BRATISLAVA. Pohľad z ruského kola na Bratislavu bol jedinečný. Trval približne dvadsať rokov a aktuálne je v nedohľadne.
Mesto totiž v súčasnosti ani blízkej budúcnosti neplánuje obnoviť lunapark, v ktorom sa ruské kolo v 80. a 90. rokoch na Tyršovom nábreží pri Sade Janka Kráľa nachádzalo.
„V tejto lokalite je možné zriadiť občiansku vybavenosť celomestského významu, keďže územie má potenciál využitia na aktivity pre voľný čas,“ uviedla Iveta Kešeľáková z oddelenia komunikácie magistrátu.
Zánik zábavného parku
Nemyslela však stály zábavný park, ale len dočasné aktivity, napríklad letné koncerty. Vystavať lunapark na pôvodnom mieste by totiž bolo riskantné, nakoľko hrozí, že územie dnešného parkoviska neďaleko Starého mosta a divadla Aréna niekedy opäť zaplaví voda z Dunaja.
Mestský zábavný park po dvadsiatich rokoch existencie zanikol na prelome rokov 2003 a 2004.
Konštrukcie kolotočov sa pre povodne viackrát ocitli sčasti pod vodou.
Náklady na ich opravu boli vysoké, držať krok s technickým pokrokom kolotočov tiež a prevádzkovateľ lunaparku, spoločnosť Emway Trading Bratislava, nestíhala ani platiť mestu nájomné za pozemok. To spôsobilo jeho koniec.
Nádej postupne umiera
Krátko po tom, čo sa kolotoče neďaleko Starého mosta vysťahovali, magistrát ešte horlivo diskutoval o náhradnej lokalite, kde by mohol lunapark v meste opäť vyrásť.
V územnom pláne mesta dokonca vytypoval niekoľko lokalít, napríklad v Petržalke v lokalite V Hrabinách. Problémom každej z nich však bolo, že nešlo o mestský pozemok. Magistrát navyše počítal s tým, že lunapark by prevádzkoval súkromník.
Ten sa však nenašiel a spory s pozemkami sa nevyriešili. Vybudovanie nového lunaparku sa tak postupne odsúvalo, až sa o ňom prestalo hovoriť. V súčasnosti treba pri využití tejto lokality do úvahy brať aj to, že cez ňu vedie medzinárodná cyklotrasa.
Detská železnička
Hoci má Bratislava množstvo iných akútnych problémov, lunapark dotváral unikátny ráz mesta na Dunaji a Bratislavčania ho vyhľadávali.
Medzi jeho neodmysliteľné dominanty patrili okrem ruského kola aj autodróm, horská dráha, zrkadlový labyrint, detský vláčik, retiazkový kolotoč, strelnica či strašidelná dráha.
Na Tyršovom nábreží však bolo veselo aj skôr ako len v 80. a 90. rokoch minulého storočia. Už v 50. rokoch stála vedľa divadla Aréna, ktoré tu stojí od roku 1899, detská železnička.
Tú však v roku 1966 podľa Kešeľákovej predali do železiarní v Kladne. „Po rokoch sa vrátila, ale už do Čierneho Balogu,“ dodala.
Tí, ktorí v súčasnosti túžia po návšteve zábavného parku, najbližšie ho nájdu vo Viedni - v Prátri.