V Bratislave žije asi 500 nevidiacich. Viac ako dvesto ich využíva služby Mestskej knižnice, oddelenia pre nevidiacich. „Oddelenie sme otvorili pred jedenástimi rokmi, pri príležitosti štátnej náštevy princa Charlesa a Lady Diany,“ hovorí riaditeľka knižnice Elena Veľasová. Dnes sa už počtom titulov takmer vyrovná ústrednej knižnici pre nevidiacich v Levoči.
Čitatelia tu nájdu 3220 titulov načítaných na viac ako 25 tisícoch kaziet a cédečiek. V knižnici sú aj časopisy v Braillovom písme, asi 3 percentá celého fondu tvoria knihy v tomto písme. Ich skladovanie je totiž trošku náročnejšie, pretože sú veľmi objemné. Kým napríklad Ústava SR je v slovenčine len malou brožúrou, v Braillovom písme je to kniha hrubá 17 centimetrov a má asi 500 strán.
„Nevidiaci majú, rovnako ako iní čitatelia, záujem o nové knihy na trhu. Dôležité je, čo z tej širokej ponuky na trhu vybrať, lebo načítať sa nedá všetko,“ hovorí riaditeľka. Väčšina nahrávok knižných noviniek prichádza z ústrednej knižnice v Levoči, ďalšie si bratislavská knižnica objednáva v Prahe, anglické nahrávky daroval British Council, nemecké Göetheho inštitút. Niektoré nahrávky venoval zase Slovenský rozhlas. A keď sa podarí získať grant, knihy načítajú herci priamo v Mestskej knižnici, najmä školské učebnice. Sabozrakí čitatelia nájdu v knižnici zväčšovaciu lupu, dar od Diany.
Oddelelenie pre nevidiacich otvorili v Metskej knižnici na Klariskej ulici 8. mája 1991, vtedy asi ako piate oddelenie pre nevidiacich na Slovensku.
Dovtedy si nevidiaci z celého Slovenska objednávali knihy poštou z Levoče. Dnes je na Slovensku už 21 oddelení s knihami pre nevidiacich. Bratislavské oddelenie vzniklo, keď sa uvoľnili priestory po množstve zväzkov spoločensko-vednej literatúry dôležitých za čias komunistického režimu, po zväzkoch marxizmu-leninizmu či po Leninových spisoch. (haj)