Lekári považujú za omyl, že poisťovne si objednávajú od nemocnice aj počet neplánovateľných výkonov, napríklad pôrodov. FOTO SME - ACHÍV
Niektorí lekári tvrdia, že dlhy nemocníc nie sú spôsobené ani prezamestnanosťou, ani ich počtom. Spôsobuje ich údajne to, že nie sú stanovené skutočné a diferencované ceny za jednotlivé zdravotnícke výkony. Cenové rozpätie výkonu určilo ministerstvo a poisťovňa si vyberie dolnú hranicu rozpätia. Ministrovi zdravotníctva Zajacovi a riaditeľovi Fakultnej nemocnice Valeriánovi Potičnému vyčítajú, že reštrukturalizáciu nemocnice riadia ekonómovia - bez ohľadu na lekárov a pacientov.
"Dostávame na pacientku 10 600 korún za ukončenú hospitalizáciu - odhliadnuc od toho, či bol zákrok zložitý, alebo jednoduchý, hodnota je spriemerovaná. Zložitejšie a finančne náročnejšie operácie musíme vyvažovať väčším počtom lacnejších zákrokov. V Baťovej nemocnici v Zlíne na pacientku dostávajú 21-tisíc českých korún," hovorí Roman Procházka z gynekologického oddelenia nemocnice z Kramárov.
Výnimkou je napríklad dialýza, magnetické rezonancie či CT vyšetrenie. "Tam je cena za jedno vyšetrenie stanovená, a preto sa aj väčšina takýchto pracovísk privatizuje."
Za úplný omyl považujú lekári aj to, že poisťovne si objednávajú od nemocnice aj počet neplánovateľných výkonov, napríklad pôrodov. "Na Kramároch sme minulý rok odrodili 1600 pôrodov, poisťovňa si ich však na tento rok od nás objednala 1000. To isté sa deje s inými zákrokmi - poisťovňa si ich objedná tridsať a pacientiek príde päťdesiat," povedal Procházka.
"V zásade sa nemáme ako brániť. Jednoducho nás po zrušení Kramárov prepustia." V takomto prípade sa mnohí chystajú odísť do zahraničia.
Lekári uznávajú, že táto nemocnica potrebuje rekonštrukciu. "Verím, že by bola drahá, ale pochybujem, že postavenie novej nemocnice bude lacnejšie," hovorí gynekológ. Dodáva, že v poslednom období sa naviac do nemocnice aj investovalo - prerábali sa operačky na neurochirurgii a chirurgii a postavilo sa nové ARO. Na infekčnom oddelení stavajú v súčasnosti špeciálne izby pre SARS.
Priemerný plat v zdravotníctve (bez služieb) je 12- až 15-tisíc korún a nedosahuje ani priemernú mzdu. Mladí lekári podpisujú zmluvy, kde sa zaväzujú, že na pracovisku, kde si urobia atestáciu, budú pracovať ďalších 5 rokov bez nároku na zvýšenie základného platu. (japa)