SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Stavebné úpravy sa nevyhýbajú ani novostavbám

Predstava o tom, že po nasťahovaní sa do bytu v ňom možno okamžite pohodlne bývať, nie je celkom reálna. A to ani v prípade, že ste sa nasťahovali do novostavby. Aj keď sú všetky inštalácie a trubky nové a funkčné, nemusí sa hodiť ich umiestnenie. Podobn

Predstava o tom, že po nasťahovaní sa do bytu v ňom možno okamžite pohodlne bývať, nie je celkom reálna. A to ani v prípade, že ste sa nasťahovali do novostavby. Aj keď sú všetky inštalácie a trubky nové a funkčné, nemusí sa hodiť ich umiestnenie. Podobne vaša predstava o riešení priestoru nemusí presne korešpondovať s rozpočtom a predstavami pôvodného či predošlého stavebníka. Priečky niekde chýbajú, inde zavadzajú, otvory na dvere sú úzke alebo priširoké. Výhľad z okna môže byť prekrásny, naproti tomu dispozícia bytu môže byť úplne nelogická. Skôr či neskôr sa rekonštrukcia dostane na program dňa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Skôr, ako sa pustíte do renovácie v podobe stavebných úprav, dobre si ich premyslite, poraďte sa s odborníkmi o výbere materiálov a technológií. Zbytočná nie je ani konzultácia s bytovým architektom. Než začnete, je dobré ujasniť si, či potrebujete stavebné povolenie, alebo či si stačí splniť ohlasovaciu povinnosť voči stavebnému úradu (miestnemu úradu). Bez povolenia či ohlásenia možno opraviť fasádu či vymeniť strešnú krytinu, či povrch plochej strechy, vymeniť žľaby a odtoky. Podobne môžete pokojne bez ohlásenia či povolenia opraviť, či vymeniť plot, ak pritom nemeníte jeho trasu. Tak isto môžete opravovať či meniť nepodstatné stavebné konštrukcie - vnútorné priečky, obklady, podlahy a dlažby, komíny, okná a dvere a zábradlia. Čo sa týka technického a technologického vybavenia stavby, možno ho meniť vtedy, ak sa jeho výmenou zásadne nemení napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhoršuje zaťaženie životného prostredia (myslí sa tým výmena klimatizačného zariadenia a vnútorných rozvodov, výťahu, kúrenia (kotlov a vykurovacích telies), kuchynských liniek či vybavenia kúpeľní.

SkryťVypnúť reklamu

Pri prestavbe či rekonštrukcii netreba zabúdať na medziľudské vzťahy. Hluk a špina, ktorým sa nedá vyhnúť, zaťažujú aj susedov, a tak je vhodné dať im vopred vedieť, v ktorých dňoch a hodinách sa bude pracovať, a požiadať ich o strpenie. Snažte sa vyhnúť práci v dňoch pracovného voľna, najmä skoro ráno a počas obeda.

Kedy potrebujete stavebné povolenie

Zmeny vnútornej dispozície pri rekonštrukciách vznikajúce vybúraním alebo úpravou otvorov v nosných stenách, priečkach, či vybúraním celých priečok podliehajú schváleniu stavebným úradom. Na to sa často, niekedy aj úmyselne zabúda.

Stavebné povolenie sa vyžaduje pri stavbách každého druhu bez ohľadu na ich stavebno-technické vyhotovenie, účel a čas trvania. Vyžaduje sa aj pri zmene stavieb - pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách. Povolenie je však časovo obmedzené a stráca platnosť, ak sa so stavbou nezačalo do dvoch rokov od jeho vydania.

SkryťVypnúť reklamu

Stavebný úrad môže v odôvodnených prípadoch na žiadosť stavebníka povoliť zmenu stavby ešte pred jej dokončením. Táto výnimka sa zvykne zneužívať, o zmenu stavby zvyknú žiadať niektorí stavebníci vtedy, ak majú oprávnené pochybnosti o tom, že stavebné povolenie k svojmu pôvodnému zámeru nezískajú.

Písomné ohlásenie postačí

 • pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie. Ich maximálny rozmer je 25 m2 a výška do päť metrov. Sú to stavby ako sauna, práčovňa, kočikáreň, prezliekareň, kôlňa, letná kuchyňa, zariadenie na nádoby na odpadky a rôzne prístrešky alebo podzemné stavby - pivnice či žumpy so zastavanou plochou do 25 m2 a hĺbkou tri metre, ďalej ploty a prípojky na siete a kanalizácie;
 • pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby a nemení sa spôsob jej užívania;
 • pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou;
 • pri telekomunikačných stavbách, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2,5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby;
 • pri prízemných telekomunikačných stavbách, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4,5 m;
 • pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich telekomunikačných stavbách, keď nedôjde k zmene stavby.

To, že si splníte ohlasovaciu povinnosť, neznamená, že sa môžete okamžite pustiť do práce. Stavebný úrad totiž môže rozhodnúť, že stavebné povolenie predsa len potrebujete. Preto je potrebné počkať na jeho vyjadrenie. K drobným stavbám a úpravám dáva stavebný úrad písomný súhlas a k vykonaniu udržiavacích prác stačí, ak úrad do 30 dní odo dňa ich ohlásenia neurčí, že tieto práce podliehajú stavebnému povoleniu.

Žiadosť o vydanie stavebného povolenia Žiadosť o vydanie stavebného povolenia sa podáva na príslušnom stavebnom úrade (miestnom úrade). Investor v nej musí uviesť základné identifikačné údaje stavebníka a stavby, lehotu zahájenia a ukončenia výstavby a spôsob realizácie stavby, teda či ju bude robiť stavebná firma, alebo ju bude realizovať svojpomocne. Ak bude stavať sám, musí investor zabezpečiť oprávnenú osobu na výkon stavebného dozoru a ku žiadosti priložiť potvrdenie o odbornej spôsobilosti stavebného dozoru.

Stavebný úrad má po obdržaní kompletnej žiadosti lehotu 30 dní na vyjadrenie. V priebehu tejto lehoty zvolá stavebné konanie spojené s obhliadkou miesta stavby, na ktoré zvolá účastníkov stavebného konania. Stavebné povolenie nadobudne právoplatnosť po uplynutí 15-dňovej lehoty, ktorú majú na vyjadrenie sa k stavebnému povoleniu všetci účastníci stavebného konania.

Náležitosti k žiadosti o stavebné povolenie

List vlastníctva k pozemku.

Pokiaľ je stavebná parcela evidovaná ako poľnohospodárska pôda, treba požiadať pozemkový úrad o vyňatie pozemku z poľnohospodárskeho pôdneho fondu.

Projekt a vyjadrenia účastníkov stavebného konania

Dvakrát stavebné výkresy v mierke 1 : 50, (architektonický návrh a statické riešenie prípojok s napojením na hlavné uličné rozvody, technické správy, orientačný rozpočet) a situačný výkres v mierke 1 : 200 so zakreslením objektu, rozvinutého uličného pohľadu a okótovaním od susedných objektov, všetky podpísané stavebníkom a projektantom a potvrdenie o odbornej spôsobilosti projektanta. K tomu kolok v hodnote 500 korún.

Dve kópie z pozemkovej mapy v mierke 1 : 1000 (originál nesmie byť starší ako 6 mesiacov) so zakreslením a okótovaním objektu, ktorý vydá katastrálny úrad; mená a adresy účastníkov konania, právoplatné územné rozhodnutie, resp, vyjadrenie na umiestnenie stavby (vydá ho oddelenie územného rozvoja obvodného úradu). Podklady na jeho vydanie sú prakticky identické s podkladmi na vydanie stavebného povolenia. Napriek tomu si žiadosť o vydanie stavebného povolenia podať nemôžete, ale musíte čakať ďalší mesiac na vyjadrenie oddelenia územného rozvoja. Potrebujete aj vyjadrenie príslušného podniku Vodární a kanalizácií, energetického závodu a plynárenského podniku, vyjadrenie Slovenských telekomunikácií - strediska diaľkových káblov, strediska špeciálnych činností, vyjadrenie obvodného úradu odboru požiarnej ochrany a v Bratislave záväzné stanovisko Magistrátu hl. mesta SR - oddelenia rozvoja mesta a oddelenia životného prostredia a mestskej zelene k malému zdroju znečistenia, (ak sa objekt nachádza v pamiatkovej zóne, vyjadrenie príslušného referenta pre kultúru). Ďalším potrebným dokumentom je zmluva o likvidácii odpadu vznikajúceho pri výstavbe. Zdroj: www.obcan.sk

Čo treba vedieť

V prípade, že žiadosť nebude úplná, stavebný úrad vyzve žiadateľa na jej doplnenie.

Správny poplatok treba zaplatiť pri podaní žiadosti (jeho výška závisí od druhu podania podľa zákona o správnych poplatkoch).

Opravný prostriedok možno podať do 15 dní od doručenia rozhodnutia na miestny úrad.

Stavbu, ku ktorej sa vzťahovalo stavebné povolenie, možno užívať len na základe kolaudačného rozhodnutia. Stavebný úrad môže od kolaudácie upustiť, nie však u stavieb určených na bývanie, na individuálnu rekreáciu, garáží a stavieb, v ktorých bude prevádzka alebo výrobné zariadenie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 2. Pre úsmevy všetkých detí: Mikuláš prinesie prekvapenia aj online
 3. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to?
 4. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
 5. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám
 7. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME
 8. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie
 1. Tesco pokračuje v raste, otvára dve nové predajne
 2. Adios, smetiaky! Tento domáci kompostér mení odpad na substrát
 3. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste
 4. Štátne rezervy uvedú nový systém pomoci v krízových situáciách
 5. 7 prekvapení, ktoré prináša bývanie v Helenkách
 6. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 7. eTabletka - 6 dôvodov pre nákup liekov z pohodlia domova
 8. Wüstenrot predstavuje novinku v poistení majetku W dobrom domov
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 25 613
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 7 286
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 505
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 3 419
 5. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 658
 6. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 028
 7. Plavky namiesto bielych plášťov. To sú doktori budúcnosti 1 748
 8. Jediná slovenská univerzita s akreditáciou AACSB 1 708
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Metropolitný inštitút Bratislavy: Umenie vo verejnom priestore by nemali nahrádzať vyprázdnené atrakcie
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 3. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu
 4. Michal Feik: Zmena klímy v mestách. Výsledky prieskumu obyvateľov
 5. Martin Gajdoš: Prečo sa o trhovisko na Žilinskej oplatí bojovať?
 6. Róbert Thomas: Budíček! Vstávajte, prišli smetiari
 7. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave
 8. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 14 679
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 6 534
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 5 599
 4. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 5 464
 5. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 844
 6. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 623
 7. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 477
 8. Jana Melišová: V závoji hmly 3 463
 1. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 6. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 7. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929
SkryťZatvoriť reklamu