V Mníchove fungujú pomerové merače tepla už takmer dvadsať rokov. V čase ich zavedenia viedli nemeckí spotrebitelia dlhé súdne spory, pretože sa cítili okrádaní. Ako povedal pán Gräbel z mníchovského magistrátu, pomerové merače, hoci nie sú stopercentne presné, sa stali vhodným kompromisom ako regulovať spotrebu tepla. Teplo, ktoré do vyúčtovania chýba, si vlastníci bytov v dome rozdelia medzi seba. U nás sa pomerovým meračom vyčíta, že meranie tepla nimi je nekontrolovateľné. Väčšina domov v Mníchove na rozdiel od našich nie je vykurovaná centrálne, majú svoju kotolňu, preto je aj kontrola spotrebovaného tepla jednoduchšia. U nás pri kontrolovaní faktúry musí spotrebiteľ komunikovať so správcovskými spoločnosťami, a tie sú rôzne, poctivé aj nie.
Pri zavádzaní pomerových meračov v Bratislave stáli proti sebe dva názory. Jedni tvrdili, že ak sa tento systém má zaviesť, treba hydraulicky vyregulovať rozvody tepla, čo stojí veľa peňazí a ľudia na ne nemajú. Iní hovorili, že to ide aj bez hydraulického vyregulovania. Konečný verdikt nepovedal nik. Správcovia však pri zavádzaní novej metodiky urobili viacero chýb, ktoré ľudí nepresvedčili. Nútili ich kupovať si pomerové merače, hoci podľa zákona na to nemali právo. Druhým chybným krokom bol výber firmy dodávajúcej merače. Tam, kde vyberali podľa najnižšej ceny prístroja alebo iného faktora, vyberali zle. Na trh sa totiž dostali nekvalitné merače, ktoré ukazovali dieliky, ako prišlo. Ako sme sa dozvedeli na Asociácii spotrebiteľských subjektov, stali sa prípady, keď sa ľudia v dôsledku chaotického merania rozhodli vrátiť k pôvodnej metodike vyúčtovania tepla podľa štvorcových metrov. Firmy vyrábajúce merače chcú často ušetriť na kvapaline, ktorá je drahá, a nahrádzajú ju inou. Preto by si ľudia mali od správcu, ktorý im ponúka merače, vyžiadať referencie na dodávateľa. Značkou kvality je aj výrobca kvapaliny v merači. Ak je napríklad od známeho výrobcu chemikálií Merck, netreba sa obávať. Nekvalitné merače sa v Nemecku jednoducho vyskytnúť nemohli. Spotrebitelia tam majú vysoké právne vedomie a v krajine funguje vymožiteľnosť práva súdnou cestou, kým u nás spotrebiteľ veľmi ťažko vybojuje svoju pravdu proti teplárenskej loby.
Ďalšou nevýhodou merania spotreby tepla meračmi je poloha bytu v panelákových domoch. Okrajové, ktoré sa nachádzajú pri plášti, musia odoberať viac tepla a čiastočne vykurujú stredové byty. Poloha nie je zohľadnená ani v cene bytu, ani v poplatkoch. Podľa P. Pospíšila jedného z obyvateľov, ktorí sú s pomerovými meračmi spokojní, je možné úľavy na teple riešiť dohodou medzi majiteľmi bytov. V štandardnom petržalskom paneláku je dnes tento nápad takmer nepredstaviteľný.
V poslednom čase sa v správe bytov objavuje trend zriaďovať si spoločenstvá vlastníkov a spravovať dom bez mamutej správcovskej spoločnosti. Správa bytov je takto kontrolovanejšia a po dohode s vlastníkmi bytov nevylučuje ani zriaďovanie vlastných kotolní.
INGRID DROZDÍKOVÁ