BRATISLAVA. Kozmetička, opatrovateľka, kuchár alebo účtovník.
Aby uspeli na trhu práce, musia mnohí ľudia zmeniť svoju pôvodnú profesiu za inú, ktorá je momentálne žiadanejšia.
Akreditácia určuje štandard
Ponuka kurzov je široká. Odporúča sa vyberať najmä tie, ktoré sú akreditované napríklad ministerstvom školstva ako súčasť celoživotného vzdelávania alebo inou spoľahlivou inštitúciou napríklad zo zahraničia.
Akreditácia
Čo musí splniť organizátor:
- Akreditovať možno iba ďalšie odborné vzdelávanie, najmä rekvalifikačné vzdelávanie.
- Subjekt, ktorý chce požiadať o akreditáciu, musí mať v predmete činnosti vzdelávanie alebo činnosti súvisiace so vzdelávaním.
- Kurz musí mať o. i. učebný plán a osnovy, stanovený profil absolventa, organizačnú formu vzdelávania, metódy a formu záverečnej skúšky.
- Vzdelávací program musí byť zabezpečený kvalifikovanými odbornými garantmi a lektormi, ktorí spĺňajú zákonné kritéria a preukážu zákonom stanovenú odbornú a lektorskú spôsobilosť.
Ich výhodou je, že obsah, forma a lektori musia splniť vopred stanovené podmienky a mali by mať pevne stanovené ciele a predpísaný rozsah konečnej skúšky.
Rekvalifikačné kurzy, ktoré získali akreditáciu slovenského ministerstva školstva, možno nájsť v databáze na internetovej stránke ministerstva.
Aby ste mohli podnikať
Tradične sa pravidelne akreditujú vzdelávacie programy zamerané na remeselné živnosti.
„Je to preto, že absolvovanie akreditovaného vzdelávacieho programu je predpokladom na to, aby účastníci mohli po absolvovaní skúšky začať samostatne podnikať,“ vysvetľuje ministerstvo.
Patria k nim napríklad budúci stolári, murári, tesári, kuchári, čašníci, kominári, kamenári, no aj manikérky, pedikérky, kozmetičky a podobne.
O akreditáciu často žiadajú stredné odborné školy, ktoré chcú poskytovať vzdelávacie programy na základe učebných a študijných odborov, ktoré majú zaradené v sieti. Záujem majú o akreditáciu vzdelávania technického zamerania – napríklad so zameraním na CNC stroje, stavebné profesie, automobilový priemysel, služby, no aj účtovníctvo.
Koľko to stojí
Ceny rekvalifikačných kurzov sa podobne aj ako ceny jazykových kurzov výrazne odlišujú. Vždy je dobré porovnávať obsah výučby a vyberať vhodné formy – aj pri takýchto kurzoch sa stretnete s individuálnou a skupinovou výučbou.
Napríklad zhruba stohodinový kurz populárneho koučingu vyjde na sumu cez štyritisíc eur, prípadne 11-dňový kurz vyše dvoch tisíc eur. Kuchárom podobne ako čašníkom sa stanete napríklad v kurze za 372 eur, pekárom za necelých 600 eur (teória i prax), základný štvordňový kurz pre vizážistku nájdete napríklad za 400 eur.
Zábava i zručnosti
Chcete sa naučiť zbaliť ženu, muža, naučiť sa fotografovať alebo vyrábať šperky, či zdobiť predmety servítkami? Všetko je možné, ak zaplatíte niekedy desiatky, inokedy aj stovky eur.
Organizátori zážitkových kurzov majú dostatok kreativity, aby vás niečo naučili a ešte aj zabavili.
Pre niektorých bude stačiť ako výzva naučiť sa jazdiť na koni alebo strieľať z rôznych typov zbraní. Pre iných to budú kurzy prežitia v rôzne nastavených podmienkach – v lete, v zime, v meste dokonca v tandeme rodič a dieťa. Bežné je za takýmito aktivitami vycestovať tam, kde sú vhodné podmienky.
Zaujímavým a užitočným tipom je kurz prvej pomoci – robí ho Červený kríž (8 hodín za 27 eur) alebo iné záchranárske organizácie.