SME

Príbeh stolárov, krajčírov a obuvníkov, ktorí robia na Roba Rotha

Zamestnanci umelecko-dekoračných dielní SND prichádzajú každý deň do fabriky, kde plnia divadelné sny.

Maliarska dielňa SND je najväčšia v strednej Európe.Maliarska dielňa SND je najväčšia v strednej Európe. (Zdroj: Tomáš Kušnír)

BRATISLAVA. Jane Eyrová je iba kúsok od Madame Bovary, Arkádia a o niečo ďalej Polnočná omša. Malé svety jednotlivých divadelných hier. Je ich tam uložených asi osemdesiat.

Každé ráno kamióny naložia dekorácie a smerujú do divadelných priestorov. Pred začiatkom predstavenia musí byť všetko na mieste a po jeho skončení nastúpi čata znova a kulisy rozoberie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nekonečný kolobeh diváci často nepoznajú. Dekorácie, ktoré vidia každý večer na javisku, ich však prenášajú do iných svetov. Desiatky pracovníkov v bratislavskej Ružovej doline dávajú divadelným hrám reálnu podobu.

SkryťVypnúť reklamu

Umelecko-dekoračné dielne Slovenského národného divadla majú dlhoročnú tradíciu. Od svojho otvorenia v roku 1959 tam vznikli dekorácie k stovkám inscenácií.

Čo všetko si vyžaduje hra, kým sa dostane z papiera na javisko a svoje umenie divákom predvedie napríklad Robert Roth? Celý rad stolárov, krajčírov, obuvníkov a ďalších pracovníkov, ktorí fungujú v kolotoči divadelných dielní.

Začína to scenárom

"Podnetom je vždy divadelný scenár, ktorý má príbehové a priestorové danosti," uvádza riaditeľ Umelecko-dekoračných dielní SND Jaroslav Valek.

Režiséri a výtvarníci prinesú svoje požiadavky, návrh postupne rozložia na jednotlivé časti v podobe technických výkresov a následne každé oddelenie začne pracovať na svojej úlohe.

"Predstavy sa snažíme plniť čo najlepšie. Keď to nejde z fyzikálnych dôvodov, hľadáme kompromisy," vysvetľuje šéf dielní na Mliekarenskej ulici v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

"Každý rok pribudne 16 až 20 titulov. Keď sa niektorá hra obohrá, dekorácie sa vyradia. Nové inscenácie však dnes vznikajú rýchlejšie," tvrdí Valek, podľa ktorého by sa dielňam zišli väčšie priestory.

Tradícia alebo moderné umenie

Umelecko-dekoračné dielne, ktoré založil profesor Ladislav Vychodil, produkujú dekorácie pre činohru, balet a operu SND.

Nezáleží však na žánri, ale na prístupe inscenátorov. "Niekto má tradičnejší prístup a potom existuje aj moderný pohľad, ktorý je menej iluzívny. Historické spracovania sú komplikovanejšie, ale všetko si vyžaduje rovnakú pozornosť a nasadenie," hovorí riaditeľ Valek.

V dielňach na Mliekarenskej ulici pracujú s rôznymi materiálmi – od dreva až po železo. Poradiť si tu musia aj s atypickými materiálmi.

SkryťVypnúť reklamu

A občas sa objaví naozaj nezvyčajná požiadavka inscenátora, ktorú treba riešiť operatívne. Vždy totiž ide o originálne autorské dielo a prototyp.

"Momentálne riešime imitáciu hlinenej dlážky. Máme nejaké možnosti, musíme to ešte skúmať a urobiť funkčné vzorky," vysvetľuje Valek a dodáva, že javisko nie je prispôsobené na takéto požiadavky.

Veľkou výzvou bola aj Švantnerova Nevesta hôľ, kde sa využíval dážď aj oheň.

A koľko trvá príprava dekorácii k jednotlivým hrám? Zvyčajne aj niekoľko mesiacov.

Dielo v procese

"Fabrika na sny", ako sa hovorí divadelným dielňam, počas svojej existencie zmenila lokalitu. Viac predstavení si vyžadovalo väčšie priestory.

Zamestnanci momentálne pracujú napríklad na baletnej inscenácii Giselle, ktorá má premiéru tento mesiac. "Každý pracuje na jednom kostýme," vraví krajčírka, počas toho ako vysvetľuje celý proces tvorby. Šije, prišíva, primeriava a zase šije.

Na stole v divadelnej dielni vidieť návrhy k predstaveniu Mercedes Benz. "Kostým Roba Rotha bude v tejto hre veľmi zaujímavý. Nechajte sa prekvapiť," prezrádza ďalší zamestnanec.

Titul vznikol špeciálne na objednávku Činohry SND a premiéru bude mať v januári 2017.

Vizuál každého kostýmu určuje aj charakter materiálu. Kostým treba stále vylepšovať. "Najväčšie úpravy si vyžaduje balet, lebo sa tam často mení obsadenie. Pracovné nasadenie je také, že dochádza k úrazu. Potom to prerábame," opisuje ďalšia pracovníčka.

Využijú aj minulosť

Dlhá história továrne má aj svoje výhody. Množstvo materiálov a častí kostýmov sa recykluje a dá sa opäť zužitkovať.

"Využívame aj kúsky z minulosti. Veľmi nám to pomôže, keďže niektoré veci sú žiadané, hrá sa to tak dlho, že sa to opotrebuje," dotvára obraz pracovnej výroby. Ktoré časti kostýmov sa ničia najrýchlejšie? Košele a nohavice.

Klobúkom a pokrývkam hlavy sa zase venujú pracovníčky na samostatnom oddelení. Jeden klobúk vyrobia asi za jeden deň, ale závisí to od náročnosti.

Na patinačnom oddelení sa kostýmy zase upravujú a pridávajú sa im rôzne ozdoby.

"Najviac nám dá zabrať, keď výtvarník nevie, čo chce. Musíme to potom často meniť a robiť rôzne kompromisy," vysvetľuje pani, ktorá dotvára kostým pre balet Giselle.

Vlásenkári vyrábajú pre hercov parochne. Na výrobu jednej potrebujú približne tridsať hodín.

A aj obuvi pre hercov venujú zamestnanci umelecko-dekoračných dielní veľkú pozornosť. Nájdete tu odliatky a formy chodidiel hercov, ktoré pracovníkom ptom pomáhajú pri vytváraní samotných topánok na mieru.

Najväčšia v strednej Európe

Osobitnou časťou je scénická výroba, kde to vyzerá ako v hlučnej továrni. Zo železa tu napríklad vznikajú konáre stromov. Nájdete tu stolárov, zámočníkov aj kašírnikov.

Počas exkurzie sa dostávame do maliarskej dielne, najväčšej v strednej Európe. Je dlhá takmer šesťdesiat metrov. Medzi dekoráciami k baletu Giselle nájdeme pani, ktorá má na pracovnom stole má aj náčrty k divadelnej hre Apartmán v hoteli Bristol. Aj touto inscenáciou v týchto dňoch žijú dielne v Ružovej doline.

Novinka Činohry SND je komédia na motívy poviedok Roalda Dahla.

"Ide o štylizovanú kópiu viktoriánskeho hotela, ktorý je pomyselne prekrojený na polovicu. Cez štvrtú stenu sa pozeráme do priestoru. Kostýmy sú farebné, budú sa odrážať na čiernobielom pozadí scény," prezrádza Jaroslav Valek o novinke Činohry SND.

V novembri si diváci môžu v divadle pozrieť aj pôvodnú slovenskú hru Zo života ľudstva, ktorú bude režírovať bosniansky režisér Dino Mustafić.

Divadelný priestor bude mať v tomto prípade metaforickú podobu, kde budú tri zväčšené tankové zátarasy.

Vedľa umelecko-dekoračných dielní je sklad dekorácií k jednotlivým inscenáciám. "Pôvodne priestory boli v centre, ale potrebovali sme väčšie. Dielne ale ostali nezmenené," vraví Valek.

V jednotlivých kójach sú uložené dekorácie k hrám. Výsledky náročnej práce zamestnancov továrne vedľa seba. Čakajú len na svojich divákov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu