
FOTO SME - PAVOL MAJER
Po vianočných zľavách plagáty vo výkladoch oznamujú, že prichádzajú zľavy nové. Obchody síce preplnené nie sú, ale tam, kde ponúkajú 50-percentné zľavy záujem je. „Žila som nejaký čas v Londýne a tiež v januári začínali s rôznymi výpredajmi. Z pôvodnej ceny zľavili rovnako ako u nás, od 30 do 50 percent. Dnes som prišla nakupovať práve kvôli nim,“ povedala nakupujúca študentka v Tescu na Kamennom námestí. V oddelení oblečenia boli väčšinou ženy, ktoré odchádzali do skúšobnej kabínky s viacerými kusmi oblečenia.
Okrem pravidelných akcií, ktoré majú po celý rok potravinové obchody a veľká drogeristická spoločnosť, v januári sa vypredáva najmä oblečenie. Z ceny ide dole od 10 do 70 percent. V meste ich ponúkajú takmer všetky butiky. Horšie je to už s topánkami, obchodov s akciou je pomenej, niečo je na Obchodnej, lacnejšia obuv, tiež športová, sa dá nájsť aj v Poluse. Ako sme sa dozvedeli v obuve nad Michalskou bránou, o znížení cien rozhodujú dodávatelia, ktorých majú 150 a tí zatiaľ výpredaj nechystajú. Januárové znižovanie cien sa nedotklo zlatníctiev. Podľa majiteľa jedného na Obchodnej ich tovarom nie sú handry a nemôžu si podobné akcie dovoliť.
Obchodník môže ísť s cenou dole, aj pod cenu, ak chce vypredať staré zásoby a nakúpiť nový tovar. V niektorých obchodoch sa však ceny pred Vianocami nadhodnotia a potom znižujú. Zákazník má pocit, že nakúpil výhodne, pričom v skutočnosti zaplatil za tovar plnú cenu. „Už viac ako desať rokov platia u nás zmluvné ceny. Keď si zákazník kúpi tovar, súhlasí s cenou a vzniká zmluvný vzťah medzi ním a predávajúcim,“ hovorí tlačová hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Ing. Krkošová. „Preto priebeh zliav nekontrolujeme. Obchodník si môže aj viackrát za deň zmeniť cenu. Musí ju však mať v registračnej pokladni a tovar musí mať cenovku. Závisí od ľudí, či kúpia, alebo nie.“
Ak sa zníži cena tovaru pre nekvalitu, predávajúci to musí vyznačiť aj so záručnou lehotou. Aj na zľavnený tovar platí záruka. (dro)