Červený most pôvodne postavili z červených tehál v rokoch 1846 - 1848, bol dlhý 215 m a vysoký takmer 19 m.
FOTO - ĽUBOŠ VODIČKA
Červený most
Pred vojenskou nemocnicou prechádza ponad Cestu mládeže po Červenom moste železničná trať. Červený most bol pôvodne postavený z tehál, preto "červený". Prvý vlak prešiel cezeň z Viedne do Bratislavy 20. augusta 1848. Most potom slúžil svojmu účelu až do konca 2. svetovej vojny, keď ho pri panickom úteku z Bratislavy nemecké nacistické vojská vyhodili do vzduchu. Po vojne bol na jeho mieste vybudovaný nový železničný most z oceľových nosníkov, ktoré pre zachovanie mena mosta natreli načerveno.
Patrónka
Patrónka je jednou z najväčších križovatiek mestskej hromadnej dopravy. Lokalita dostala svoje pomenovanie po kedysi tu stojacej patrónovej továrni. Ešte počas 1. svetovej vojny sa tu vyrábala munícia.
Púčkové domy
Dnes si už málo Bratislavčanov pamätá, že pri Búdkovej ceste vedúcej od Horského parku na Červený kríž stáli kedysi malé útulné hostince nazývané Púčkové domy.
Hostince však nedostali pomenovanie podľa púčkov, ktorých je na jar v susediacom Horskom parku neúrekom. V týchto útulných hostincoch bolo kedysi dostať špeciálne chutné jedlá za pár drobných mincí, ktoré miestni Nemci nazývali "Batzen" alebo "Patzen". Podľa týchto názvov bol neskôr ustálený nemecký názov hostincov Batzenhäuser alebo Patzenhäuser. Skomolením nemeckých pomenovaní, ktorým Maďari nerozumeli, vznikol názov Bimbóház, čo bolo neskôr otrocky preložené do slovenčiny ako Púčkové domy.
Červený kríž
Trolejbusová trať z centra mesta smerom na Horský park vedie cez lokalitu nazývanú Červený kríž. I pomenovanie tohto miesta má svoju históriu.
Keď v roku 1683 tiahli turecké vojská vedené Kara Mustafom na Viedeň, z územia dnešného Slovenska sa im ponáhľali k Viedni na pomoc vojská kurucov vedené povstalcom Imrichom Tökölym.
Tökölyho hordám sa podarilo dobyť Bratislavu, no hrad ich náporom odolával. Tököly si zvolil pre svoj hlavný stan návršie kopca, týčiaceho sa nad dnešnou Pražskou cestou. Z tohto miesta potom povstalci robili lúpežné nájazdy do Bratislavy, pričom rabovali, vypaľovali mesto a nemilosrdne vraždili miestne obyvateľstvo.
Keď boli Turci 12. septembra 1683 za pomoci poľských vojsk vedených kráľom Jánom Sobieskym na hlavu porazení a v panickom strachu spred Viedne utekali, stiahli sa aj Tökölyho vojská z Bratislavy.
Bratislavčania na miestach Tökölyho táborenia vybudovali kalváriu a na návrší nad Bratislavským hradom postavili veľký drevený kríž s korpusom Ukrižovaného. Kríž natretli červenou farbou, aby pripomínala vyliatú krv pri kuruckom vraždení.
V období komunistickej totality bola kalvária i červený kríž zdevastované, po nežnej revolúcii bol drevený kríž nahradený mramorovým, ale hnedej farby.
Autor: IGOR JANOTA