BRATISLAVA. V Bratislave prebehlo v novembri historicky prvé sčítanie ľudí bez domova. Podľa výsledkov žije v hlavnom meste minimálne 2064 bezdomovcov, ale odhaduje sa, že reálne ich môže byť až päťtisíc.
Sčítanie zorganizovalo hlavné mesto v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny, mimovládnymi organizáciami a desiatkami dobrovoľníkov. Do večerných ulíc Bratislavy sa tak vydalo hľadať a spisovať bezdomovcov vyše sto ľudí.
Cieľ sčítania
Cieľom sčítania nebolo iba zistiť počet bezdomovcov v Bratislave, ale vytvoriť o nich aj celkovú štatistiku. Sčítací komisári mali k dispozícií dvojstránkový dotazník, ktorý pomáhali ľuďom bez domova vyplniť.
Snažili sa získať odpovede na otázky, ktoré zisťovali, či chcú bezdomovci zimovať v nocľahárňach, kde prespávali takto pred rokom, či sa za posledný týždeň vyskytol deň, keď nemali teplé jedlo, alebo či pochádzajú z detského domova.
„Zisťovali sme aj to, kedy sa prvýkrát ocitli bez domova. Až 41 percent uviedlo, že pred desiatimi a viac rokmi, čiže veľmi dávno,“ povedal výskumník z Inštitútu pre výskum práce a rodiny Daniel Gerbery.
V poslednom roku pritom podľa neho stratilo domov až šesť percent zo všetkých sčítaných bezdomovcov.
„Prezradili nám, že najviac by potrebovali vlastné bývanie, stálu prácu, finančnú podporu a zdravotnú starostlivosť,“ dodal.
Ponuka nocľahární
Sčítací komisári si Bratislavu rozdelili na niekoľko okruhov. Sčítavali sa nielen bezdomovci prespávajúci vonku či v neštandardných obydliach, ale aj v bezdomoveckých útulkoch či nocľahárňach.
Aktuálne je v Bratislave a jej okolí evidovaných 28 zariadení poskytujúcich sociálne služby pre ľudí bez domova. V niektorých sa môžu zdržať iba na noc, v iných pobývať celý deň.
Všetky zariadenia majú svoje vlastné podmienky a poskytujú ubytovanie na dobu určitú aj neurčitú.
Jednou z nocľahární je aj Mea Culpa (Moja vina) na okraji mesta medzi Karlovou Vsou a Vrakuňou.
Má kapacitu 36 lôžok, kuchynku, kúpeľňu a spoločenskú miestnosť. Za noc sa platí euro a bezdomovec dostane okrem lôžka a možnosti osprchovať sa aj polievku a teplý čaj.
Síce v čase sčítania nebola Mea Culpa úplne plná, Mária Sarköziová, zamestnankyňa nocľahárne, tvrdí, že so znižujúcou sa vonkajšou teplotou sa priestory zapĺňajú čoraz viac.
„Už sa nám stalo, že sme mali viac záujemcov, ako sme mohli ubytovať. Vtedy ľudia spali aj v chodbe na zemi. Hlavne, aby nikto nemusel zostať von,“ povedala Sarköziová.
Sama bývala v útulku v čase, keď nemala domov. Momentálne v nocľahárni pracuje už jedenásť rokov, takmer od jej vzniku.
„Pochádzam z detského domova a som bývalá narkomanka. No už pätnásť rokov som čistá. Žijem so svojou päťročnou dcérkou Máriou v meste. Adoptovala som si ju z detského domova,“ vysvetlila Sarköziová.
Výsledky sčítania
Počas sčítania bolo z 2064 ľudí bez domova 1780 dospelých a 284 detí. Mužov bolo dvojnásobne viac ako žien.
Podľa veku je v Bratislave najviac bezdomovcov v rozmedzí od 25 do 49 rokov, ďalej nasleduje skupina 50- až 64-ročných a najmenej je 65-ročných a starších.
Podľa miesta prenocovania našli najviac bezdomovcov v ubytovniach (478), ďalej v nocľahárňach (354) a v chatkách, maringotkách a garážach (254).
Zo štatistiky vyplýva, že každý desiaty bezdomovec nocoval v útulku.
Autor: Nina Francelová