SME

Nepela ju volal teta. Ona bola i mamou

Chýrna slovenská krasokorčuliarska trénerka Hilda Múdra oslávila tento rok krásne životné jubileum.

Ondrej Nepela s trénerkou Hildou Múdrou na MS v krasokorčuľovaní 1. marca 1973.Ondrej Nepela s trénerkou Hildou Múdrou na MS v krasokorčuľovaní 1. marca 1973. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Olympijský víťaz z roku 1972, viacnásobný majster sveta i Európy, najlepší športovec Slovenska minulého storočia Andrej Nepela volal svoju trénerku Hildu Múdru teta, zavše i mama.

Nepela bol nielen obrazne členom rodiny Múdrych.

Prečítajte si tiež: Nepela bol jednotkárom vo všetkom Čítajte 

„Bol naším tretím dieťaťom. Učenlivý vo všetkom. Po nemecky vedel odo mňa. V Bolzane, kde som rok trénovala, pochytil niečo z taliančiny, ovládal angličtinu. Keď sa stal trénerom, často mi volal, pýtal si rady. Nikdy sa nehanbil, že niečo nevie,“ hovorila o vlastnostiach slovenského športovca storočia jeho trénerka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Členka chýrnej revue

Ona bola jedináčik. Narodila sa 1. januára 1926 vo viedenskom okrsku Josefstadt v rodine učiteľa. Dievčenským menom Hildegarda Klimpel bola členkou chýrnej Viedenskej ľadovej revue.

Zaľúbila sa do manažéra slovenského turné súboru bratislavského novinára Jozefa Múdreho. Na jeseň 1947 sa zaňho vydala v bratislavskom Modrom kostolíku a do nových dokladov si na jeho radu dala zapísať meno Hilda.

Ku korčuľovaniu priviedol malú Hildegard otec. Aby sa ho naučila a dosť. Potom svoje rozhodnutie oľutoval.

„Vo Viedni som študovala na vysokej škole biológiu a zemepis, no kvôli láske som sa štúdia vzdala. Semester pred promóciou. Otec mi to nikdy nezabudol pripomenúť,“ povzdychla si.

Bratislava i Viedeň

Meno Hildegard zaváňalo nemčinou. Po vojne to bola nebezpečná znalosť, ľudia ju museli tajiť. „Kým som sa trochu naučila po slovensky, sprevádzal ma manžel aj na nákupoch,“ spomína legendárna trénerka.

SkryťVypnúť reklamu

Pani Hilda má dodnes viedenský prízvuk, hovorí takou zmesou starej prešpuráčtiny a viedenčiny. Dodáva to jej výpovediam skutočne aristokratický šarm. Je to zmes múdrosti, vtipu, trefných prirovnaní.

Prečítajte si tiež: Nemci ho označili za pápeža krasokorčuľovania Čítajte 

Na ľad sa vrátila v prvej polovici päťdesiatych rokov. Bola dvojnásobnou mamičkou. V roku 1949 sa jej narodila dcérka Dagmar, o rok syn Pavol.

Najprv ako tanečnica bratislavskej ľadovej revue, potom sa stala trénerkou. Motorom revue i celého slovenského krasokorčuľovania bol Emil Skákala. Popri šéfovaní firme Záhradnícke a rekreačné služby mesta Bratislava, pod ktorú patril aj zimný štadión, nestíhal trénovať svoju veľkú skupinu zverencov. Oslovil Hildu Múdru: „Vy budete viesť tréningy predpoludním, ja popoludní.“

Stretnutie s Nepelom bola náhoda

Stretnutie so sedemročným Ondrejom Nepelom bolo šťastnou zhodou okolností. Malého Ondreja nadchli televízne prenosy z bratislavských majstrovstiev Európy v roku 1958. Kategóriu mužov vtedy vyhral Karol Divín.

SkryťVypnúť reklamu

Nepelovej mame, ktorá prváčika vodila na ľad, sa zdalo, že sa mu nikto nevenuje. „Mohla osloviť niektorú z dvoch mojich kolegýň, no náhodou natrafila na mňa,“ podotýka Hilda Múdra.

„Ja som malé deti netrénovala, pripravovala som veľké pretekárky Evu Grožajovú, Janu Mrázkovú. Raz prišla pani Nepelová. Vraj jej syn už korčuľuje dva týždne a nikto si ho nevšimol. Povedala som jej, milá pani, ukážte mi toho chlapca. Urobila to. Zobrala som si ho. Urobila som to najlepšie na svete,“ spomínala pani Hilda po vyhlásení Športovca storočia.

Prosba Ondrovej mamy bola prvá a posledná protekcia, ktorú potreboval. Všetko ostatné si na ľade oddrel. Pokorne. Takmer až vďačne.

Žiak jej venoval bronz

Prečítajte si tiež: Divín: po striebro na jednej nohe Čítajte 

Neskôr slávny zverenec Nepela venoval o osem rokov ako deviatak základnej školy po ďalších ME v Bratislave (1966) svojej trénerke k štyridsiatke prvú medailu – bronzovú. Nie obrazne, dekoroval ju.

Odvtedy stál Bratislavčan na piedestáli na každom európskom šampionáte. A od roku 1969 aj na každom svetovom. Za päť rokov (1969 – 1973) vyhral všetko, čo sa dalo. Získal desať zlatých medailí – jednu na ZOH (1972), tri na MS (1971 – 1973), päť na ME (1969 – 1973) a jednu na svetovej zimnej univerziáde (1970).

Ondrejovi Nepelovi bola Hilda Múdra trénerkou, ale aj druhou mamou. Istý čas dokonca chodila na rodičovské združenia do školy. Neskôr sa stali susedmi – po prvom svetovom titule dostali obe rodiny byt v jednej dúbravskej novostavbe. A na prelome januára a februára 1989 obe mamy spolu žialili aj pri jeho smrteľnej posteli v Mannheime.

Všestranná trénerka

Hilda Múdra bola všestrannou trénerkou. Pripravovala v Bratislave trénujúcu Brnianku Janu Mrázkovú-Dočekalovú (získala bronz na ME 1961). „Jana ma dodnes v listoch, ktoré mi píše zo zámoria, kde žije, oslovuje teta,“ pochválila sa v jednom z rozhovorov pre SME.

Istý čas viedla aj ďalších popredných slovenských krasokorčuliarov: Mariána Filca (brata slávneho hokejového trénera), ktorý bol najväčším domácim rivalom Ondreja Nepelu, v začiatkoch Agnesu Búřilovú-Wlachovskú. Jej slávnemu zverencovi Jozefovi Sabovčíkovi neskôr radila pri nácviku povinných figúr.

Z mužov pod jej dohľadom vyrástli Miroslav Šoška, zo žien Ľudmila Bezáková či Eva Križková-Ďurišinová. V zozname jej zverencov figuruje aj výborný tanečník (so sestrou Dianou) a dodnes úžasne invenčný a úspešný kouč Martin Skotnický.

Prečítajte si tiež: Drahová je jedinou krasokorčuliarkou s medailou Čítajte 

Počas Nepelovej kariéry, ale najmä po nej, pôsobila úspešná trénerka aj v zahraničí. Trénovala deviatu na ZOH 1972 Švajčiarku Charlottu Walterovú či striebornú z ME 1981 Chorvátku Sandu Dubravčičovú. Tá na sarajevských ZOH 1984, na ktorých skončila desiata, zapaľovala olympijský oheň.

Až do osemdesiatky

Hilda Múdra má krasokorčuľovanie v srdci stále. Do osemdesiatky ho vyučovala na korčuliach. Viedla zdravých aj mentálne postihnutých. Po nešťastnom páde a zranení jej syn povedal: „Mama, prepáč, ale na korčule ťa už nepustím.“ Tak radí aspoň spoza mantinelu alebo z hľadiska, nevynechá jediné preteky.

Hilda Múdra získala veľké množstvo ocenení, najvýznamnejším je Trofej Medzinárodného olympijského výboru Šport a etika (1998) a Medaila Pierra de Coubertina od MOV (2003).

O poctu Najlepší športovec Slovenska minulého storočia súťažili v hlasovaní odborníkov pred Vianocami 2000 športovci spod strechy jedného zimného štadióna. Žiaľ, ani jeden z nich už nežil, obaja zomreli žalostne mladí. Až posledný hlas rozhodol, vyhral krasokorčuliar. Slávny brankár Vlado Dzurilla (druhý v poradí ankety) bol Nepelovým spolubývajúcim na olympiáde v Sappore 1972, ktorú slovenský krasokorčuliar vyhral.

V izbe s Dzurillom

Na hry odchádzal Nepela už ako dvojnásobný svetový šampión a veľký favorit. Nedostižný pretekár v povinných cvikoch. Práve v nich jazdil tak perfektne ako nikdy. Pred druhým Francúzom Patrickom Perom mal veľký náskok.

Spolubývajúci brankár ho pochválil. Vo voľnej jazde potom spadol. Pani Múdra ostala pokojná pri mantineli. Vedela, že ďalšiu chybu neurobí.

Prečítajte si tiež: Nemci ho označili za pápeža krasokorčuľovania Čítajte 

„Ondrík nebol špeciálne veľký talent. Napríklad Marián Filc alebo Miro Šoška mali väčšie predpoklady. Nepela bol však mimoriadne usilovný. Nehanbil sa opakovane spýtať na to, čomu nerozumel, dal si veci stokrát vysvetliť. Môj zverenec skutočne dojazdil bezchybne. A nakoniec - po povinných cvikoch mal taký náskok, že sa mohol na ľade šúchať po zadku,“ usmievala sa Hilda Múdra s typickou viedenskou bezstarostnosťou.

Štadión s jeho menom

Ondrej Nepela odišiel na večnosť v cudzom svete vo veku len 38 rokov. Po Nepelovej smrti sa občas netaktne špekulovalo o jeho životnom štýle a príčine smrti. Ondrej si vždy súkromie prísne strážil, Hilda Múdra na to často upozorňovala. Oficiálna lekárska správa z mannheimskej nemocnici znie: zomrel na rakovinu lymfatických uzlín.

Bratislavský zimný štadión nesie meno Ondreja Nepelu. Hilda Múdra sa zavše vyberie iba tak si pozrieť plochu, na ktorej ona začínala trénovať ešte na štadióne bez strechy. Hľadala si miesto, kde bolo aspoň trochu svetla. Preplietala sa medzi kamarátmi hokejistami. Všetko celý deň, ráno od piatej často do desiatej večer.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 380
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 8 712
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 893
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 183
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 498
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 791
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 523
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 345
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 34 322
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 086
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 530
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 893
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 912
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 023
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 740
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 345
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťZatvoriť reklamu