STARÉ MESTO. Na Slavíne má vzniknúť múzeum venované ukončeniu bojov druhej svetovej vojny. Podľa pôvodných plánov ho malo mesto otvoriť už v lete tohto roku.
Úrad vlády, ministerstvo obrany ani magistrát však nevedia, kedy sa tak stane. S jeho výstavbou sa totiž ešte ani nezačalo.
Stáť má dva milióny eur, pričom väčšinu plánuje zaplatiť Úrad vlády zo svojej rezervy. Projekt pritom plánuje finančne podporiť aj ruská ambasáda.
Ďalší krok je na meste
O nápade vybudovať na Slavíne múzeum, hovoril premiér Robert Fico s predsedom ruského parlamentu Sergejom Naryškinom ešte v júni minulého roka.
Ministerstvo obrany následne vytvorilo pracovnú skupinu, ktorá mala nápad premietnuť do reality.
Slavín - pamätník sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny - spravuje mestské pohrebníctvo Marianum. To sa spolu s mestom začalo na základe požiadavky od ministerstva obrany zriadením múzea zaoberať.
Vo februári tohto roka požiadalo pohrebníctvo Úrad vlády o dotáciu na zabezpečenie architektonickej štúdie. Tá má byť podkladom pre ďalšie fázy projektu.
Mestská organizácia Marianum dostala dotáciu desaťtisíc eur. Pohrebníctvo ich využilo na technickú analýzu stavu priestorov na Slavíne.
„Analýza nám povie, aké nevyhnutné úpravy je potrebné spraviť v priestoroch Slavína na to, aby tam v budúcnosti mohlo byť zriadené múzeum ukončenia bojov druhej svetovej vojny, ktoré chce zriadiť ministerstvo obrany,“ uviedla hovorkyňa bratislavského magistrátu Ivana Skokanová.
Na analýze pracovala od augusta firma Cykr Expert. Pohrebníctvo za ňu firme zaplatilo takmer päťtisíc eur a spolu s magistrátom ju aktuálne vyhodnocuje.
„Po vyhodnotení technickej analýzy bude možné pripraviť štúdiu, ktorá bude hovoriť už konkrétne o tom, ako by múzeum malo vyzerať,“ povedala Skokanová.
Ako dlho bude mesto analýzu posudzovať neprezradila, následne má však informovať ministerstvo obrany, s ktorým sa dohodne na ďalšom postupe.
Technický námestník pohrebníctva Marianum Boris Šramko tvrdí, že analýza o technickom stave pamätníka nie je doteraz vyhodnotená preto, lebo je veľmi rozsiahla – má vyše dvesto strán.
„Nemôže sa stať, že sa investujú verejné financie a stavba by nebola v poriadku. Posudok sme dali spraviť ako správcovia pamätníka kvôli ochrane verejných financií,“ uviedol Šramko.
Bývalý riaditeľ pohrebníctva Miloslav Hrádek pritom ešte minulé leto tvrdil, že múzeum by malo byť postavené do roka. Prví návštevníci tak doň mali vstúpiť už pred štyrmi mesiacmi.
Viac o budúcnosti múzea nevie ani rezort obrany.
„Stavebno-technické a architektonické riešenie múzea nie sú v našej gescii. Ďalšia realizácia projektu múzea pod Slavínom bude závisieť od stanoviska magistrátu a pohrebníctva Marianum,“ reagovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capákova.
Vojenská technika aj filmy
Múzeum by sa malo nachádzať v suteréne pamätníka a mala by byť v nej zážitková výstava.
Návštevníci v rámci nej budú môcť vidieť napríklad rozpadnutý dom po bombradovaní či vojenskú techniku. Nachádzať sa v ňom bude tiež auditórium, kde by sa premietali filmy.
„Súčasťou múzea by mohol byť aj strieľajúci vojak s dymom,“ opisoval plány ešte vlani Hrádek.
Vojenský historický ústav chce výstavu doplniť fotografiami z vojny a oslobodenia Bratislavy.