Vladimír Tomčík, historik, združenie Devínska brána
Premiérou Shakespearovho Skrotenia zlej ženy 30. novembra 1946 v zrekonštruovaných priestoroch bývalého kina Alfa, v Živnodome, na Kollárovom námestí začalo činnosť nové divadlo.
Založenie druhej bratislavskej divadelnej scény bolo však podmienené.

A to presvedčením, že okrem reprezentačnej národnej ustanovizne – Slovenského národného divadla, je potrebné divadlo „pre široké ľudové vrstvy a tým rozšíriť žánrovú i štýlovú pestrosť a rozvinúť rôznorodé formy divadelného prejavu.
Navyše, v roku 1945 bola z programu Slovenského národného divadla vylúčená opereta a herecký súbor činohry nebol dostatočne využitý.
Skupina členov činohry a operety preto privítala možnosť prejsť do súboru novootvoreného divadla. Medzi najvýznamnejších iniciátorov patril herec Martin Gregor. Riaditeľom sa zas stal Ján Kákoš.
Napokon z hercov Slovenského národného divadla i z radov ochotníkov boli utvorené dva autonómne súbory.
Činoherný 30-členný súbor bol vedený českým hercom a režisérom Drahošom Želenským. Ten pôsobil v rade divadiel. Bol riaditeľom Národného divadla v Prahe a zaslúžil sa o dodnes pretrvávajúcu tradíciu výmenných prestavení oboch národných scén. Stál tiež pri zrode Dedinského divadla a divadla vo Zvolene.
Druhý autonómny súbor viedol František Krištof Veselý a mal 17 členov.

Nazvali ho súborom hudobnej komédie. Až do roku 1951 divadlo pôsobilo ako Nová scéna Slovenského národného divadla.
Podľa kritikov sa „činoherný súbor profiloval dialógom medzi skúseným, ale tradične orientovaným Želenským a veľkým, všestranne a moderne umelecky orientovaným režisérom a maliarom Františkom Kudláčom. Profil súboru významne formovala dramaturgia Petra Karvaša.

Tá vychádzala jednak z náročných textov klasickej i modernej európskej, ale aj domácej účasnej dramatiky, pričom odvážne poskytovala priestor aj viacerým začínajúcim slovenským dramatikom.“
V nasledujúcich desaťročiach prežilo divadlo nejedno zemetrasenie, množstvo zmien, zákazov, ale aj prestavieb.
Na doskách Novej scény pôsobilo množstvo popredných osobností – hercov, režisérov, spevákov, tanečníkov, dramaturgov, choreografov, scénografov i kostýmových výtvarníkov.
V publikácii, ktorá vyšla prednedávnom si hviezdne chvíle svojho divadla zaspomínalo 27 z nich.