BRATISLAVA. Hlavné mesto SR Bratislava a bratislavské mestské časti sa na výbere miestneho poplatku za rozvoj stále nedohodli. Spor je pre výber poplatku, aj pre rozdelenie výnosu medzi mesto a mestské časti.
Od 1. novembra tohto roka totiž bude na Slovensku platiť zákon o miestnom poplatku za rozvoj. Ako uviedol bratislavský mestský a petržalský miestny poslanec Oliver Kríž, mestskí poslanci s vedením mesta o poplatku hovorili na utorkovom stretnutí pracovnej skupiny pre prípravu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za rozvoj.
Štyri otázky
„Dohodli sme sa, že sa stretneme opäť o dva týždne a dovtedy zistíme odpovede poslaneckých klubov mestského zastupiteľstva na štyri otázky,“ spomenul Kríž, ktorý je členom pracovnej skupiny.
Poslanecké kluby tak budú do najbližšieho stretnutia pracovnej skupiny odpovedať na otázky, či má vyberať poplatok mestská časť alebo mesto, v akom pomere budú poplatok deliť a či chcú kategórie pre stavby. Odpovedať budú aj na to, či má byť v celom meste rovnaká sadzba poplatku.
Poplatok chcú vyberať všetci
Bratislavské mestské časti trvajú na tom, aby poplatok spravovali aj vyberali, keďže vykonávajú kompetencie stavebných úradov. Podľa nich výnos z poplatku zostane v lokalite, ktorá je zaťažená výstavbou, teda na území mestskej časti.
Správcom však chce byť aj magistrát, ktorý chce z výnosu napríklad opravovať cesty nielen v okolí stavieb, ale aj tie, po ktorých sa na stavby presúvajú stavebné mechanizmy po celej Bratislave.
Zatiaľ stále nie je rozhodnuté ani to, ako budú výnos z poplatku deliť. Magistrát trvá na delení v pomere 50:50, starostovia v pomere 68:32 v prospech mestských častí.