Sviatok Troch kráľov je pre nevidiacich spoluobčanov dvojnásobným sviatkom. Vtedy si totiž pripomínajú výročie smrti Francúza Louisa Brailleho, autora bodového Braillovho písma. Tento rok uplynulo od jeho smrti 150 rokov.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
V Bratislave žije asi 500 nevidiacich. Viac ako dvesto ich využíva služby Mestskej knižnice, oddelenia pre nevidiacich. „Oddelenie sme otvorili pred jedenástimi rokmi, pri príležitosti štátnej náštevy princa Charlesa a Lady Diany,“ hovorí riaditeľka knižnice Elena Veľasová. Dnes sa už počtom titulov takmer vyrovná ústrednej knižnici pre nevidiacich v Levoči.
Čitatelia tu nájdu 3220 titulov načítaných na viac ako 25 tisícoch kaziet a cédečiek. V knižnici sú aj časopisy v Braillovom písme, asi 3 percentá celého fondu tvoria knihy v tomto písme. Ich skladovanie je totiž trošku náročnejšie, pretože sú veľmi objemné. Kým napríklad Ústava SR je v slovenčine len malou brožúrou, v Braillovom písme je to kniha hrubá 17 centimetrov a má asi 500 strán.
„Nevidiaci majú, rovnako ako iní čitatelia, záujem o nové knihy na trhu. Dôležité je, čo z tej širokej ponuky na trhu vybrať, lebo načítať sa nedá všetko,“ hovorí riaditeľka. Väčšina nahrávok knižných noviniek prichádza z ústrednej knižnice v Levoči, ďalšie si bratislavská knižnica objednáva v Prahe, anglické nahrávky daroval British Council, nemecké Göetheho inštitút. Niektoré nahrávky venoval zase Slovenský rozhlas. A keď sa podarí získať grant, knihy načítajú herci priamo v Mestskej knižnici, najmä školské učebnice. Sabozrakí čitatelia nájdu v knižnici zväčšovaciu lupu, dar od Diany.
Oddelelenie pre nevidiacich otvorili v Metskej knižnici na Klariskej ulici 8. mája 1991, vtedy asi ako piate oddelenie pre nevidiacich na Slovensku.
Dovtedy si nevidiaci z celého Slovenska objednávali knihy poštou z Levoče. Dnes je na Slovensku už 21 oddelení s knihami pre nevidiacich. Bratislavské oddelenie vzniklo, keď sa uvoľnili priestory po množstve zväzkov spoločensko-vednej literatúry dôležitých za čias komunistického režimu, po zväzkoch marxizmu-leninizmu či po Leninových spisoch. (haj)