BRATISLAVA. Spolu s jeseňou prichádza na rad pravidelný rituál vodičov – prezuť auto do zimných pneumatík. Ak to spravíte čím skôr, môže to byť bez stresov.
V prvej polovici októbra je vyťaženosť servisov ešte priemerná. „No už v druhej polovici októbra sú kapacity servisov aj pri predĺžení otváracích hodín zaplnené,“ hovorí Igor Valko zo siete servisov Best Drive.
Kedy ísť do pneuservisu
Pri plánovaní termínu na prezutie sa treba orientovať najmä podľa rannej teploty, keď hrozí vznik námrazy na vozovke aj bez sneženia.
7 stupňov Celzia. Táto teplota sa považuje za signál na výmenu pneumatík. V zákone nie je, vyplýva z vlastností pneumatík pri brzdenív rôznych teplotách.
Zákon pre bežné automobily už nediktuje presný termín, prezutie pneumatík necháva na rozhodnutí vodičov a ich posúdení stavu vozovky.
Za rozhodujúci moment, keď treba vymeniť letné pneumatiky za zimné, sa často používa to, že vonkajší teplomer ukáže teplotu sedem stupňov. Má to svoje opodstatnenie. „Znamená to, že pri nižšej teplote ako sedem stupňov sa bežná brzdná dráha letných pneumatík predlžuje viac v porovnaní so zimnými pneumatikami, ktoré sú vhodné na prevádzku v nižších teplotách,“ vysvetľuje Valko.
Spoliehame skôr na profesionálov
Prípadov, keď si majitelia áut sami menili letné kolesá za zimné (ak ich mali kde skladovať) ubúda.
Súvisí to najmä s príchodom nových vozidiel a nových technológií (napríklad TPMS – systém monitorovania tlaku v pneumatikách).
Čo sa píše o pneumatikách v zákone:
Ak sa na vozovke nachádza:
- súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 (najviac 8 sedadiel a 3,5 tony) môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo pneumatikami s označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S“,
- Motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 (veľké vozidlá) musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav od 15. 11. do 31. 3. a v už spomenutých prípadoch.
Neplatí to
- pri núdzovom dojazde, ak je na náprave náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,
- pre terénne vozidlo,
- pre vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.
Pozor
- Vodič je povinný zabezpečiť splnenie podmienok, ak vzhľadom na ročné obdobie možno predpokladať, že na trase, ktorou bude prechádzať, bude na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.
(Zdroj: zákon o cestnej premávke)
Naopak pribúdajú ľudia, ktorí si kolesá alebo pneumatiky mimo sezóny nechávajú uložiť v servise.
V pneuservise si môžu vybrať, či im vymenia celé kolesá, alebo prezujú pneumatiky spolu s ďalšími úkonmi.
Rozdiel medzi výmenou a prezutím je v tom, že pod prezutím sa skrýva montáž a demontáž kolies na aute, výmena letných plášťov za zimné a aj vyváženie kolies.
Pri výmene kolies ide o demontáž letných kolies, vyváženie zimných kolies a montáž na auto.
Ako dodatkovú službu pneuservisy klientom už často automaticky ponúkajú nielen umytie kolies, ale aj sezónne uskladnenie pneumatík či pneumatík aj s diskami a taktiež likvidáciu starých opotrebovaných pneumatík.
Koľko to stojí
Pre väčšinu majiteľov áut je dôležitá cena. Vplývajú na ňu najmä rozmery pneumatiky a typ použitého disku.
Štandardne nájdete v cenníkoch bratislavských firiem cenu za montáž a demontáž kolesa. Zvyčajne býva do dvoch eur. Ďalšou položkou na účte je vyzutie a obutie pneumatiky. Túto operáciu si pneuservisy cenia zhruba na tri eurá. Treťou súčasťou ceny je vyváženie kolesa, ktoré stojí približne euro a pol. Na účtenke tiež nájdete aj cenu za použité závažia.
Ceny za prezutie jedného kolesa sa v pneuservisoch pohybujú na úrovni od šiestich eur. Cena za komplexné prezutie teda štartuje na úrovni okolo 24 eur pri plechových diskoch. V prípade hliníkových diskov je cena zhruba o tri eurá vyššia.
Viaceré pneuservisy však už teraz ponúkajú zľavy na sezónne prezutie auta a ceny sa pri 15-palcových diskoch môžu dostať hlboko pod 20 eur.
Treba si však dobre pozrieť jednotlivé cenníky, pretože je významný rozdiel v cene pri výmene kolies a pri prezutí.
Trendom sú ponuky cez zľavové portály. Najmä pri nich je dobré vopred si preveriť, čo cena služby zahŕňa.
Celoročné pneumatiky
Zákon nezakazuje použitie niektorých typov pneumatík celoročne, hovorí Martin Wäldl z oddelenia komunikácie prezidenta Policajného zboru. Ide o pneumatiky s označením M&S, M+S, M.S.
„Vo finále to však nie je zimná ani letná pneumatika. Je to pneumatika s určitým kompromisom,“ hovorí Valko.
Celoročné pneumatiky, aj keď naša legislatíva ich pripúšťa, sú podľa neho určené najmä pre trhy, ktoré sa nachádzajú južnejšie od nás.
„Vlastnosťami sa približujú zimným špecialistom, ale nedosahujú ich hodnoty,“ dodáva Valko. Symbolom želateľných vlastností môže byť aj takzvaný alpský symbol (snehová vločka na trojvrší).
Policajti sa pri kontrolách pozerajú popri inom i na kolesá
BRATISLAVA. Špeciálne štatistiky o nehodách, ktoré zapríčinili nevymenené pneumatiky v zime, polícia nevedie.
A podľa informácie Martina Wäldla z oddelenia komunikácie prezidenta Policajného zboru sa tento rok nechystá ani špeciálna policajná kontrola na použitie zimných pneumatík.
Môžete dostať pokutu
To však neznamená, že pokutu nemôžete dostať. „V rámci vykonávania dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky príslušníci Policajného zboru pri kontrole technického stavu vozidiel kontrolujú aj stav a použitie pneumatík,“ upozorňuje Wäldl.
Pozor na pravidláv zahraničí
V Česku a Rakúsku platia podľa Igora Valka zo siete servisov Best Drive podobné podmienky ako u nás. Stanovujú však aj dátumy.
V Česku zákon ukladá povinnosť mať vozidlo vybavené zimnými pneumatikami od 1. 11. do 31. 3. a zároveň, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.
Alebo vzhľadom na poveternostné podmienky sa dá predpokladať, že sa na vozovke počas jazdy môže vyskytovať súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.