Kým sa z obyčajného psíka stane vodiaci, musí absolvovať najprv výchovu k základnej poslušnosti a neskôr náročný výcvik. Pre svojho nevidiaceho majiteľa je potom nielen spoločníkom, ale hlavne spoľahlivým pomocníkom. FOTO PRE SME - DUŠAN KNAPP |
Hoci za normálnych okolností štvornohí miláčkovia do obchodov nesmú, v sobotu popoludní sa nimi hypermarket Tesco pri Zlatých pieskoch priam hemžil. Pri príležitosti Svetového dňa vodiacich psov sa tu konala prvá verejná prezentácia piatich šteniat labradorských retrieverov, ktoré pred rokom kúpila spoločnosť Tesco pre Výcvikovú školu Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Psy Dark, Gera, Garlet, Berta a Bekky sa po absolvovaní výchovy a výcviku stanú sprievodcami a nenahraditeľnými spoločníkmi zrakovo postihnutých ľudí. Po ukončení výcviku budú vedieť reagovať na povely "dvere", "vpravo" a "vľavo" a budú zvyknuté na hlučné prostredie. Pred akoukoľvek prekážkou, aj vo výške svojho majiteľa, sa naučia zastať.
Pod odborným vedením riaditeľa výcvikovej školy Imricha Bartaloša ukázali v sobotu svoje schopnosti previesť svojho majiteľa spletitou uličkou plnou ľudí a doviesť ho bezpečne k východu. So zakrytými očami si trasu medzi prekážkami mohli vyskúšať aj zvedaví návštevníci. Jednou z nich bola aj Andrea. "Už dlho som to chcela skúsiť a môžem povedať, že to je zážitok. Nebála som sa, len sa mi zdalo, že ideme strašne rýchlo, ale cvičiteľka mi potom povedala, že sme sa vliekli ako slimáky," zasmiala sa. "Psíky sú zvyknuté na určité rovnomerné tempo," potvrdila Daniela Dzedzinová, ktorá má na starosti najstaršieho Darka. Ten je vo výcviku už tretí mesiac. "Je to dobrák od kosti, nič ho nerozhádže. Má veľmi rád deti aj iných psov," povedala cvičiteľka o tmavom krásavcovi. Dark je ako pes výnimočný, osem z desiatich vodiacich psov bývajú sučky - práve preto, že sú pokojnejšie. Z podobných dôvodov sú na takýto výcvik najvhodnejšie práve labradory, hoci vodiacicmi psami bývajú aj ovčiaky alebo iné väčšie plemená. "Pri stretnutí s takýmto psíkom sa ľudia nemusia báť, no psíka netreba ani hladkať, ani kŕmiť - bez opýtania. Keď má na sebe postroj, tak jednoducho pracuje," povedala Dzedzinová.
Výcviková škola pre vodiace psy existuje už 11 rokov a za ten čas sa k novým majiteľom dostalo až 80 vycvičených psov. Prvého takéhoto pomocníka dostal v roku 1993 nevidiaci telefonista z Bratislavy.