BRATISLAVA. Znalosť cudzieho jazyka otvára cestu nielen pri cestovaní a štúdiu, ale najmä, ak si hľadáte novú prácu.
Z pracovných ponúk uverejnených na pracovnom portáli Profesia minulý rok tak takmer polovica pozícií vyžaduje poznať anglický jazyk. Pýtajú ho najmä zamestnávatelia z oblasti IT a manažmentu.
Nemecký jazyk požaduje zhruba 15 percent pozícií a vyskytujú sa hlavne v oblasti administratívy, manažmentu a obchodu. Takmer 27 percent pozícií obsahuje kombináciu dvoch cudzí jazykov, väčšinou v kombinácii angličtiny s iným cudzím jazykom.
Dopytu zodpovedá aj v Bratislave rozsiahla ponuka jazykových kurzov rôznych inštitúcií.
Vybrať si možno rôzne formy – od pravidelného intenzívneho kurzu až po platené konverzácie hoci aj v domácom prostredí.
Bežné aj exotické
Najväčšia ponuka sa týka najmä angličtiny a nemčiny, no nebudete mať ťažkosti nájsť kurzy ktorýchkoľvek iných častejšie používaných jazykov, ako sú francúzština, španielčina, taliančina či ruština.
Mnohé z týchto kurzov možno absolvovať s lektormi pochádzajúcimi zo Slovenska, no aj s takzvanými natívnymi učiteľmi, teda takými, pre ktorých je požadovaný jazyk materinským jazykom.
Certifikáty
Krátky prehľad certifikátovz jazykových kurzov.
Jazykové certifikáty alebo skúšky si od vás môžu vyžiadať vtedy, keď sa uchádzate o štúdium na univerzitách v zahraničí a na rôznych výmenných programoch. Sú vhodným doplnkom do životopisu a niekedy môžu postačovať ako preukázanie vedomostnej úrovne z jazyka.
1. IELTS je medzinárodne uznávaná skúška vypovedajúca o celkovej úrovni znalosti angličtiny. Je uznávaná v Austrálii, na Novom Zélande, v USA, vo Veľkej Británii aj imigračnými úradmi a profesionálnymi organizáciami. Považuje sa za celosvetovo najpopulárnejšiu skúšku z anglického jazyka.
2. TOEFL (test z angličtiny ako cudzieho jazyka) je test ktorý overuje úroveň praktického ovládania angličtiny u ľudí, pre ktorých angličtina nie je materinským jazykom. Je vhodný pre uchádzačov o vysokoškolské štúdium. Testujú iba akreditované inštitúcie, neakreditované jazykové školy ponúkajú prípravu.
3. Cambridge English – široká škála rôzne zameraných kurzov. Okrem všeobecnej angličtiny to môže byť obchodná, právnická či finančná. Toto testovanie môžu absolvovať aj deti od 7 do 12 rokov.
Testov, ktoré potvrdzujú úroveň ovládania jazyka absolventa, je celý rad, nielen v angličtine, ale aj v ďalších jazykoch.
No nájdete aj kurzy viac „exotických“ a pre Slovákov náročnejších jazykov, ako sú napríklad mandarínska čínština, kórejčina a japončina. Existujú jazykové centrá vyučujúce severské jazyky – nórčinu, švédčinu alebo iné školy, ktoré sa špecializujú na arabčinu, vyučujú turecký jazyk, rumunčinu, maďarčinu, poľštinu a ďalšie.
Tie najžiadanejšie jazyky sa využívajú aj v špecializovanej podobe – zamerané napríklad pre potreby podnikania – obchodu, pre právnikov, so zameraním na zdravotníctvo, cestovný ruch a tak ďalej.
Na výber sú taktiež rôzne formy organizácie výučby.
Možné je dochádzanie na skupinovú výučbu (populárne sú takzvané mikroskupiny zvyčajne do šiestich osôb), individuálna výučba (drahšia voľba, no možno postupovať podľa vlastného tempa a potrieb) alebo výučba na diaľku cez internet (napríklad pri použití skype).
Ako si vybrať dobre
Pri výbere jazykovej školy, či už ide o rôzne inštitúty, centrá, či výučbu, ktorú organizuje vysoká škola alebo univerzita, by mali byť rozhodujúce referencie a nielen cena za lekciu na zľavovom portále. Referencie možno ľahko získať aj cez sociálne siete.
Kým sa prihlásite, informujte sa na možnosť prvej, ukážkovej lekcie zdarma alebo s tým, že zaplatíte len túto jednu hodinu.
Ak sa rozhodnete pre štúdium na diaľku, musíte si byť istí, že na to máte dosť sebadisciplíny. Naštudujte si internetové stránky. Vyberajte najmä tam, kde poznáte detailne obsah učebného plánu pre ten ktorý kurz. Prípadne, ak to potrebujete pre ďalší postup, vyhľadajte kurz, ktorý je možné ukončiť uznávanou skúškou či certifikátom.
Ako na tom ste
Dôležité je vybrať si aj správnu úroveň – tak aby ste zbytočne neplatili za niečo, čo už nepotrebujete opakovať, a na druhej strane, aby ste sa neprecenili.
Pri určení pokročilosti sa bežne používa Spoločný európsky referenčný rámec.
Pokročilosť sa označuje vždy písmenom a číslom.
Označenie A tak signalizuje základné znalosti, B znamená pokročilejšie vedomosti (samostatné používanie jazyka) a C pokročilú až najvyššiu úroveň (spontánne vyjadrovanie, porozumenie skrytým významom a podobne.) Prehľad jednotlivých úrovní z rôznych zdrojov nájdete na internete. Prehľady majú na weboch veľké jazykové školy, napríklad Humboldt a podobne.
Niektoré jazykové školy mávajú na weboch aj orientačné testy. Tie pomáhajú pri správnom zaradení uchádzača na kurz (napríklad z angličtiny Canadian Bilingual Institute). Test záujemca o kurz vyplní a odošle na posúdenie, vyhodnotenie príde emailom. Prípadne môže byť testovanie aj povinné (napríklad v British Council treba absolvovať bezplatný vstupný test, ktorý má ústnu i písomnú časť).