BRATISLAVA. V podateľni bratislavského magistrátu v pondelok odovzdali nespokojní obyvatelia hlavného mesta petíciu s vyše 4200 podpismi proti výstavbe náhradných nájomných bytov v lokalitách Haanova/Pankúchova a Mamateyova/Poloreckého v mestskej časti Petržalka.
V nej vyjadrujú zásadný nesúhlas s plánovanou výstavbou a primátora Bratislavy Iva Nesrovnala žiadajú o okamžité upustenie od tohto zámeru.
Nespokojní Bratislavčania
"Dnešným dňom sme dali jasne najavo, že je tu najmenej 4200 obyvateľov Bratislavy, prevažne Petržalky, ktorí si neželajú, aby na uliciach Haanova, Pankúchova a Mamateyova, Poloreckého boli postavené náhradné nájomné byty," povedal poslanec Petržalky i hlavného mesta Milan Vetrák.
Nespokojní Bratislavčania, dotknutí plánovanou výstavbou, sú rozhorčení, že s nimi nikto doteraz takýto zámer nekonzultoval. Výstavba bytov v týchto lokalitách by podľa nich viedla ku zhoršeniu kvality ich života, a to pre nadmerné zahusťovanie výstavby či zničenie parkov, stromov a zelene, detských ihrísk i miest na oddych a šport. Taktiež by podľa obyvateľov došlo k likvidácii terajších parkovacích miest či strate súkromia pre tesnú blízkosť nových bytových domov k tým doterajším.
Bratislavskí mestskí poslanci v novembri požiadali primátora, aby sa pre výstavbu náhradných nájomných bytov v Petržalke určili iné lokality. Hlavné mesto by si malo podľa poslancov vybrať z miest, ktoré odporučilo v októbri miestne zastupiteľstvo v Petržalke alebo ktoré sa ukážu ako vhodné po stretnutí primátora so zástupcami vlastníkov bytov a nebytových priestorov.
Konečný výber miest na výstavbu náhradných bytov v Petržalke by mal na žiadosť mestských poslancov primátor určiť až po dohode s petržalským miestnym zastupiteľstvom.
Prerokovanie v pondelok
Výstavbu náhradných bytov v Petržalke v pondelok prerokujú zástupcovia mesta s dotknutými obyvateľmi podvečer v Saleziánskom mládežníckom stredisku na Mamateyovej ulici. Bratislavská samospráva v aktuálnej dôvodovej správe k náhradným bytom informuje, že lokality Haanova/Pankúchova a Mamateyova/Poloreckého boli vytypované mestskou časťou Petržalka a už pripravuje verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby.
Podľa primátora je v tomto smere zlá legislatíva, na základe ktorej sa na Slovensku nepostavil ešte ani jeden náhradný nájomný byt. "Vyzerá to tak, že sa ani nepostaví, pretože je to nesplniteľné. Bratislavu to stavia do protikladu k svojim obyvateľom," uviedol.
Hlavné mesto musí podľa zákona do konca roka 2016 zabezpečiť náhradné nájomné bývanie pre 580 žiadateľov z reštituovaných bytov, inak im bude musieť preplácať rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným. Táto suma môže dosiahnuť okolo tri milióny eur ročne. Mestu však reálne hrozí, že na budúci rok o peniaze zo svojho rozpočtu príde. Primátor Nesrovnal v septembri uviedol, že náhradné byty do konca roka odovzdať nestihnú.
Mesto má v súčasnosti vybraných šesť lokalít, kde chce náhradné byty postaviť. Magistrát nateraz plánuje výstavbu okolo 400 náhradných nájomných bytov.