Výstavu fotografií M. Havránkovej otvoria dnes v Pálffyho paláci. |
Milota Havránková (1945) absolvovala Katedru fotografie na pražskej FAMU v roku 1969. Už vtedy sa vyjadrila, že prinúti fotografiu vystúpiť z jej hraníc a dostane ju bližšie k ľuďom.
Podarilo sa jej to vďaka snímkam odlišným od dobových a vďaka aplikáciám do rôznych materiálov. Počas svojho pôsobenia na SUPŠ v Bratislave svojím chápaním fotografie ovplyvnila celú generáciu slovenských fotografov - tzv. slovenskú novú vlnu. Pedagogickej činnosti sa však venovala aj v experimentálnom ateliéri na VŠVU, kde pôsobí od 90. rokov, a na Katedre fotografie FAMU v Prahe.
Dnes má Milota Havránková za sebou mnoho rôznych skúseností v oblasti fotografie aj hraničných disciplín od ilustračnej fotografie cez monumentálne snímky pre interiéry až po oblasť dizajnu a experimentálneho filmu. Netreba zabudnúť, že v roku 1990 sa stala spoluzakladateľkou Galérie X. Tu využíva svoj fotodizajn v oblasti módy, šperkárstva a v priestorových objektoch.
Záujem o rozširovanie výrazových možností fotografie vychádza u Miloty Havránkovej zo skúmania, analýzy a experimentu. Vedie semináre, ktoré sa zameriavajú na voľnú inscenáciu a dramaturgiu fotografického obrazu. Žiakov učí chápať dôležitosť myšlienkového obsahu tvorivého procesu, ktorý je veľmi individuálny a zároveň ich učí byť nezávislými od iných druhov umenia.
Nezávislosť je snáď najcharakteristickejším prvkom Havránkovej fotografickej tvorby. Dokazuje to aj nezávislosťou od svojich vlastných postupov, od vlastného videnia a tvorenia. Na fotografickej scéne je známa už od polovice 60. rokov a za ten čas formálne podoby svojich diel mnohonásobne zmenila. "Typický rukopis" vždy zmení na čosi nové, invenčné a hoci uprednostňuje farebnú fotografiu, jej konečná úprava nesie vždy prekvapivo iného ducha vďaka spôsobu, akým fotografiu manipuluje.
Výstava v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy na Panskej 19 potrvá do 19. júna. (mi)