Nútená správa, ktorú ešte minulý mesiac zaviedlo v Devíne ministerstvo financií, by nemala ovplyvniť život obyvateľov. Podľa zákona totiž musia kompetencie obce fungovať. Na miestnom úrade však vládne napätie. V piatok sa zíde miestne zastupiteľstvo, ktoré by malo schváliť krízový rozpočet. Potom sa majú odštartovať ozdravné opatrenia.
O všetkom, čo sa týka peňazí, rozhoduje nútený správca Juraj Heriban, ktorého vymenoval minister financií. Podľa zákona je povinný zistiť stav hospodárenia, pričom má právo nahliadať do všetkých dokladov. Potom môže požadovať opatrenia na ozdravenie obce vrátane personálnych. "Zákon mi nedáva oprávnenie, aby som sa teraz vyjadroval k situácii," reagoval Heriban na otázku, v akom štádiu sú opatrenia. Nepovedal, čo zatiaľ o finančnej situácii v Devíne zistil, ani odhad, dokedy by mala nútená správa fungovať.
Starosta Jozef Paczelt sa takisto nemohol vyjadriť, lebo je na dovolenke. Na internetovej stránke Devína sa o vzniknutej situácii dočítať nedá, naposledy bola aktualizovaná zrejme v minulom roku.
Podľa niektorých zdrojov je finančná situácia v Devíne dlhodobo zlá. Mestská časť s 884 obyvateľmi, čo je najmenej spomedzi mestských častí, má príjmovú časť rozpočtu okolo ôsmich miliónov.
Takmer všetko, čo Devín užíva, je majetkom mesta a mestská časť ho má zverený do správy. Školu má v prenájme súkromná vzdelávacia inštitúcia. Teraz má kapacitu 350 žiakov. V mestskej časti je školopovinných asi 40 detí, čiže prevádzku školy by mestská časť nemohla utiahnuť. Rovnako v prenájme je dom kultúry v Rytierskom dome.
Budova miestneho úradu podľa našich informácií je pomerne nová, takisto vo vlastníctve magistrátu. Mestská časť nemá vlastnú investičnú výstavbu. Koncom minulého roka mesto po ôsmich rokoch ukončilo rekonštrukciu Kremeľskej ulice, ktorá je osou Devína. Okrem cesty a chodníkov tu Generálny investor Bratislavy a Bratislavská vodárenská robili novú kanalizáciu, vodovodné potrubie a osvetlenie. (lin)
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL