Zákaz vjazdu na východnú pláž platí naďalej, ale značku niekto ukradol. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Podľa vedúceho prevádzky na Zlatých pieskoch Mariána Bohunského je problém aj v tom, že mestu patria len pozemky na brehovej línii, ktorá síce niekde siaha aj tri metre od jazera, na iných miestach je však vo vode. Pozemky na tejto "pláži" patria poľnohospodárskemu družstvu Vajnory a súkromníkom.
Faktom však ostáva, že túto stranu Zlatých pieskov počas letnej sezóny navštevuje množstvo Bratislavčanov. Jeden z krokov, ktorý mal odradiť jej návštevníkov, bol aj zákaz vjazdu k tejto pláži, ktorý sem umiestnili pred dvoma rokmi.
Prevádzkar Zlatých pieskov STaRZ sa snažil pritiahnuť ľudí na svoju platenú stranu a poukazoval na zanedbanosť tejto časti brehu - na burinu, smeti a neexistujúce sociálne zariadenia.
V tejto súvislosti sa v minulosti hovorilo aj o skultivovaní pláže a jej pričlenení k ohradenej časti pre platiacich zákazníkov. Keďže však na to nie sú peniaze, STaRZ sa snažil urobiť také opatrenia, aby sem ľudia chodiť prestali. "Boli však zbytočné, zákaz vjazdu síce platí naďalej, ale značku niekto ukradol. Okrem toho tu minulú sezónu pribudol načierno aj bufet bez stavebného povolenia," hovorí Bohunský a dodáva, že zákaz vjazdu nesmie obmedzovať napríklad ani prístup súkromných majiteľov k pozemkom. "Problém tejto lokality by sa mal riešiť komplexne v rámci územného plánu mesta," dodal.
O túto stranu pláže prejavila záujem viackrát aj Únia naturistov Slovenska, pretože na divokú pláž chodí aj veľa naturistov. "Naturisti vyhľadávajú pokoj, a nie revúce amplióny, ktoré sú neodbytnou kulisou kúpania a opaľovania na platenom brehu," povedal za Úniu slovenských naturistov Jozef Drahovský.
Únia pripravovala rokovania so STaRZ-om a magistrátom mesta o možnosti vybudovať na tomto území oficiálnu naturistickú pláž. Aktivity naturistov však tiež limitujú chýbajúce peniaze.
JANA PARKROVÁ