SME

Cestovali za vlastné. Získali zlato

Basketbalisti so štyrmi Bratislavčanmi v tíme vyhrali titul majstrov Európy 1946. Pripravovali sa štyri dni.

Basketbaloví majstri Európy 1946, v dolnom rade vpravo štyria Slováci: Hluchý, Bobocký, Herrmann, Křepela.Basketbaloví majstri Európy 1946, v dolnom rade vpravo štyria Slováci: Hluchý, Bobocký, Herrmann, Křepela. (Zdroj: ARCHÍV)

BRATISLAVA. Nie každému športu sa podarilo už o rok po vojne organizovať šampionáty. Hokejisti svoj svetový napríklad nemali. Basketbalistom áno, hoci bol pre Európanov stále pomerne neznámy šport, vtedy ešte výlučne vysokoškolský či stredoškolský.

Učiteľ telocviku, Kanaďan žijúci v USA sa prechádzal na univerzite v Springfielde s futbalovou loptou po telocvični. Snažil sa vymyslieť niečo nové pre svojich žiakov, ktorí sa chystali na hodinu.

Prečítajte si tiež: Keď mal formu, Rajniak zápas vyhral i sám Čítajte 

Správca budovy vynášal zo skladu dva staré koše od broskýň. Kanaďanovi napadlo: pribil koše na zábradlie balkónov na oboch stranách telocvične, pridal pár pravidiel a telocvik sa mohol začať.

SkryťVypnúť reklamu

Basketbal sa hrá dnes oficiálne (podľa členov medzinárodnej basketbalovej federácie - FIBA) v 213 krajinách, futbal „iba“ v 211. OSN združuje 193 štátov. FIBA vznikla až v roku 1932 práve v Ženeve. Medzi ôsmimi zakladajúcimi štátmi bolo aj Československo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko sa dialo v telocvični YMCA

Začiatok basketbalu vo vtedajšej ČSR nebol jednoduchý, predsa však rýchly. Po prvej svetovej vojne všetko americké u nás frčalo. Prvé aktivity prišli z kresťanských organizácií YMCA (Young Men's Christian Association – kresťanské združenie mladých ľudí). Je to najstaršia a najväčšia celosvetová mládežnícká organizácia na svete.

V Bratislave skúšali basketbal všelikde, napríklad v Medickej záhrade. Kľúčovým momentom však bolo otvorenie novej telocvične v budove YMCA na dnešnej Šancovej ulici, ktorú vtedy poslovenčili na Valy. Potom sa volala Malinovskéko. Od roku 1990 je to opäť Šancová ulica.

SkryťVypnúť reklamu

Telocvičňa tam už dávno nie je. Dávnejšie už zaniklo aj kino (Dukla), ktoré si aj mladší Bratislavčania pamätajú.

Hrali za Winnetou i Yukon

Prečítajte si tiež: Karol Fako prihrával kamarátom na góly Čítajte 

Štyroch basketbalových mušketierov z Bratislavy spájala práve telocvičňa YMCA. Hrali proti sebe i spolu. V rámci združenia fungovali rôzne partie (kluby). Křepela a Hluchý reprezentovali Blesk, Herrmann zase Winnetou, Bobocký hral za Yukon i partiu pomenovanom po náčelníkovi Apačov.

Gustáv Herrnann, vtedy stredoškolák, bol aktérom vôbec prvého oficiálneho stretnutia v Bratislave. Práve on uchoval zápis zo zápasu. Hral sa 23. novembra 1935. Stretli sa ymkárske tímy. Winnetou vyhral nad Kingom 7:4, polčas sa skončil výsledkom 0:0. Rozhodcom bol básnik Andrej Plávka.

Výsledok vzbudzuje u súčasníka úsmev.

„Toľko kriku, zvady, faulov a občas aj nejaká tá krv alebo vykĺbený palec. Dobre sa uplatňovali aj bodyčeky, ovinovanie súpera rukami ako chobotnica a sem-tam nejaká tá podnožka,“ napísal o basketbalových začiatkoch v Bratislave Jozef Matrac Jedľovský. Jedlovský bol basketbalistom, rozhodcom tohto športu, redaktorom denníka Šport a už i neexistujúceho týždenníka Štart.

SkryťVypnúť reklamu

Basketbalový polčas sa skončil 0:0

Stav 0:0 v dnešnom basketbale vydrží možno minútu.

„Boli iné pravidlá. Neexistoval časový limit na útok, streleckých pokusov bolo oveľa menej ako dnes. Trojbodový pokus začal platiť o desaťročia neskôr. Okrem toho boli úplne iné podmienky na prípravu. Bolo bežné, že celé družstvo malo na tréningu k dispozícii iba jednu loptu. To obmedzovalo možnosť nacvičovať streľbu hocikedy a v neobmedzenom rozsahu. Také niečo, že každý hráč má svoju loptu, sme my nepoznali,“ hovoril Miloš Bobocký.

Bobocký je z klasickej bratislavskej rodiny. Ocenili ho Cenou richtára Jakuba. Absolvent vysokej obchodne školy sa venoval basketbalu skutočne ako amatérskej zábave.

Prečítajte si tiež: Strelu zblokoval aj Jordanovi Čítajte 

Počas druhej svetovej vojny robil v odboji spojku a šifranta. Jednu z vysielačiek ukrýval v rodičovskom dome. Bol aktívnym účastníkom SNP. Po jeho porážke sprevádzal generálov Viesta a Goliana počas ich ústupu do hôr. Zaspomínal si aj na poslednú spoločnú chvíľu.

„Ušiel som do hôr bez akéhokoľvek proviantu, a tak mi generál Golian na takom pni odrezal kus slaniny a chleba,“ povedal. Prepadli ich Nemci. Bobockému sa podarilo dostať z väzenia a skrýval sa až do konca vojny.

Mama hráča prišila znaky

O necelý rok sa stal majstrom Európy v basketbale. Hrali sa v Ženeve od 30. apríla do 4. mája 1946. Príprava bola krátka a zvláštna. Zišli sa v Prahe iba štyri dni pred odchodom na šampionát, mimopražskí hráči sa ubytovali u Pražanov a popri tréningoch sa všetci venovali najmä kúpe a príprave potrebného oblečenia. Mama Josefa Ezra, jedného z hráčov, im prišila na tielka štátne znaky.

Do Švajčiarska odcestovalo vlakom pod vedením trénera Františka Hájeka 14 hráčov. Hrdinom finále bol Josef „Epe“ Křepela, po skončení basketbalovej kariéry známy športový redaktor. Československé družstvo viedlo vo veľmi dramatickom stretnutí aj 29:24. Taliani otočili. Za stavu 29:31 chýbalo do konca 56 sekúnd, keď Křepela (v zápase zaznamenal 15 bodov!) troma úspešnými trestnými hodmi, za faul a technickú chybu, otočil skóre v prospech Československa na 32:31.

Súper takisto šestkou vyrovnal na 32:32. Posledné slovo však patrilo našim. Ivan Mrázek dopichol do koša Křepelovu nepresnú strelu a ČSR sa stala vďaka víťazstvu 34:32 majstrom Európy. Víťazom aplaudoval osemtisíc divákov! „Určite sme neboli výnimoční ľudia. Zišla sa však výborná partia, ktorá si rozumela na ihrisku aj mimo neho. Vyhrali sme, lebo sme mali aj športové šťastie,“ povedal skromne.

Na cestu do Švajčiarska sa zložili a vlakom cez rozbité Nemecko cestovali dva dni. Bobocký a Herrmann získali o rok na majstrovstvách Európy striebro.

Neskôr boli slávnymi trénermi

Prečítajte si tiež: Buberník bol hviezdou tímu elegánov Čítajte 

Gustáv Herrmann zasvätil basketbalu celý život. Preslávil sa na trénerskej lavičke. Československých mužov priviedol na ME 1957 k bronzovým medailám, o dva roky v Istanbule dokonca k strieborným. V rokoch 1985 – 1995, teda v dôchodcovskom veku, trénoval mládež v bratislavskom Interi. Vyhlásili ho za najlepšieho trénera 20. storočia v slovenskom basketbale mužov. Ako hráč skončil tretí.

Trénerska kariéra Jána Hluchého je unikátna. Dlho pripravoval ženy Lokomotívy Bratislava. Naháňali pražské kluby. Trikrát skončili druhé. Štyri razy tretie. S reprezentačným výberom žien bol na majstrovstvách sveta bronzový (1959) i strieborný (1971). Na ME 1960 bronzový.

S mužmi Baníka Prievidza vyhral federálny titul. V ankete o najlepšieho trénera obsadil dvakrát druhé miesto. U mužov za Herrmannom, u žien za Natáliou Hejkovou. Bol aj prvým prezidentom Slovenskej basketbalovej asociácie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 073
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 068
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 827
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 104
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 612
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 550
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 020
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 725
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 623
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 709
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 831
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu