SME
Streda, 29. september, 2021 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

Železná studienka: Jazierka takto nepoznáte

Vodné nádrže na Železnej studienke obnovia v rámci projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy.

Z jazierok na Železnej studienke vypustili vodu. (Zdroj: TASR)
Skryť Vypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Mestské lesy v Bratislave od konca júna začali s obnovou dvoch vodných nádrží na bratislavskej Železnej studienke. Ako informovala Katarína Kohútiková z bratislavského magistrátu, začalo sa s vodnou nádržou pri Partizánskej lúke.

Pred vypúšťaním vody museli zabezpečiť ochranu chránených živočíchov.

„Chránené živočíchy môžu zberať len odborne spôsobilé osoby, ktoré na to majú licenciu, to je zároveň aj podmienkou stavebného povolenia uskutočnenia diela,“ povedal zástupca riaditeľa Mestských lesov Rudolf Ivičič.

Podľa Kohútikovej v rámci narábania s chránenými živočíchmi počas čistenia a rekonštrukcie nádrže pri Partizánskej lúke sa podarilo identifikovať asi 4 300 kusov lastúrnikov, korýtka riečneho a rybničného. Lastúrniky po prácach vrátia do ich pôvodného životného prostredia.

Mestské lesy pri vypúšťani z vody vylovili ryby a ďalšie vodné živočíchy, ktoré presunuli do inej vodnej nádrže na Železnej studienke

Projekt „Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy - pilotná aplikácia opatrení v oblasti zadržiavania zrážok v urbanizovanom prostredí“ je spolufinancovaný grantom z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórska a štátneho rozpočtu Slovensky s celkovou sumou 3 318 925 eur.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Na čiastkový projekt Železná studienka - Rybníky, dva rybníky, sú prostriedky vo výške 238 440 eur. Termín ukončenia celého projektu je 30. apríl budúceho roka.

Jazierka na bratislavskej Železnej pôvodne slúžili na zadržiavanie vody na pohon mlynov v Mlynskej doline. V ich blízkosti tiež kedysi stáli Ferdinandove kúpele s liečivou železitou vodou.

Dnes sa vodné nádrže na Vydrici využívajú najmä na rybolov. Ich vodná plocha tiež dotvára prírodné prostredie pri Vydrici nad obnoveným železničným Červeným mostom, kam Bratislavčania radi chodia za oddychom.

Lokalita je tiež východiskovým miestom viacerých turistických a cyklistických chodníkov smerom na Kačín, Lamač, Kamzík, Malý Slavín, Marianku, Biely Kríž a Peknú cestu.

Viac informácii a tipov pre cestovanie po Slovensku nájdete v turistickom sprievodcovi Slovensko, novinke z produkcie vydavateľstva denníka SME.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu