Jeden z projektov dvojice rakúskych architektov Dietmara Eberleho a Carla Baumschlagera, domy v Nüziders. FOTO - WWW.BAUMSCHLAGER-EBERLE.COM
Vorarlberskí architekti sú známi svojou profesionalistou, z ktorej by sa dalo mnohému naučiť. Úzka prepojenosť so stavebnými formami a klientelou im umožňuje "šiť" stavby na mieru, preto sú ich realizácie žiadané aj mimo Rakúska a dokonca i Európy. Sú natoľko zaujímaví, že doslova vytvorili fenomén Vorarlberg - ľahkú, modernú architektúru.
Pôvodnou myšlienkou bolo v 70. rokoch minulého storočia premeniť architektúru Rakúska na moderné a zároveň funkčné umenie. Preto sú Eberle a Baumschlager známi aj ako predstavitelia Hnutia stavebných umelcov (Baukünstler Bewegung). V začiatkoch postavili odvážne, radikálne jednoduché drevené domy. Tie mali úspech a oboch architektov priviedli k plodnej spolupráci, v roku 1985 založili spoločnú architektonickú kanceláriu.
Na rajcovnom pozemku
Nič nenahradí pohľad v reáli, ale výstava napriek tomu ponúkne ukážku kvalitnej architektúry. Medzi najznámejšie projekty Carla Baumschlagera a Dietmara Eberleho patria objekty, ktoré postavili v jednej z mestských častí Bregenzu s názvom Mildenberg. Oboch už pri prvej návšteve pozemku fascinovala jeho osobitosť a označili ho slovom "rajcovný". Pozemok tvoria tri kopce a tri doliny, čo využili pri situovaní objektov - každý stojí na jednom z kopcov.
Pozemok a celá situácia okolo stavby pripomína dianie v našom hlavnom meste, napríklad v oblasti dunajského nábrežia. Obaja architekti bojovali podľa nich s prehnanými nárokmi stavebného úradu (ku ktorému patria aj pamiatkari a ochranári), ktoré vraj nemohli splniť, a tak viedli mnoho diskusií.
Pozemok bol taký drahý, že na ňom nemohli stavať sociálne domy, na ktorých si Eberle a Baumschlager vybudovali kariéru, napríklad v Nüziders. Domy v Mildenbergu navrhli pre bohaté vrstvy, čo znamenalo, že pôdorysy museli byť voľné pre individuálne usporiadanie podľa želania budúcich majiteľov. Každý byt má terasu, sú otvorené na juh, fasáda je tehlová, ale vyzerá reprezentatívne a farebne ladí s okolím.
Domy "pre chudobných"
Domy s pätnástimi bytmi v Nüziders, mestečku na úpätí alpských hrebeňov, boli pre toto prostredie neobvyklým urbanistickým počinom. Fasády z opracovaného dreva postupne zmenili farbu až na čiernu, domy neformálne vytvárajú vnútorný dvor, parkuje sa v podzemných garážach, v parteri majú plochy na hranie pre deti a športovanie.
Napriek tomu, že ide o domy pre chudobnejšie vrstvy, byty nie sú malé a niektoré majú veľkorysé strešné terasy, zasklené balkóny a vo svojom okolí pôsobia ako majestátny solitér. (mi)