ľudí a zvieratá.
Tým, ktorí nebudú rešpektovať zákaz odpaľovania zábavnej pyrotechniky aj na Silvestra, hrozí pokuta do 33 eur. V niektorých situáciách však môže ísť až o trestný čin a vtedy sa pokuta môže vyšplhať na 500 eur.
Bratislavský magistrát vyzýva ľudí, aby zábavnú pyrotechniku nechali doma, a sľubuje im v centre mesta dostatočnú náhradu.
Okrem tradičného polnočného ohňostroja, ktorý bude tento rok odpaľovaný z lode na Dunaji, magistrát v spolupráci so Starým Mestom pripravil aj interaktívny digitálny ohňostroj. Ten si môžu prísť záujemcovia odpáliť na Hlavné námestie.
„Mesto pripravuje veľkolepý ohňostroj pre všetkých. Nie je potrebné, aby si ľudia zabezpečovali individuálne amatérske ohňostroje niekde v dave. Naozaj treba brať ohľad na ľudí a aj malé deti,“ vyzýva starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.
Zákaz nie je len v Bratislave
Bratislava však nie je jediným mestom, kde platí takéto nariadenie. Nový rok neprivítajú petardami či amatérskymi ohňostrojmi napríklad ani v Košiciach, Banskej Bystrici či v Ríme.
Na rozdiel od Bratislavy však v daných mestách neplatí zákaz počas celého roka, ale ide len o výnimky na Silvestra.
Rímska starostka Virginia Raggiová podpísala napríklad dva dni pred Štedrým dňom vyhlášku zakazujúcu používanie zábavnej pyrotechniky vo večnom meste v čase od 29. decembra do 1. januára pod hrozbou pokuty až 500 eur.
Napriek tomu, že amatérsky ohňostroj je zakázané odpaľovať, v obchodoch sa dá bežne kúpiť. A práve to sa zdá predajcom zábavnej pyrotechniky absurdné.
Okrem ekonomickým problémov, ktoré im zákaz spôsobuje, považujú predaj pyrotechniky v hypermarketoch aj za veľmi nebezpečný. Podľa nich totiž patrí do špecializovaných predajní.
Pokuty už padli
Od novembra do Vianoc riešili mestskí policajti tri prípady porušenia zákazu používania zábavnej pyrotechniky. Previnilcom dali pokuty.
Aj keď polícia tvrdí, že tento rok je výskyt zábavnej pyrotechniky minimálny, je otázne, ku koľkým prípadom policajtov volali.
„Posledný prípad sme riešili začiatkom týždňa pred Vianocami, keď krátko po polnoci odpaľoval zábavnú pyrotechniku na Hviezdoslavovom námestí 23-ročný muž zo Strážskeho. Za porušenie nariadenia dostal na mieste blokovú pokutu,“ uviedol Pleva.
Ľudia môžu porušenie naradenia o zákaze amatérskych ohňostrojov nahlasovať telefonicky na čísle mestskej polície 159 alebo na tiesňovom čísle štátnej polície 158.
Mesto si však po prvý raz vo veľkom otestuje dodržiavanie zákazu až počas silvestrovských osláv. Tie budú prvýkrát centralizované na Hviezdoslavovom námestí.
Do centrálnej zóny sa obyvatelia a návštevníci Bratislavy dostanú len cez šesť vstupných bodov.
Na ich mieste budú ľudí kontrolovať, či si so sebou nedoniesli zakázané predmety, akými sú napríklad sklené fľaše, zábavná pyrotechnika, nože a iné ostré a nebezpečné predmety.
Mesto sľubuje dostatočné bezpečnostné opatrenia, aj v súvislosti s tragédiou, ktorá sa odohrala v Berlíne pred Vianocami.
„Sú prijaté také opatrenia, aby sa skutočne všetci cítili bezpečne,“ povedal primátor Ivo Nesrovnal.
Počas Silvestra a na Nový rok budú v centre mesta stovky mestských a štátnych policajtov.
„Tak ako počas minulých rokov bude bratislavská mestská polícia v súčinnosti s Policajným zborom zabezpečovať verejný poriadok v miestach konania silvestrovských osláv, najmä v Starom Meste,“ povedal hovorca mestskej polície Peter Pleva s tým, že hliadky budú aj v ostatných mestských častiach.
Vplyv na predajcov
Zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Bratislave, ale aj v iných mestách, komplikuje život ich predajcom a výrobcom.
„Ak je niečo zakázané používať, tak logicky klesne predaj. V našej spoločnosti je to o 40 percent menej ako minulé roky,“ povedal konateľ firmy Privatex Pyro Ľubomír Masár.
Firma je podľa neho jediným výrobcom pyrotechnických výrobkov v okolitých krajinách. Celá jej výroba sa vyváža. Ich pyrotechnika bola použitá napríklad aj na zimnej olympiáde v Turíne, letnej v Riu či na novoročných ohňostrojoch v Sydney či Londýne.
Z dôvodu nepoužitia zákonov v praxi a nezmyselnej byrokracie už presťahovali časť výroby do zahraničia a chystajú sa tam previesť celú výrobu.
Podľa Masára zákaz pyrotechniky vedie k rozširovaniu čierneho predaja a jej dovozu z okolitých krajín, najmä z Česka, Poľska a Ukrajiny.
Štát tak podľa neho prichádza na daniach zo zisku zhruba o dva milióny eur a firmy predajcov zas o pracovníkov, ktorých si nevedia udržať.
Na druhej strane Igor Neumann zo spoločnosti Pyron, ktorá má v Bratislave jeden špecializovaný obchod a okrem toho robí profesionálne ohňostroje, vo svojom predaji od spustenia zákazu pyrotechniky žiadnu zmenu neregistruje.
Nariadenie chcú zrušiť
„Ako každý rok, aj teraz je klasicky záujem o všetko,“ povedal Neumann.
Podľa Masára sa predávajú najmä petardy, kompaktné ohňostroje, rímske sviece a fontány.
„Mnoho z týchto výrobkov nie sú hlučné a majú len svetelné efekty,“ ozrejmil Masár.
Keď mesto prijalo nariadenie o zákaze zábavnej pyrotechniky, bratislavskí predajcovia sa obrátili na prokuratúru. Radnica totižto podľa nich neprimerane zasiahla do súkromia ľudí. Prokuratúra však vyhodnotila ich námietky za neopodstatnené.
Predajcovia pyrotechniky sa napriek tomu plánujú začiatkom roka 2017 obrátiť na Ústavný súd. Ich cieľom je, aby sa nariadenie zakazujúce používať zábavnú pyrotechniku v hlavnom meste zrušilo.
Navrhujú ďalšie rokovania, aby sa dosiahol kompromis pre občanov, podnikateľov, ich zamestnancov a ekonomiku firiem a štátu.