SME

Svätokatarínska koštovka sa blíži

November je mesiacom mladého vína už aj na Slovensku. Mladé vína ročníka 2016 sa vyznačujú sviežimi kyselinkami a výraznými kvetinovými vôňami.

V Bratislave sa koná viacero podujatí, na ktorých sa dá ochutnať mladé víno.V Bratislave sa koná viacero podujatí, na ktorých sa dá ochutnať mladé víno. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Aký bol uplynulý rok pre slovenských vinohradníkov a vinárov a aké vína sa im podarilo vyrobiť? To sú otázky, na ktoré dostávajú vinári aj milovníci vína odpovede práve v novembri. V mesiaci, keď dokvášajú prvé vína z novej úrody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aký bol rok 2016?

Príroda skúša vinárov na Slovensku každý rok a tento rok nie je v tomto smere žiadnou výnimkou.

„Možno si ešte spomeniete na neskoré jarné mrazy, extrémne horúce leto či najnovšie na množstvo operencov, nemilosrdne redukujúcich úrodu hrozna. Hrozna a vína tak budeme mať menej, jeho kvalita si však zaslúži pozornosť,“ zhodnotil tohoročnú úrodu medzinárodný degustátor a vinársky publicista Tibor Vittek.

SkryťVypnúť reklamu

Vinári prakticky vo všetkých slovenských vinohradníckych oblastiach sa jednohlasne zhodujú na charaktere tohtoročných mladých vín.

„Vína majú krásne svieže kyselinky, vďaka ktorým pôsobia čisto a sviežo s očarujúcimi arómami. Milovníci vína v nich nájdu kvitnúci vinič, celú plejádu aróm ovocia od citrusov cez hrušky, banány až po tropické plody či drobné lesné ovocie v prípade ružových vín,“ povedal Vittek.

Mladé víno

Vo Francúzsku stelesňuje oslavu mladého vína Beaujolais nouveau (čítaj božolé nuvó), v Česku majú Svätomartinské vína a na Slovensku zas Svätokatarínske víno.

Podľa tradícií francúzskych vinárskych zákonov sa prvé fľaše z daného ročníka Beaujolais nouveau môžu otvárať úderom polnoci tretieho novembrového štvrtka. Tento rok dátum pripadá na 17. novembra. Aj keď ide vlastne o vydarený marketingový ťah, keď v podstate miestni vinári vypredajú za jediný deň svoju celú produkciu, tento deň sa v celom svete stal oslavou nového vína.

SkryťVypnúť reklamu

Reakciou na snahy predávať na Slovensku zahraničné mladé vína bolo založenie tradície Svätokatarínskeho vína.

„Skupina vinárskych odborníkov zložená zo znalcov vína, vinohradníkov a vinárov, ale aj ľudí z marketingu prišla s myšlienkou vytvoriť u nás na Slovensku sviatok mladých vín a založiť tak tradíciu, ako sa to podarilo za desať rokov urobiť v Česku, kde dali mladým vínam názov Svätomartinské,“ vysvetlil manažér Svätokatarínskeho vína Milan Kováčik. „Od roku 2010 tak Svätokatarínske víno predstavuje novodobú značku kvality a tradície.“

Pred rokom 2010 sa mladé vína na Slovensku prakticky nevyrábali. Boli nedocenené, ľudia ich nepoznali, a preto chýbal dopyt a vinári väčšinou mladé víno rozpredali ako burčiak, pripomenul Kováčik.

Slovenské zákony umožňujú predaj mladého vína už od prvého novembrového pondelka. Tento rok to pripadlo na 7. novembra.

SkryťVypnúť reklamu

Na to, aby mladé víno mohlo byť označené ochrannou známkou Svätokatarínskeho vína, musí však spĺňať isté podmienky. Byť vyrobené z určených odrôd, prejsť hodnotením odbornej komisie a splniť kvalitatívne kritériá. Tento rok komisia hodnotila viac ako 50 vzoriek a ochrannú známku získalo šestnásť najlepších vín.

„Ročník 2016 všeobecne praje mladému vínu. Mladé vína ročníka 2016 sa vyznačujú sviežimi kyselinkami, výraznou primárnou aromatikou od kvetinovo-muškátových aróm odrody Müller Thurgau cez arómu hrušky až po omamné korenisté odtiene muškátu,“ povedal degustátor Vittek, ktorý bol aj predsedom degustačnej komisie Svätokatarínskeho vína.

Medzi vínami, ktoré tento rok získali ochrannú známku, sú biele vína vyrobené z hrozna Irsai Oliver, Müller Thurgau či Muškátu moravského alebo ružové víno vyrobené zo Svätovavrineckého. Červené víno medzi nimi tento rok nie je, keďže počasie týmto odrodám neprialo natoľko, aby sa z nich dali vyrobiť kvalitné mladé vína.

„Novinkou tohto roka je odroda Sauvignon blanc, ktorú robí z roka na rok viac vinárov a organizátori zaradili medzi Svätokatarínske vína aj historickú odrodu Bouvierovo hrozno, z ktorej mladé vína popíjali už naši pradedovia,“ povedal Vittek.

Svätokatarínska koštovka

Svätokatarínske vína sú vyrobené zo skorých odrôd, ktoré zrejú už na konci augusta či začiatkom septembra. Tieto odrody nie sú určené na zretie vo fľašiach ako iné odrody ako napríklad rizlingy alebo Chardonnay. Medzi biele skoré odrody patria Irsai Oliver, Müller Thurgau, Veltlínske červené skoré a Muškát moravský. Z modrých odrôd je to Zweigeltrebe, Svätovavrinecké či Frankovka modrá.

Slovenskí vinári majú o Svätokatarínksu značku záujem a výroba mladých vín postupne stúpa.

„Cítime veľký záujem vinárov, čoho dôkazom sú aj veľké vinárstva, ktoré Svätokatarínske vína produkujú. Ide napríklad o Chateau Topoľčianky, Karpatská perla či Matyšák. A aj dopyt po Svätokatarínskych vínach z roka na rok stúpa,“ povedal Kováčik.

Milovníci mladého vína mali možnosť ochutnať Svätokatarínske vína už od 7. do 13. novembra v nákupnom centre Aupark. Súčasťou staromestských Svätomartinských dní od 11. do 13. novembra bola tiež ochutnávka slovenských mladých vín na Primaciálnom námestí. Ďalšiu možnosť ochutnať vína, ktoré získali Svätokatarínsku nálepku, budú mať Bratislavčania počas Svätokatarínskej koštovky v Múzeu vinohradníctva v Apponyiho paláci vo štvrtok 24. a v piatok 25. novembra. Vstup na podujatie je bezplatný, návštevníci budú platiť len za víno.

Otvorené pivnice

Pre tých, ktorí majú chuť pokračovať v ochutnávaní vín, či už mladých, alebo tých starších, môžu tak urobiť počas Dňa otvorených pivníc na Malokarpatskej vínnej ceste. Jeho 17. ročník sa bude konať v piatok 25. a v sobotu 26. novembra v mestách a dedinách na úbočí Malých Karpát od Bratislavy až po Trnavu. Počas dvojdňového podujatia môžu návštevníci ochutnávať víno od dvesto malokarpatských vinárov v 160 vínnych pivniciach, vinárstvach či vínotékach. Priamo v Bratislave sa nachádza devätnásť stanovíšť, napríklad vo Vieche sv. Urbana, v pivnici na fare v Devíne, vo vieche U sedliaka v Starom Meste, vo vinárstve Miloša Máťuša v Rači alebo v Poľnohospodárskom družstve Vajnory.

Deň otvorených pivníc je najstarším takýmto podujatím na Slovensku a poskytuje milovníkom vína nielen mok ochutnávať, ale aj sa osobne stretnúť s jeho výrobcami.

Aby milovníci vína mohli ochutnávať rôzne odrody, musia si kúpiť vstupenku za 50 eur. Jej súčasťou je taštička na krk s pohárom s logom podujatia, mapa stanovíšť a vínny pas, ktorý predstavuje každého zúčastneného vinára s históriu jeho vinárstva. V cene vstupenky sú aj bonusy na nákup vína v hodnote 25 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 756
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 710
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 944
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 062
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu