BRATISLAVA. Do vozového parku bratislavského dopravného podniku by malo pribudnúť 88 nových autobusov.
Mestskí poslanci mali o ich nákupe rozhodnúť už v polovici novembra, no viacerí odborníci sa ozvali, že dokument o nákupe je nekoncepčný a zle pripravený.
Materiál preto zo zastupiteľstva stiahli a po odbornom prerokovaní o ňom majú poslanci mesta rozhodnúť na decembrovom zasadaní magistrátu.
Viac kĺbových autobusov
Dopravný podnik Bratislava chce nákup autobusov financovať prostredníctvom dlhodobého úveru vo výške 24 miliónov eur.
Zaobstarať plánuje 30 autobusov dĺžky 18 metrov, 28 autobusov dĺžky 12 metrov, 24 autobusov dĺžky 10,5 metra a šesť autobusov dĺžky do deviatich metrov.
Z vozového parku však dopravca plánuje vyradiť 103 vozidiel, ktoré sú už technologicky zastarané.
„Aj žiakovi základnej školy je jasné, že keď vyraďujem 37 kĺbových autobusov, tak nemôžem nových kĺbových autobusov nakúpiť 30,“ povedal mestský poslanec Klubu pre Bratislavu Radoslav Olekšák.
Dopravca totiž plánuje vyradiť všetky vozidlá typu Karosa, ktoré majú vyše dvadsať rokov.
Predseda Klubu pre Bratislavu Martin Borguľa tvrdí, že nákup nových vozidiel je potrebný, no je dôležité, aby boli kúpené v správnej štruktúre.
Zameniť krátke autobusy za dlhšie kĺbové vozidlá podporuje aj občianska iniciatíva Lepšia doprava.
„Už dnes chýbajú denne vo výprave kĺbové vozidlá. Sú nahrádzané kratšími vozidlami, do ktorých sa cestujúci nezmestia,“ povedal Martin Fundárek z iniciatívy.
Navyše podľa neho treba počítať aj s nárastom potreby kĺbových vozidiel v budúcnosti, pretože sa plánuje modernizácia električkových tratí – karloveská radiála, ružinovská radiála a vajnorská radiála, čo si oproti dnešnému stavu vyžiada zvýšený počet autobusov na zabezpečenie náhradnej autobusovej dopravy.
„Predpokladám, že v súvislosti s plánovaným spustením parkovacej politiky sa časť cestujúcich presunie z áut do MHD, avšak niektoré linky sú už dnes na hranici svojej kapacity,“ povedal Fundárek.
Ďalší nárast vozidiel si podľa neho môže vyžiadať aj rozvoj mesta, ako napríklad nové štvrte Južné mesto či Bory.
Najskôr o rok
Generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Milan Urban tvrdí, že predložený návrh bol vypracovaný odborníkmi.
„Snažíme sa brať do úvahy všetky podnety občanov, no nie každému názoru je možné vyhovieť. Možno sme väčší akcent dali na to, aby sme nezaťažili rozpočet mesta a z toho vyplýval aj ten limit, že sme sa dostali k číslu 88,“ vysvetlil.
Nové autobusy sa objavia v uliciach najskôr v druhej polovici budúceho roka. „Parametrom je schvaľovací proces v mestskom zastupiteľstve, ako rýchlo pôjde verejné obstarávanie a nakoniec disponibilita víťazov budúceho tendra,“ podotkol.