
Vernisáž v pohodovej atmosfére Fekeyho hostinca.
Gayle Ní Cheallaigh alebo Gayle Kelly je írska výtvarníčka, ktorá sa narodila a vyrastala v Dubline, kde štyri roky študovala výtvarné umenie a v júni 2001 absolvovala na Dun Laoghaire inštitúte umenia, dizajnu a technológie. Túto nedeľu Gayle Kelly prezentovala svoje umenie obrazmi na predajnej výstave vo Fekeyho hostinci pri Horárni Horský park.
Mladá umelkyňa zatiaľ na Slovensku pobudla šesť mesiacov. Spolu so svojím priateľom Geretom Maguirom, ktorý je momentálne u nás na odbornej stáži, cestujú po svete a Gayle maľuje a predáva obrazy.
Vernisáž prebiehala v pohodovom tempe, v príjemnej domáckej atmosfére, na akú sme si už v horárni zvykli. Tentoraz sa podujatie nieslo v keltsko-írskom rytme, hrala naša – čiastočne medzinárodná – skupina Keltieg a perfektne sa zladila s Geretovým a Gayliným spevom. Obaja na chvíľu priniesli do bratislavskej horárne írskeho pesničkárskeho ducha.
Geret bubnoval na bodhrane, šamanskom bubne (niekedy si chodí zabubnovať pod Michalskú), pridal sa k nemu Roman Kozák z Keltiegu a napokon aj celá kapela. Hostí pribúdalo, ochutnávali poridge – ovsenú kašu, typické, takmer národné írske jedlo (čosi ako naše halušky), zanechané Keltmi z pohanských, „obilninových“ čias. Ponúkali sa aj jablká s medom, jablkové a mrkvové koláče, medovina. Všetko napokon vytváralo dojem a atmosféru „irish pubu“, veď ako si všimli hlavní protagonisti večera, v určitom smere sú si Slovensko a Írsko dosť podobné. A vraj máme aj podobný naturel – prchký i odovzdaný zároveň.

Geret Maguira a Gayle Kelly spievajú írske pesničky.
Obaja Íri sú očarení našimi lesmi a horami, úplne inou krajinou. Geret, ako študent architektúry v Londýne, si nemohol nevšimnúť našu „celkom inú“ architektúru. V Írsku sa stavajú nízke rodinné domy, u nás zase vysoké, tak trochu „hybridné“.
Gayle Kelly a Geret Maguire strávili na Slovensku vďaka pozvaniu Romana Kozáka svoje prvé a k tomu tradičné Vianoce. Podľa ich slov to bol absolútny zážitok. Okrem zoznámenia sa s našimi zvykmi sa učili robiť lokše a „holúbky“, východniarsku špecialitu – kapustné listy plnené ryžou a mäsom.
Gayle Kelly je tak trochu podobná svojim obrazom – geometrické abstrakcie sú plné svetla a farby, vnútornej veselosti. Ako sama umelkyňa tvrdí, vždy odrážajú jej vnútorný pocit z krajiny, v ktorej tvorí. „Moje maľovanie je najmä o farbách, o ich symbolike, vzájomnom pôsobení. Farby zdôrazňujú to, čo symbolizujú. Svetlo bolo prvým fenoménom sveta. Svetlo prostredníctvom farieb odkrýva dušu tohto sveta. Bez svetla niet žiadnych farieb. Bez farieb nie je život.“
Vystavené obrazy stoja od 15– do 30-tisíc korún. Gayle sa snažila prispôsobiť ceny nášmu trhu – sama si prezrela ponuku, a preto ich predáva lacnejšie ako v Írsku. Už na vernisáži sa ozvali prví záujemcovia. Je nám len ľúto, že čierno-biela reprodukcia Gaylinho obrazu úplne odstraňuje jeho podstatu. Preto, ak sa do 13. januára ocitnete v Horskom parku, celkom určite nazabudnite ochutnať z palety írskych emócií na slovenský spôsob.
FOTO – AUTORKA
Autor: MILADA ČECHOVÁmilada.cechova@gpp.sk