BRATISLAVA. Starostovia bratislavských miestnych samospráv vyjadrili na rokovaní Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta jednohlasne znepokojenie nad spôsobom práce magistrátu.
„Starostovia dlhodobo upozorňujú na nekoncepčnú prácu magistrátu, nedodržiavanie lehôt či iné vážne problémy na strane mesta. Dôsledkom toho sú chaotické rokovania zastupiteľstva, ktoré nielenže trvajú niekoľko dní, ale často majú viacero pokračovaní,“ uviedla tlačová tajomníčka združenia Alžbeta Klesnilová.
Starostovia upozornili aj na viaceré nedoriešené otázky, od zmeny štatútu mesta až po mestskú parkovaciu politiku.
Podľa primátora Iva Nesrovnala však vyhlásenie starostov o nekoncepčnej práci mesta svedčí o tom, že netancuje tak, ako pískajú.
„Mnohí boli zvyknutí na iné a teraz sa im to nepáči,“ uviedol Nesrovnal. Na margo rokovaní zastupiteľstva povedal, že poriadok si musia urobiť vo vlastných radoch, keďže on musí udeliť slovo každému.
Chcú zmeniť legislatívu
Starostovia mestských častí Bratislavy chcú však veci chytiť do vlastných rúk. Prvým krokom má byť zmena legislatívy mesta. Ide o výsledok rokovaní Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta, na ktorom sa jednomyseľne zhodli na tom, že pôsob práce na magistráte je znepokojujúci.
Začať chcú so zmenou jeho štatútu, čím by mohli vyberať miestny poplatok za rozvoj samy, a nie cez magistrát. Získať chcú pre seba totiž viac peňazí.
Zákon určuje, že poplatok vyberá obec, a teda mesto. Každý stavebník na jeho území mu má od januára platiť za štvorcový meter stavby od 10 do 35 eur.
Každá obec musí do konca roka stanoviť cenu akú bude a či vôbec vyberať, keďže zákon to nechá na ich uvážení.
Samosprávy sa prikláňajú k stropu sumy, a teda 35 eurám. Rozdeliť s mestom by sa chceli v pomere 68:32. O tom však ešte s mestom diskutujú.
Starostovia už návrh o miestnom poplatku za rozvoj primátorovi odovzdali. Podľa Nesrovnala však neobsahuje žiadne čísla či analýzy. „Je to čistá politika,“ uviedol.
Diskusie poslancov na rokovaniach podľa neho tiež odrážajú politikárčenie a individuálne záujmy.
Priority do konca roka
„Poslanci často ani nevedia o čom rozprávajú lebo si len na rýchlo niečo prečítajú a to komentujú. Nefunguje tu systém rokovania poslaneckých klubov i mestských komisií,“ zhrnul.
Jasne však vytýčil priority, ktorým sa chce venovať do konca roku.
Ide o zavedenie miestneho poplatku za rozvoj, návrh parkovacej politiky, riešenie náhradných nájomných bytov či prípravy všeobecne záväzného nariadenia za obmedzenie hazardu v meste.
„Máme jasne stanovené priority, ktoré chceme vyriešiť, a o každú z týchto vecí som rozhodnutý tvrdo bojovať,“ povedal Nesrovnal.