BRATISLAVA. Mladý fotograf Tomáš Manina zdokumentoval bývalé priemyselné zóny a technické pamiatky z prelomu 19. a 20. storočia na území Bratislavy. Výsledok jeho päťročnej práce je zhrnutý v knihe Technické pamiatky Ružinova.
"Nenávratné miznúce priemyselné objekty nám Tomáš Manina zachováva v obrazovej podobe. Je to dôležitá pamäť Bratislavy," na nedávnej prezentácii knihy povedal Dušan Pekár, starosta bratislavského Ružinova, ktorého samospráva finančne podporila fotografov projekt.
V knižnom výbere je prvý most cez Dunaj pomenovaný po cisárovi Františkovi Jozefovi, depo Viedenskej električky aj Dopravného podniku mesta, čerpacie a prečerpávacie stanice, mlyny na Vydrici. Autor sa systematicky venuje veľkým továrňam, akými boli Dynamitka, Stollwerk, Cvernovka, Káblovka, Klingerka, Siemens-Schuckert, Rafinéria Apollo, Matador, Mestský pivovar a pivovar Stein, prvá parná elektráreň či vinárstva Palugyay a Hubert.
Medzi zachované a využívané historické objekty spred vyše sto rokov patria: budova konskej železnice, Plynárenské múzeum, Červený most, železničný tunel či v tomto roku otvorený rekonštruovaný Starý most. Autor čitateľom umožňuje nazrieť do interiéru Bratislavských parných kúpeľov z roku 1913 a iných vzácnych priestorov, ktoré našiel pri svojom výskume v rôznej literatúre, na výkresoch a iných dostupných prameňov.
Podľa fotografa v knihe sú všetky významné bratislavské industriálne pamiatky. Len ho mrzí, že aj počas jeho dokumentovania miznú, ako nedávno zbúraný pivovar Stein.