Pre zabezpečenie vyššej životnosti korčúľ a najmä ich ložísk sa treba pri jazde vyhýbať vode, piesku, oleju a iným nečistotám. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
S príchodom letného počasia sa mnoho Bratislavčanov odhodláva zašportovať si a v posledných rokoch je čoraz populárnejšia jazda na kolieskových korčuliach. Pred prvým použitím korčúľ po zimnej prestávke však treba venovať pozornosť aj ich údržbe, ktorá pomáha predĺžiť životnosť materiálu.
Potvrdzujú to aj slová odborníka na kolieskové korčule Juraja Žáka z predajne Arsenal inline & board shop na Námestí 1. mája. "Po dlhšej prestávke v jazdení treba skontrolovať najmä utiahnutie koliesok a ich opotrebovanie. Ak sú ojazdené asymetricky, môžeme ich medzi sebou vzájomne povymieňať. Pri vyššom stupni ojazdenia ich treba vymeniť za nové, keďže sa menia jazdné vlastnosti. Pozor treba dať na silu dotiahnutia osky, zákazníci ju často v dobrom úmysle priveľmi zatiahnu. Je to však chyba, lebo sa tým zväčší tlak na ložisko, ktoré sa nadmerne zahrieva a to negatívne pôsobí na materiál samotného kolieska." Pomerne jednoduchá je výmena brzdy, ktorej ojazdenie sa dá identifikovať podľa špeciálnej rysky.
Problémy s ložiskami
Ďalší problém sa môže týkať ložísk. Prevenciou pri zachovaní ich kvality je vyhýbanie sa vode, piesku, oleju a iným nečistotám. Ak už ložiská nedosahujú potrebnú zotrvačnosť, niekedy ich stačí len vyčistiť. Juraj Žák však varuje menej zručných korčuliarov: "Čistenie pozostáva z otvorenia ložiska, vypratia v citrusovom roztoku, ktorý rozpustí mazivá, a opätovného namazania. Následné uzavretie ložiska je ale pomerne ťažko realizovateľné a často sa laikovi celé ložisko rozpadne."
Zložitejšie opravy nechajte odborníkom
Kto si netrúfa na údržbu a opravy sám, môže sa spoľahnúť na odborníkov. "Najjednoduchšie je pri technických problémoch s korčuľami obrátiť sa na pracovníkov predajne, kde boli korčule zakúpené. Kolieska a ložiská sa vymieňajú pomerne jednoducho, ale horšie je to s konkrétnymi náhradnými dielmi, ktoré sú pri každej značke typizované. Dovozca korčúľ by mal mať na túto značku aj náhradné diely. Pri nákupe nie je na škodu, ak si zákazník zistí, aký servis mu pracovníci predajne dokážu poskytnúť," radí Juraj Žák.
Pozornosť treba venovať aj topánke. Po každej jazde ju treba nechať vyschnúť, aby sa v nej netvorila pleseň. Potrebné je vytiahnuť jazyk a vložku (papuču). Tá je zväčša vyrobená z antibakteriálneho a antialergického materiálu, prať ju treba len vo výnimočných prípadoch.
Obmena koliesok
1. koliesko premontujeme na pozíciu 3. kolieska a opačne. Ďalej potom 2. koliesko na pozíciu 4. kolieska a opačne. Pri zmene pozície kolieska treba koliesko otočiť o 180 stupňov, aby sa jeho doposiaľ vnútorná strana stala vonkajšou a naopak. Pretože sa kolieska na korčuli dominantnej nohy (väčšinou pravej) ojazdia viac než na druhej korčuli, je vhodné obmieňať kolieska aj medzi korčuľami navzájom. Na uvoľnenie koliesok sa používa kľúč, ktorý býva často súčasťou dodávky korčúľ. Pri väčšine modelov je to vlastne úplne normálny imbusový kľúč.
(O týždeň: Ako sa pred sezónou postarať o bicykel)