SME

Golonka mohol byť ako Gretzky

Pre staršiu generáciu športových fanúšikov zostane hokejista Jozef Golonka naveky ikonou.

Jozef Golonka (vpravo) po víťazstve nad ZSSR v Štokholme na MS v roku 1969.Jozef Golonka (vpravo) po víťazstve nad ZSSR v Štokholme na MS v roku 1969. (Zdroj: ČTK)


BRATISLAVA. Golonka, pre starších zásadne Jóži, pre o čosi mladších aj Žiletka, bol symbolom Slovana, jeho rodnej Bratislavy.

Áno, v tých časoch aj Slovenska a pre mnohých hokejových priaznivcov i Československa.

Prečítajte si tiež: Útok Šťastných. Svet nič podobné nepozná Čítajte 

Na bratislavský zimný štadión sa kedysi zmestilo až do 12-tisíc divákov.

Na zápasy sa chodilo tak hodinu a pol pred prvým buly.

Kto chcel chytiť aký-taký flek na obľúbených miestach na státie, mal pol hodinu pred stretnutím smolu. Odstál si stretnutie na špičkách, naťahujúc krk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jóžiho hlas

Zimák bol miestom, kam sa pozývali frajerky na rande, kde sa stretávali dávni priatelia a kde všetci v mnohodecibelovom hluku počuli, ako Jóži burcuje spoluhráčov, ako nadáva.

SkryťVypnúť reklamu

Burlivák a motivátor. Pri zvýšenom tóne mu hlas preskakoval do takého nepodareného vysokého cé. Skrátka do neprepočuteľných piskľavých výziev.

Raz mal Václav Nedomanský horúčku. Tréner ho viac-menej šetril. Slovan prehrával s Pardubicami 1:6. Žiletka zrúkol: Venco, do ..., poď na ľad. Nedo išiel, Slovan vyhral 8:6. Nedomanský a Golonka sa vraj nemali príliš radi ani nehrali v jednom útoku. Iba občas, ak išlo o spoločnú vec. Tie Pardubice boli jedným z príkladov.

Inokedy, v tých časoch, keď Slovanu pravidelne unikal titul medzi prstami a bol večne druhý, prehrávali belasí so Spartou doma asi dve minúty pred koncom 1:2 a hrali v oslabení. Golonka dvoma svojimi typickými strelami z bekhendu otočil. Slovan zvíťazil 4:2.

Mal byť korčuliarom

Prečítajte si tiež: Václav Nedomanský zmizol z novín aj z histórie Čítajte 

Golonkov starý otec z otcovej strany sa prisťahoval z Poľska do Nitry. Hokejista sa narodil v Bratislave, vyrastal v Ružinove. Základnú školu navštevoval na Kvačalovej ulici. Mama bola krasokorčuliarskou trénerkou, ktorá sa snažila vychovať z Jozefa a jeho sestry Júlie krasokorčuliarsky pár.

SkryťVypnúť reklamu

Tomuto športu sa však napokon profesionálne venovala len Júlia. Objaviteľom Golonkovho hokejového talentu bol Viliam Čech, ktorý ho uvidel hrať na detskom klzisku.

S hokejom začínal v Sokole NV Bratislava (chvíľu názov Slovana). Medzi seniormi debutoval sedemnásťročný v roku 1955. V rámci povinnej vojenskej služby pôsobil v rokoch 1957 – 1959 v Dukle Jihlava. Odtiaľ sa dostal ako 19-ročný mladík do reprezentácie. Vrátil sa do Slovana, v ňom hral do roku 1969.

V najvyššej československej súťaži odohral počas štrnástich sezón 330 zápasov, dal 298 gólov. To je takmer gól na zápas, v tomto smere bol neprekonateľný. V roku1961 sa stal kráľom strelcov ligovej súťaže.

So súhlasom úradov neskôr posilnil západonemecký SC Riessersee (1969 - 1972) kde v 104 zápasoch nastrieľal 44 gólov. Stal sa majstrom SRN v roku 1970, 1971.

SkryťVypnúť reklamu

Po návrate do ČSSR ponúkol svoje služby opäť Slovanu, odmietli ho pre vysoký vek. Do roku 1975 hral vo Zvolene.

Slávna deviatka

Golonka hrával s deviatkou, ako jeho vzor Gordie Howe a sovietsky rýchlik Vsevolod Bobrov. Staral sa o atmosféru na štadióne, jeho čestné kolo okolo klziska bolo rituálom pred každým domácim zápasom.

Prečítajte si tiež: Eštebáci Kuželu vrátili z hraníc Čítajte 

Divákov bavili aj jeho časté potýčky so súpermi a rozhodcami. Pre rečnenie často vyfasoval desať minút plus do konca zápasu. Šuškalo sa, že keby Golonka hral aj v zápasoch, v ktorých pauzoval pre dištanc, bol by kráľom strelcov každú sezónu.

Na lavici hanby nikdy nesedel pre zákernosť. Aj keď jeho prezývka by mohla naznačovať opak. Meno Žiletka mu prischlo po zápase s moskovským CSKA, kde nasadil tvrdý bodyček práve obdivovanému Bobrovovi. Ten nebol jediný, ktorý neskôr okúsil, aké to je naraziť pri mantineli na Jóžiho „britvu“.

Tituly ho obchádzali

Golonka bol ikonou i smoliarom. Nikdy sa nestal majstrom sveta ani republiky. Na zimnej olympiáde1968 mal na hokejke v poslednej minúte zlato. Ibaže ležiaceho švédskeho brankára Holmqvista prestrelil do hornej žrde.

Predtým dal gól, remizovali sme však 2:2, ČSSR potrebovala vyhrať. O rok na MS nám stačila so Švédmi jedna remíza, prehrali sme 0:2 a 0:1.

Olympiáda 1968 i šampionát 1969 urobili z Golonku aj iný symbol, ešte vzácnejší ako hokejový. Najprv to bola radosť, že sa v roku 1968 (olympiáda bola vo februári) začalo v Československu niečo nádejné diať.

Československo žilo Pražskou jarou. Vôbec prvýkrát si mohli hráči zvoliť svojho kapitána sami, teda neurčovala ho strana svojím direktívnym rozhodnutím. V hlasovaní dostal dôveru spoluhráčov práve Golonka. Stal sa prvým Slovákom s kapitánskym céčkom v reprezentácii.

Slávne roky 1968, 1969

Na ZOH v Grenobli 1968 sme nabili ZSSR 5:4. Bratislavčan dal štvrtý gól a prihral Jaroslavovi Jiříkovi na piaty. Vtedy si ľahol na ľad a klepal na plochu. Vraj aby začul, či nám Rusi nezavreli kohútik s ropou. Tento moment sa stal svetoznámym. Fotografia tejto situácie je dodnes jednou z najpopulárnejších športových vôbec.

Po okupácii bola československá hokejová reprezentácia symbolom vzdoru. Golonka zostal jej kapitánom. Naše víťazstvá nad ZSSR 2:0 a 4:3 vyvolali vlnu nadšenia, ktoré prerástlo do protisovietskych demonštrácií. Na pražskom letisku sa napriek opatreniam vlády zišlo asi 50-tisíc ľudí pri vítaní svojich hrdinov.

Prečítajte si tiež: Karol Fako prihrával kamarátom na góly Čítajte 

Golonka patril k najväčším talentom povojnového svetového hokeja. Jeho impulzívny štýl hry a nos na góly z neho urobili celosvetovú ikonu tohto športu.

Pocty od Grossa i Tarasova

Legendárny ruský tréner Anatolij Tarasov pred svetovým šampionátom v roku 1965 hovoril, že keby mal Golonku v tíme, vyhrá titul na sto percent. Darmo slovenského hokejistu vtedy na MS v Tampere vyhlásili za najlepšieho hráča šampionátu, po prehre so Sovietmi 1:3 to stačilo len na striebro.

Z majstrovstiev sveta si ich Golonka doniesol ešte dva a pridal k nim aj rovnaký počet bronzových kovov. Z olympiád má bronz (1964) a striebro (1968).

Svetoznámy športový novinár George Gross, Bratislavčan, ktorý po roku 1948 emigroval, o Golonkovi povedal: „Ak by mal možnosť hrať v NHL, bol by hviezdou typu Wayna Gretzkého. Golonka hral na svoju dobu moderný hokej, ako jeden z mála hráčov vtedajšej reprezentácie mal predpoklady na forčeking a kanadský štýl hokeja, vedel spracovať puk v akejkoľvek situácii a bol výborný korčuliar.“

Bratislava je najkrajšia

Golonkov vzťah k rodnému mestu je povestný. Nedávno pre SME hovoril: „Milujem prekrásny pohľad na Dunaj z Hradu alebo odtiaľ, kde bývam. Myslím si, že je to najkrajšie mesto na Dunaji. Pochodil som všetky hlavné mestá, ktoré ležia na Dunaji, a toto je mimoriadne. Sú tu Karpaty, Devín, miesta na kúpanie, prechádzky, skrátka všetko. Zdá sa mi však, že si to nevážime, lebo brutálne do tejto scenérie zasahujú budovy, ktoré tam nepatria.“ Špeciálny vzťah má k Ružinovu, kde vyrastal, športoval a dlhé roky i pracoval.

Rodený Bratislavčan však nešetrí ani kritikou:

„Nenávidím bezohľadnosť developerov, ktorí likvidujú najkrajšie časti Bratislavy. Mám predstavu o developeroch à la Eurovea, tak by to malo vyzerať pri Dunaji. Nie tak, že sa tu stavajú dvadsaťposchodové kancelárie. To do Bratislavy nepatrí. Pre mňa je vzorom Praha, kde si srdce Starého Mesta nedovolí nikto poškodiť nejakými ohyzdnými budovami.“

Golonka sa zotavuje po náročnej júlovej operácii srdca. Voperovali mu tri bajpasy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 367
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 051
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 634
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 392
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 121
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 812
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 000
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 011
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 993
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 993
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 487
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 223
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 756
  8. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 723
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťZatvoriť reklamu