STARÉ MESTO. To, že by sa zábava v prevádzkach v Starom Meste mala končiť o 21.59 h, zarezonovalo u mnohých, a nielen Bratislavčanov.
Miestni poslanci totiž odsúhlasili, že podniky by sa mali zatvárať o desiatej večer, pričom tie, čo splnia podmienky, by mohli byť cez týždeň otvorené do polnoci a cez víkendy do jednej ráno. Bary pod zemou a na lodiach mali byť otvorené do piatej ráno.
Starosta mestskej časti Radoslav Števčík však nakoniec nariadenie schválené poslancami nepodpísal. Pre nezákonnosť v niektorých bodoch.
Na najbližšom zastupiteľstve, koncom októbra, budú poslanci o návrhu hlasovať znova. Ak prelomia starostovo veto, nariadenie bude platné. A ak nie, bude musieť prísť niekto iný s novým návrhom a novými pravidlami.
Prevádzkari však nechcú, aby im diktovali, kedy musia zatvárať. Staré Mesto ale argumentuje tým, že v súčasnosti neexistujú jednotné pravidlá pre všetkých a tento zmätok chce vyriešiť zavedením rovných predpisov.
Aktuálne sú totiž dva právne výklady legislatívy. Jeden hovorí, že všetky podniky môžu mať otvorené len do 22.00 h, druhý zas, že každý podnik inak. Podľa toho, či dostal osobitné povolenie od predchádzajúcej starostky Starého Mesta Tatiany Rosovej, alebo nie.
Ďalším dôvodom, prečo chce miestna samospráva meniť čas otvorenia podnikov, je, že chce chrániť Staromešťanov pred hlukom. Prevádzkari však tvrdia, že za neporiadok by mali pykať len tí, ktorí ho robia, a nie všetci majitelia podnikov
Na to, či vôbec treba riešiť otváracie hodiny prevádzok v centre mesta, ako, čo hovoria na súčasný stav podnikov, nočný život a ochranu Staromešťanov, sme sa opýtali starostu Starého Mesta Radoslava Števčíka , opozičného poslaneca Ondreja Dostála, kaviarnika Mariána Voltemára, právnika Viliama Karasa a Staromešťanky Magdy Vášáryovej.
Nové nariadenie potrebujeme
Starosta Starého Mesta RADOSLAV ŠTEVČÍK chce také nariadenie, ktoré bude v prvom rade regulovať čas predaja a nebude mať ambíciu riešiť aj iné problémy, ktoré s tým priamo nemusia súvisieť.

„Nie je pravda, že poslancami schválené nariadenie zakazovalo prevádzkovú dobu po 22.00 h, respektíve ju nejakým spôsobom skracovalo.
Naopak, rozhodnutím najvyššieho súdu bola zrušená osobitná prevádzková doba po 22.00 h a mestská časť tak nemôže v súčasnosti nikomu povoliť prevádzkovú dobu po 22.00 h.
Schválené nariadenie umožňovalo predĺženie otváracích hodín do 24.00 h a v piatok a v sobotu do 01.00 h.
Niektoré ustanovenia schváleného všeobecne záväzného nariadenia sú však podľa všetkého v rozpore s vyššími právnymi normami, respektíve presahujú kompetencie samosprávy.
Preto som využil svoje právo a nepodpísal som nariadenie, o ktorom viem, že je v rozpore so zákonom. Teraz je opäť na poslancoch, či toto veto prelomia a nariadenie napriek mojim výhradám schvália.
Rešpektujem ich rozhodnutie, chápem ich snahu riešiť problémy, ktoré spôsobujú niektoré hlučné prevádzky v centre mesta. Vzhľadom na rozsah právomocí samosprávy chápem ich snahu chrániť obyvateľov historického centra mesta prostredníctvom regulácie otváracích hodín.
Na druhej strane si však treba uvedomiť, že nezákonný stav nemôžeme riešiť nezákonnou cestou. Musíme nájsť taký spôsob riešenia problému, ktorý bude efektívny a súčasne aj zákonný.
Od decembra minulého roka, keď nám bol doručený rozsudok najvyššieho súdu, sa zástupcovia mestskej časti pokúšali opakovane hľadať kompromis medzi záujmami obyvateľov a podnikateľov. Treba povedať, že to bolo za 25 rokov samosprávy po prvýkrát, čo sa takéto nariadenie pripravovalo spoločne s tými, ktorí sú nariadením dotknutí.
Spoločne s občanmi, poslancami a podnikateľmi chcem hľadať dohodu na takom znení nariadenia, ktoré bude regulovať len čas predaja obchodu a služieb a nebude mať ambíciu riešiť aj iné problémy, ktoré s tým priamo nemusia súvisieť.
Na to, aby sme chránili verejný poriadok a nočný pokoj máme iné nariadenie, ktoré bude potrebné novelizovať a dôsledne ho potom uplatňovať.
Žiaľ, mestská časť nemá priamy dosah na štátnu a mestskú políciu, ktoré majú chrániť verejný poriadok. Môžeme ich len žiadať, aby si plnili svoje povinnosti a reagovali na podnety občanov a samosprávy.
Nové nariadenie, ktoré umožní aj prevádzku po 22.00 h potrebujeme. Potrebujú ho podnikatelia a myslím, že aj obyvatelia.
Súčasný stav nie je dobrý, pretože reštaurácie a bary dnes nemôžu byť v zmysle platnej legislatívy otvorené po 22.00 h. A to nemôže ignorovať samospráva, ani samotní podnikatelia.“
Súčasný stav nie je dobrý
Staromestský poslanec ONDREJ DOSTÁL (OKS) vidí riešenie v tom, že podniky si určia prevádzkové hodiny samy.

„Úlohou samosprávy je zabezpečiť ochranu Staromešťanov pred hlukom. Mala by to však urobiť spôsobom, ktorý nebude postihovať a obmedzovať tie prevádzky, ktoré nikoho nerušia.