Vladimír Tomčík, historik, združenie Devínska brána
Vo Viedni sa však stretol s bratislavským rodákom a svojím spolupracovníkom Štefanom Fodorom, ktorý bol známy ako projektant a tvorca prvého elektrického verejného osvetlenia Štrasburgu, v Belgicku i Rusku.

Fodor prehovoril Edisona, aby navštívil okrem iných miest aj Bratislavu a na ceste ho aj sprevádzal.
Po dvoch dňoch strávených v Budapešti Edison s manželkou, dcérou Marion z prvého manželstva a jej manželom, dcérou Madelein a osemročným synom Teodorom odišli do Bratislavy.
Sprevádzal ich parížsky dopisovateľ novín New York World, ktorý dva razy denne odosielal informácie o ceste slávneho vynálezcu.
Pre poruchu auta však časť sprievodu musela cestovať vlakom a podľa novín Pressburger Zeitung „modrooký bielovlasý muž strednej postavy prišiel 12. septembra 1911 o tri štvrte na päť popoludní pred hotel Savoy, na ktorom vztýčili americkú zástavu. Autom spravil okružnú jazdu po meste a všade ho vítali davy zvedavcov.“

Nečudo. Však už vtedy bol Edison označovaný za najväčšieho vynálezcu všetkých čias, dal si patentovať viac ako tisíctristo vynálezov – napríklad písací stroj, uhlíkový reostat, fonograf, mikrofón, žiarovku, elektrickú lokomotívu, poistku, kinematograf či elektromobil.
Vo svojom laboratóriu zamestnával celý rad vedcov a treba povedať, že množstvo ich nápadov si privlastnil či doslova ukradol. Tak využil napríklad aj mladého Nicolu Teslu, ktorý sa s ním preto rozišiel.
Navyše obaja vynálezcovia boli rivalmi, Edison presadzoval jednosmerný a Tesla zas striedavý prúd. Pri presadzovaní svojej koncepcie Edison neváhal pristúpiť k nie gentlemanským postupom, a aby dokázal, že striedavý prúd je nebezpečný, dal dokonca elektrinou usmrtiť slona Dumba.

Ukázalo sa však, a aj súčasnosť to dokazuje, že pravdu mal Nicola Tesla.
Na druhý deň ráno podľa dennej tlače Edison: „Raňajkoval so svojou rodinou v hotelovej izbe. Vo vchode do hotela sa objavil okolo desiatej hodiny.
Mal oblečený žltý kabát a na hlave hnedý klobúk. Hneď ako ho dav uvidel, ozvalo sa obrovské volanie na slávu. Potešený Edison sa usmieval a prítomným sa poďakoval... nasadol do auta, tak ako bol zvyknutý, na sedadlo vedľa vodiča.
Auto ešte raz zastavilo pred kláštorom Notre-Dame, kde spoločnosť pózovala fotografom.