SME

Opravu cesty na Moste SNP odložili

Vozovku na Moste SNP nebudú rekonštruovať počas školského roka, ale až v lete. Bratislavčania sa tak síce vyhnú na jeseň obrovským zápcham, no cesta na Moste SNP sa využíva už 44 rokov bez toho, aby prešla opravou.

(Zdroj: Foto SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Rekonštrukciu cesty na Moste SNP magistrát oddialil už druhýkrát.

Vozovka sa mala najprv opraviť v auguste ako veľké finále rozsiahlych opráv ciest v súvislosti so skrášlením mesta pre predsedníctvo Rady Európskej únie. No keďže mesto nemalo v auguste ešte ani vysúťaženého dodávateľa na opravu cesty, Bratislavčania sa na jeseň obávali veľkých zápch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mesto chcelo totiž s opravou vozovky začať hneď ako vysúťaží dodávateľa. Odstavenie mosta by však spôsobilo dopravný kolaps.

Napriek tomu, že na konci septembra bol v súťaži podľa bratislavského primátora Iva Nesrovnala prihlásený jeden dodávateľ, asfaltový koberec na moste bude musieť na svoju výmenu počkať.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhšia oprava

„Proces sa predĺžil pre odlišné technologické nároky na rekonštrukciu vozovky na mostoch,“ uviedla hovorkyňa bratislavského magistrátu Ivana Skokanová. Dôvodom presunutia opráv je podľa nej aj to, že rekonštrukcia bude trvať dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo. A teda jeden pruh sa bude opravovať dlhšie ako mesiac.

„Na základe stanoviska Krajského dopravného inšpektorátu aj reakcií verejnosti sme preto rekonštrukciu počas školského roka vyhodnotili ako veľmi nevhodnú z pohľadu dopravnej situácie v meste,“ dodala Skokanová. Priebeh a výsledok verejného obstarávania však nekomentovala. Kedy presne sa teda vozovka na moste obnoví, zatiaľ známe nie je. Zrejme až budúce leto.

Havarijný stav

Inžinier Alexander Tesár, ktorý roky posudzuje stavy mostov v meste a ktorého otec bol spoluautorom Mostu SNP, však upozorňuje, že niektoré úseky mosta sú už v havarijnom stave.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem vozovky treba podľa neho rýchlo opraviť aj prechodové konštrukcie mosta, bočné chodníky, priestor plošiny nástupu do výťahu do reštaurácie Ufo či skorodované schodiská. Posledné dve sú v sedemstupňovej stupnici porúch klasifikované piatym stupňom. Mesto má pritom projekt na opravu cesty na moste pripravený už od jari.

Uzatvoriť most mimo prázdnin neodporúča ani odborník na dopravu z občianskej iniciatívy Lepšia doprava Martin Fundárek. Počas školského roka a predsedníctva v plnom prúde hrozia mestu obrovské zápchy.

Rekonštrukcia Mosta SNP má podľa Skokanovej dve etapy. Okrem opravy cesty na moste je tou druhou revitalizácia podmostia a jeho okolia. V rámci nej už mesto vysadilo kvetinový záhon v parku pod mostom, pri zastávkach verejnej dopravy osadilo lavičky, vyčistilo most od grafitov a ošetrilo ho antigrafitovým náterom, vymenilo pod mostom osvetlenie, natrelo zábradlia a opravilo chodníky.

SkryťVypnúť reklamu

Obe etapy opravy mosta sú financované z dotácie 14 miliónov eur, ktorú hlavné mesto získalo od vlády na zabezpečenie príprav predsedníctva Slovenska v Rade EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 287
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 536
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 584
  4. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 3 265
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 874
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 793
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 320
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 769
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 376
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 244
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 516
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 7 975
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 217
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 5 497
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 811
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 357
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťZatvoriť reklamu