BRATISLAVA. Hlavné mesto disponuje kapacitou hrobových miest ešte na približne sedem až deväť rokov.
„S prihliadnutím na aktuálny trend pochovávania a za predpokladu zachovania nezmenených priestorových podmienok,“ uviedol Radoslav Vavruš, riaditeľ mestského pohrebníctva Marianum, ktoré v meste spravuje 18 cintorínov, urnový háj krematória a dva vojenské cintoríny.
Koľko hrobových miest je však v meste aktuálne voľných sa podľa neho presne určiť nedá, pretože neustále vytvárajú nové miesta. Zhruba by však malo ísť o osemtisíc miest.
K 31. decembru 2016 pripravuje Marianum presnú kvantifikáciu hrobových miest.
Pri vytváraní nových miest musia dodržiavať rôzne podmienky. Cintorín nemôže byť napríklad postavený blízko pri rieke a najbližšia budova môže byť od neho vzdialená minimálne 50 metrov.
Na niektorých bratislavských cintorínoch sa už voľné hroby minuli. Napríklad na cintorínoch v Rači a ružinovskom Prievoze. Oba sa však pokúšajú rozšíriť.
„Identifikovali sme aj nové možnosti rozširovania cintorínov v Rusovciach a Petržalke,“ povedal Vavruš.
Diskusia o týchto možnostiach sa vedie už roky. Výstavba nových cintorínov je limitovaná lokalitou, zákonnými obmedzeniami a ponukou pozemkov.
Bratislava však môže nové hrobové miesta získať aj od neplatičov. Takto je aktuálne zablokovaných najmenej štyritisíc miest.
Marianum môže po uplynutí výpovedných lehôt, od jedného do troch rokov, opätovne využiť len tie hrobové miesta, na ktorých sa nenachádza pomník, krycia doska či obruba.
Ak sa na nich tieto veci nachádzajú, hrob možno znovu využiť až po tom, čo ich Marianum odovzdá podľa zákonu obci, a teda v tomto prípade magistrátu. Ten následne príslušenstvo odovzdá okresnému úradu.
Bratislavčania uprednostňujú kremáciu
V posledných rokoch sa čoraz viac Bratislavčanov rozhoduje, že svoje telesné pozostatky po smrti spopolní. V súčasnosti je zo všetkých pochovaní až 76 percent kremácií oproti klasickému pochovaniu do zeme
Jedným z dôvodom je aj nedostatok hrobových miest na bratislavských cintorínoch.
„Za minulý rok eviduje Marianum v rámci Bratislavy 1020 pohrebov inhumáciou, teda do rakvových hrobov, klasicky do zeme, a približne 3300 kremácií,“ povedal Radoslav Vavruš, riaditeľ mestského pohrebníctva Marianum.
V súčasnosti sa podľa neho v Bratislave nechá spopolniť 76 percent ľudí, zvyšok sa dá klasicky pochovať do zeme.
Na porovnanie, Praha dosahuje až 99 percent kremácií. „Je teda predpoklad, že počet kremácií sa bude zvyšovať,“ dodal Vavruš.
A ak bude v nasledujúcich rokoch počet kremácií stúpať, tak tlak na vytváranie nových hrobových miest sa zníži a prenesie sa do budovania miest na uloženie urien, takzvaných kolumbárií.
Tie však mestské pohrebníctvo berie pri rozširovaní kapacít cintorínov do úvahy v súčasnosti rovnako ako vytváranie nových hrobových miest.
18 cintorínov a urnový háj
V správe Marianumu je osemnásť cintorínov a urnový háj spolu s rozptylovou a osobitne vsypovou lúkou v areáli krematória v západnej časti mesta na svahoch Malých Karpát.
Z hľadiska vlastníctva však ide o majetok mesta Bratislavy, v niektorých špecifických prípadoch mestských častí alebo cirkví.
Medzi cintorínmi sú zarátané aj tri historické – Ondrejský, Mikulášsky a Kozia brána. Na nich je pochovávanie limitované. Výnimky na nich môže podľa Vavruša udeliť iba vlastník, teda cirkev alebo mesto. Marianum ako správcovská organizácia súhlas na pochovanie na nich udeliť nemôže.
V jej správe sú aj dva vojenské cintoríny – Slavín a Petržalka-Kopčany. Keďže ide o uzavreté pamätné cintoríny, na nich sa nepochováva.
Mestské pohrebníctvo Marianum má akutálne v správe 88 449 hrobových, urnových a kryptových miest.
Najviac z nich, vyše 25-tisíc, je v Cintoríne Slávičie údolie, ďalej v Martinskom cintoríne (vyše 15-tisíc) a Cintoríne Vrakuňa (vyše 14-tisíc). Pre porovnanie, v krematóriu je vyše 11-tisíc miest.
Kontrola hrobového miesta cez internet
V Bratislave sa hrobové miesta prenajímajú. Spravidla na desať rokov. „Toto obdobie predstavuje tleciu dobu nespopolnených ľudských ostatkov v rakvovom hrobe, ktorá je určená zákonom,“ vysvetlil Vavruš.
Cena ročného nájmu bez rozdielu druhu hrobového miesta stojí 13,53 eura.
Okrem správcu cintorína majú Bratislavčania možnosť skontrolovať si úhradu nájmu hrobového miesta aj na webovej stránke cintoriny.sk.
Zistiť sa na nej dá aj presná poloha hrobového miesta nebožtíka na mape cintorína po zadaní jeho mena.
Marianum v rámci tejto stránky ponúka tiež možnosť umiestniť na hrob virtuálnu kyticu či sviečku. V roku 2017 pritom plánuje túto službu rozšíriť.
Ľudia by si tak zrejme mohli cez internet zaplatiť napríklad za veniec, ktorý na miesto nich na hrob položia pracovníci firmy. Detaily však zatiaľ Vavruš prezradiť nechcel.
Počas tohtoročných Dušičiek pribudli na všetkých spravovaných cintorínoch mestského pohrebníctva nové studničky a lavičky.
Oproti roku 2015 tiež nájomcovia neuvidia na hroboch nálepky, ktoré vlani poukazovali na neplatičov. „Nová analýza skupiny neplatičov totiž ukázala, že výsledok je pre Marianum rovnaký, či akciu s nálepkami realizuje, alebo nerealizuje,“ ozrejmil Vavruš.
Bratislavské cintoríny budú počas sviatkov otvorené od 7.00 h do 20.00 h.