SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky

Stavebné úpravy sa nevyhýbajú ani novostavbám

Predstava o tom, že po nasťahovaní sa do bytu v ňom možno okamžite pohodlne bývať, nie je celkom reálna. A to ani v prípade, že ste sa nasťahovali do novostavby. Aj keď sú všetky inštalácie a trubky nové a funkčné, nemusí sa hodiť ich umiestnenie. Podobn

Predstava o tom, že po nasťahovaní sa do bytu v ňom možno okamžite pohodlne bývať, nie je celkom reálna. A to ani v prípade, že ste sa nasťahovali do novostavby. Aj keď sú všetky inštalácie a trubky nové a funkčné, nemusí sa hodiť ich umiestnenie. Podobne vaša predstava o riešení priestoru nemusí presne korešpondovať s rozpočtom a predstavami pôvodného či predošlého stavebníka. Priečky niekde chýbajú, inde zavadzajú, otvory na dvere sú úzke alebo priširoké. Výhľad z okna môže byť prekrásny, naproti tomu dispozícia bytu môže byť úplne nelogická. Skôr či neskôr sa rekonštrukcia dostane na program dňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Skôr, ako sa pustíte do renovácie v podobe stavebných úprav, dobre si ich premyslite, poraďte sa s odborníkmi o výbere materiálov a technológií. Zbytočná nie je ani konzultácia s bytovým architektom. Než začnete, je dobré ujasniť si, či potrebujete stavebné povolenie, alebo či si stačí splniť ohlasovaciu povinnosť voči stavebnému úradu (miestnemu úradu). Bez povolenia či ohlásenia možno opraviť fasádu či vymeniť strešnú krytinu, či povrch plochej strechy, vymeniť žľaby a odtoky. Podobne môžete pokojne bez ohlásenia či povolenia opraviť, či vymeniť plot, ak pritom nemeníte jeho trasu. Tak isto môžete opravovať či meniť nepodstatné stavebné konštrukcie - vnútorné priečky, obklady, podlahy a dlažby, komíny, okná a dvere a zábradlia. Čo sa týka technického a technologického vybavenia stavby, možno ho meniť vtedy, ak sa jeho výmenou zásadne nemení napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhoršuje zaťaženie životného prostredia (myslí sa tým výmena klimatizačného zariadenia a vnútorných rozvodov, výťahu, kúrenia (kotlov a vykurovacích telies), kuchynských liniek či vybavenia kúpeľní.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri prestavbe či rekonštrukcii netreba zabúdať na medziľudské vzťahy. Hluk a špina, ktorým sa nedá vyhnúť, zaťažujú aj susedov, a tak je vhodné dať im vopred vedieť, v ktorých dňoch a hodinách sa bude pracovať, a požiadať ich o strpenie. Snažte sa vyhnúť práci v dňoch pracovného voľna, najmä skoro ráno a počas obeda.

Kedy potrebujete stavebné povolenie

Zmeny vnútornej dispozície pri rekonštrukciách vznikajúce vybúraním alebo úpravou otvorov v nosných stenách, priečkach, či vybúraním celých priečok podliehajú schváleniu stavebným úradom. Na to sa často, niekedy aj úmyselne zabúda.

Stavebné povolenie sa vyžaduje pri stavbách každého druhu bez ohľadu na ich stavebno-technické vyhotovenie, účel a čas trvania. Vyžaduje sa aj pri zmene stavieb - pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách. Povolenie je však časovo obmedzené a stráca platnosť, ak sa so stavbou nezačalo do dvoch rokov od jeho vydania.

Skryť Vypnúť reklamu

Stavebný úrad môže v odôvodnených prípadoch na žiadosť stavebníka povoliť zmenu stavby ešte pred jej dokončením. Táto výnimka sa zvykne zneužívať, o zmenu stavby zvyknú žiadať niektorí stavebníci vtedy, ak majú oprávnené pochybnosti o tom, že stavebné povolenie k svojmu pôvodnému zámeru nezískajú.

Písomné ohlásenie postačí

 • pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie. Ich maximálny rozmer je 25 m2 a výška do päť metrov. Sú to stavby ako sauna, práčovňa, kočikáreň, prezliekareň, kôlňa, letná kuchyňa, zariadenie na nádoby na odpadky a rôzne prístrešky alebo podzemné stavby - pivnice či žumpy so zastavanou plochou do 25 m2 a hĺbkou tri metre, ďalej ploty a prípojky na siete a kanalizácie;
 • pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby a nemení sa spôsob jej užívania;
 • pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou;
 • pri telekomunikačných stavbách, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2,5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby;
 • pri prízemných telekomunikačných stavbách, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4,5 m;
 • pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich telekomunikačných stavbách, keď nedôjde k zmene stavby.

To, že si splníte ohlasovaciu povinnosť, neznamená, že sa môžete okamžite pustiť do práce. Stavebný úrad totiž môže rozhodnúť, že stavebné povolenie predsa len potrebujete. Preto je potrebné počkať na jeho vyjadrenie. K drobným stavbám a úpravám dáva stavebný úrad písomný súhlas a k vykonaniu udržiavacích prác stačí, ak úrad do 30 dní odo dňa ich ohlásenia neurčí, že tieto práce podliehajú stavebnému povoleniu.

Žiadosť o vydanie stavebného povolenia Žiadosť o vydanie stavebného povolenia sa podáva na príslušnom stavebnom úrade (miestnom úrade). Investor v nej musí uviesť základné identifikačné údaje stavebníka a stavby, lehotu zahájenia a ukončenia výstavby a spôsob realizácie stavby, teda či ju bude robiť stavebná firma, alebo ju bude realizovať svojpomocne. Ak bude stavať sám, musí investor zabezpečiť oprávnenú osobu na výkon stavebného dozoru a ku žiadosti priložiť potvrdenie o odbornej spôsobilosti stavebného dozoru.

Stavebný úrad má po obdržaní kompletnej žiadosti lehotu 30 dní na vyjadrenie. V priebehu tejto lehoty zvolá stavebné konanie spojené s obhliadkou miesta stavby, na ktoré zvolá účastníkov stavebného konania. Stavebné povolenie nadobudne právoplatnosť po uplynutí 15-dňovej lehoty, ktorú majú na vyjadrenie sa k stavebnému povoleniu všetci účastníci stavebného konania.

Náležitosti k žiadosti o stavebné povolenie

List vlastníctva k pozemku.

Pokiaľ je stavebná parcela evidovaná ako poľnohospodárska pôda, treba požiadať pozemkový úrad o vyňatie pozemku z poľnohospodárskeho pôdneho fondu.

Projekt a vyjadrenia účastníkov stavebného konania

Dvakrát stavebné výkresy v mierke 1 : 50, (architektonický návrh a statické riešenie prípojok s napojením na hlavné uličné rozvody, technické správy, orientačný rozpočet) a situačný výkres v mierke 1 : 200 so zakreslením objektu, rozvinutého uličného pohľadu a okótovaním od susedných objektov, všetky podpísané stavebníkom a projektantom a potvrdenie o odbornej spôsobilosti projektanta. K tomu kolok v hodnote 500 korún.

Dve kópie z pozemkovej mapy v mierke 1 : 1000 (originál nesmie byť starší ako 6 mesiacov) so zakreslením a okótovaním objektu, ktorý vydá katastrálny úrad; mená a adresy účastníkov konania, právoplatné územné rozhodnutie, resp, vyjadrenie na umiestnenie stavby (vydá ho oddelenie územného rozvoja obvodného úradu). Podklady na jeho vydanie sú prakticky identické s podkladmi na vydanie stavebného povolenia. Napriek tomu si žiadosť o vydanie stavebného povolenia podať nemôžete, ale musíte čakať ďalší mesiac na vyjadrenie oddelenia územného rozvoja. Potrebujete aj vyjadrenie príslušného podniku Vodární a kanalizácií, energetického závodu a plynárenského podniku, vyjadrenie Slovenských telekomunikácií - strediska diaľkových káblov, strediska špeciálnych činností, vyjadrenie obvodného úradu odboru požiarnej ochrany a v Bratislave záväzné stanovisko Magistrátu hl. mesta SR - oddelenia rozvoja mesta a oddelenia životného prostredia a mestskej zelene k malému zdroju znečistenia, (ak sa objekt nachádza v pamiatkovej zóne, vyjadrenie príslušného referenta pre kultúru). Ďalším potrebným dokumentom je zmluva o likvidácii odpadu vznikajúceho pri výstavbe. Zdroj: www.obcan.sk

Čo treba vedieť

V prípade, že žiadosť nebude úplná, stavebný úrad vyzve žiadateľa na jej doplnenie.

Správny poplatok treba zaplatiť pri podaní žiadosti (jeho výška závisí od druhu podania podľa zákona o správnych poplatkoch).

Opravný prostriedok možno podať do 15 dní od doručenia rozhodnutia na miestny úrad.

Stavbu, ku ktorej sa vzťahovalo stavebné povolenie, možno užívať len na základe kolaudačného rozhodnutia. Stavebný úrad môže od kolaudácie upustiť, nie však u stavieb určených na bývanie, na individuálnu rekreáciu, garáží a stavieb, v ktorých bude prevádzka alebo výrobné zariadenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 5. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 6. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 7. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 8. Desať najkrajších pláží na Korfu
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Najnovšie dezinfekčné prostriedky
 3. Desať najkrajších pláží na Korfu
 4. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 5. Vážení poslanci, to naozaj?
 6. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Koniec čakania na kuriéra
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 426
 2. Stiahnite si stovky e-kníh 6 064
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 730
 4. Vážení poslanci, to naozaj? 4 806
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 355
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 793
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 579
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 478
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 071
 10. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli 2 988
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu