BRATISLAVA. Azda každému sa už stalo, že bežal na autobus či električku a nebol si istý, či ju stihne. Ponáhľať sa a ujde mi pred nosom alebo bude linka meškať a stihnem ju? Či ísť radšej na inú zastávku, kde nastúpim do iného spoja? S takýmito dilemami pomôže Bratislavčanom nová aplikácia od Dopravného podniku Bratislava.
Okrem iného totiž sleduje aktuálnu polohu všetkých vozidiel mestskej hromadnej dopravy.
Zobrazí meškanie
Vyhľadávajúci však musí zadať, či chce, aby sa mu na mape zobrazili autobusy, trolejbusy, alebo električky. Tie sú v mape zaznačené modrým piktogramom.
Keď naň nejaký človek klikne, zobrazí sa mu číslo linky a počet minút, koľko spoj aktuálne oproti harmonogramu mešká.
Takto sa dá teda určiť, kedy spoj príde na zastávku. Služba čerpá informácie priamo z dispečingu dopravného podniku.
Vozidlá zaznačené priamo v mape možno sledovať na webe, ale aj v mobile pomocou aplikácie JRm. Obe verzie sú ešte v testovacej fáze.
„Na základe podnetov od používateľov chce dopravný podnik aplikáciu zlepšiť,“ uviedla hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová.
Tvorcom aplikácie je česká firma FS Software, ktorej za ňu dopravca zaplatil takmer dvetisíc eur.
Podobnú schému liniek minulý rok v lete vytvoril aj programátor Peter Malík. Jeho mapa dostupná na chytsibus.eu zobrazuje čísla a polohy všetkých liniek MHD dokopy, chýbajú mu však GPS súradnice spojov, ktoré má k dispozícii mesto.
Preto mu mapu ponúkol, to mu však odkázalo, že pripravuje vlastnú mapu. Malíkova mapa je teda len informatívna, pretože poloha spojov je určená z časov cestovných harmonogramov.
Okrem mapy s polohou vozidiel ponúka nová aplikácia dopravného podniku, na webe aj v mobile, informácie o trasách liniek a časoch odchodov aj príchodov vozidiel.
Českí vývojári ponúkajú rovnakú aplikáciu ďalším 17 mestám. Dopravné podniky v Žiline, Košiciach či v Považskej Bystrici pritom spolupracujú s FS Software zhruba už od roku 2011. Prečo sa bratislavský dopravca nepripojil skôr, Volfová neozrejmila.
Faktom však je, že na rovnakom princípe funguje od roku 2000 stránka aj aplikácia občianskeho združenia iMHD.
Ich webová stránka je podľa štatistík najnavštevovanejšou slovenskou stránkou. „Návštevnosť stránok imhd.sk neustále rastie, medziročne takmer o štyri percentá,“ spresňuje PR manažér imhd Sebastián Baran.
Rovnako sa darí aj mobilnej aplikácii iMHD, ktorú si stiahlo takmer 500-tisíc ľudí.
Do tretice
Po tom, čo prehľad a vyhľadávanie spojov v meste pomocou aplikácie priniesli občianske združenie iMHD a Dopravný podnik Bratislava, do tretice plánuje rovnakú službu spustiť aj Bratislavská integrovaná doprava (BID).
Tá zastrešuje Dopravný podnik Bratislava, Slovak Lines a Železničnú spoločnosť Slovensko. Jej cieľom je zjednotiť spoje nielen v Bratislave, ale v celom Bratislavskom kraji.
Aplikácia BID sa má líšiť tým, že okrem spojov mestskej hromadnej dopravy sa v nej budú dať vyhľadať aj prímestské vlaky a autobusy. Spustiť ju plánujú na budúci rok.
„Momentálne sa pripravuje zadanie, podľa ktorého má aplikácia poskytovať služby spojené s cestovaním,“ povedala hovorkyňa Bratislavskej integrovanej dopravy Eva Kukurová.
Autor: Daniela Mihoková