BRATISLAVA. Mlyn na dnešnej Krížnej ulici v Bratislave osvetlil jeho majiteľ elektrickými lampami 2. februára 1884. Udalosť sa vtedy dostala do dobového denníka Pressburger Zeitung zo dňa 4. februára 1884.
Podnikateľ Ludwig musel riešiť veľký problém. Jeho mlyn aj cestu k nemu zo železničnej stanice dalo mesto osvetliť lampami na svietiplyn.
V drevenom mlyne s plnými sýpkami suchého obilia to znamenalo hrozbu požiaru. Preto sa rozhodol riziko obmedziť a využil vtedy najmodernejší výdobytok techniky. Lampy na svietiplyn nahradil elektrickými.

Nepoužil však oblúkové svietidlá, ktoré sa vtedy bežne používali, ale pre výmenu spotrebovaných uhlíkov boli nepraktické.
Namiesto nich použil 85 elektrických žiaroviek s výkonom 15 wattov, ktoré elektrinou napájalo dynamo.
V roku 1889 bola elektrinou osvetlená aj križovatka Továrenskej ulice a železničnej vlečky (dnešný Dostojevského rad). Lampa bola na oceľovom stožiari a elektrinu poskytla Klingerova továreň.
Pokusným spustením elektrického osvetlenia v Bratislave 30. septembra 1901 začala prevádzku aj prvá Mestská elektráreň. V tomto roku pribudlo aj elektrické osvetlenie korza s Hlavným námestím.
Oblúkovky a žiarovky sa začali presadzovať v čoraz väčšej miere, stále sa však používali aj plynové lampy.
Prvým mestom na Slovensku, ktoré bolo komplexne elektrifikované a osvetlené elektrickým osvetlením sa stali v roku 1897 Krompachy.