Vrchol trénerskej kariéry Kamila Haťapku. Z triumfu na Pretekoch mieru sa raduje roku 1972 s víťazom Vlastimilom Moravcom. |
Cyklistika bola voľakedy v Bratislave výkladným športom. Hneď po vojne sa rozvíjala činnosť v Lokomotíve Rača, v Slovane, neskôr v Interi. Mali sme viacero reprezentantov ČSR. Azda najviac slávy však zapísal do análov tréner Kamil Haťapka. Prefrčala už okolo neho sedemdesiatka (nar. 3. 3. 1932), sám začínal na stroji s dvoma kolesami, no preslávila ho najmä funkcia trénera. Venoval sa jej od roku 1958 a stále v Bratislave. Vo VTŠM, v Internacináli Slovnaft, v reprezentácii ČSSR, ale aj v Juhoslávii, Maďarsku a Mexiku. Plných 33 rokov. Stal sa najúspešnejším čs. a slovenským trénerom cestnej cyklistiky vôbec. Z bonbónikov jeho kariéry možno vybrať: Na MS získal s čs. družstvom na 100 km dve strieborné medaily ako prvé na ceste v histórii. Pod jeho vedením vybojoval Vlastimil Moravec roku 1972 prvenstvo na vtedy slávnych Pretekoch mieru. Boli to priam senzačné výsledky a úspechy.
Prvý raz zvíťazil roku 1970 v Leicestri. Družstvo tvorili Jurčo, Klasa, Křen a Hrúza a skončilo druhé za ZSSR. Druhý raz až roku 1985 v Bassano del Grappa. Najradšej však spomína na Preteky mieru, ktoré boli vlastne pre amatérsku cyklistiku v minulých rokoch akoby Tour de France. Na území ČSSR, Poľska a bývalej NDR sledovali skvelé súboje milióny divákov a naši cyklisti mali obrovskú popularitu. Kamil s nimi dosiahol v rokoch 1969 - 72 a 1985 - 87 nezabudnuteľné historické úspechy, etapové víťazstvá, prvenstvá družstva a to všetko korunované triumfom Vlastimila Moravca. Záslužným činom bolo, keď v roku 1961 jeho zásluhou vznikol klub Internacionál Slovnaft, ktorý potom viedol, a z neho vyšli viacerí reprezentanti ČSSR ako Fagala, Svorada, Gálik, Jurčo, Dvorščík, Glajza, Zeman, Pátek a iní. On to bol, kto navrhol donedávna platné dresy Interu, ich žlto-čiernu kombináciu a vĺčika na nich. Ba on vytvoril aj dresy čs. reprezentácie, ktoré sa v pelotónoch dodnes najlepšie rozoznávajú. Ponechali si ich reprezentanti Česka, no slovenské sú podobné, iba zvislá trikolóra sa zmenila na uhlopriečnu.
Tréner bol v tých rokoch osobitne populárny. Líšil sa od mnohých svojou osobitou logikou a receptami na tvorbu kolektívov i na víťazstvá. Mal pre šport a cyklistiku osobitne veľké srdce, bol maximalista i búrlivák pri presadzovaní svojich zámerov, čo bolo vtedy v Prahe osobitne ťažké. Zdalo sa často, že je hazardér, preceňovač síl, nerealista, avšak výsledky takmer vždy podržali jeho metódy a požiadavky. Aj na veľkých podujatiach - Pretekoch mieru i Okolo Slovenska, ktoré pomáhal zakladať a dlhé roky bol pri nich popredným funkcionárom, ba i riaditeľom. Pre svoju otvorenosť, revolučné myšlienky mal aj svojich odporcov, čakajúcich na jeho chyby či neúspechy. Neporadili si s ním a ešte aj po rozdelení republiky si ho cyklisti zvolili pre prirodzenú autoritu a schopnosti za prvého predsedu Slovenského zväzu cyklistiky.
Príhod na spomínanie má veľa. Nielen ako cyklista, ale aj ako funkcionár, poslanec Federálneho zhromaždenia i Národnej rady SR. Známe sú jeho sústavné návrhy na Ministerstvo športu SR či aspoň Úrad vlády so samostatnou finančnou kapitolou. Kamil už dáva svoje bohaté skúsenosti za pomoci redaktora do knižnej podoby.
Autor: IGOR MRÁZ