Takmer dvetisíc návštevníkov si za necelý mesiac pozrelo výstavu Slovensko na mapách v 16. - 20. storočí v Slovenskom národnom múzeu. Múzeum sa preto rozhodlo výstavu predĺžiť do 29. mája.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
FOTO
Výstava prezentuje málo známu kartografickú minulosť Slovenska od začiatkov mapovania jeho územia v 16. storočí až do súčasnosti. Okrem hraníc slovenského územia sa výstava venuje aj hraniciam medzi mestami, panstvami alebo chotármi.
Ponúka tiež doteraz nikdy neprezentované mapy nedávnej minulosti - napríklad návrh hraničnej čiary podľa Trianonskej zmluvy v lokalite Salgótarjánu, návrh hraničnej čiary pri obci Tachty v okrese Rimavská Sobota z 20. rokov 20. storočia alebo mapy po rozdelení Československa v roku 1939.
Najstaršia mapa na výstave, ktorú vydali v Ingolstadte, pochádza z roku 1528. Unikátne sú aj mapy z obdobia tureckej expanzie zo 16. a 17. storočia. Osemnáste storočie prezentujú práce kartografa slovenského pôvodu Samuela Mikovíniho, ktorý na základe astronomických meraní vytýčil základný poludník prechádzajúci severovýchodnou vežou Bratislavského hradu. Verejnosť sa oboznámi i s mapami prvého vojenského mapovania v mierke 1 : 28 800.
Okrem toho si milovníci histórie pozrú aj technické vybavenie kartografa, meracie prístroje a pomôcky. (sita)