BRATISLAVA. Výber školského krúžku musia rodičia nechať až na september. Ponuku školy však možno doplniť aktivitami iných subjektov.
Kedy zvažovať základnú umeleckú školu a kedy hokej či tanec?
1. Základná umelecká škola má tradíciu
Učebné plány pre základné umelecké školy umožňujú dvojročné alebo jednoročné prípravné štúdium, ktoré je určené pre deti predškolského veku alebo pre žiakov 1. ročníka základnej školy. Starší žiaci nastupujú priamo do prvého ročníka.
Či vaše dieťa má na takúto aktivitu predpoklady, zistia pedagógovia na prijímacích talentových skúškach.
Neznamená to, že už dieťa musí na nejakom hudobnom nástroji hrať. Napríklad to, či má dobrý sluch sa posudzuje podľa toho, či je schopné reprodukovať hudobný úryvok spevom alebo tlieskaním. Zaváži aj chuť učiť sa a hrať.
„Pre dieťa je jednoduchšie začať s hudobnou činnosťou, ktorá mu je prirodzená,“ hovorí Jiřina Gažiová Jakubíková, ktorá vyučuje hru na klavíri v Základnej umeleckej škole v Ivanke pri Dunaji.
Môže to byť napríklad spev alebo hra na takom hudobnom nástroji, pri ktorom je intonačná výška tónu pevne daná. To je napríklad klavír. Pri ostatných dychových alebo sláčikových nástrojoch treba tón dolaďovať pomocou sluchu.
Ak sa dieťa začne učiť hre na hudobnom nástroji, bude ho treba zabezpečiť. V súčasnosti kupujú rodičia napríklad lacnejšiu alternatívu klavíra – keybord, elektrický syntetizátor. Je to možné, no akustický klavír je vzhľadom na tvorbu tónu nezameniteľný. Lacnejšie ho možno kúpiť na inzerát.
Podľa učebných osnov má žiak jednu dlhšiu vyučovaciu hodinu (45 min.) a jednu kratšiu (25 min.) v jednom týždni. Cvičiť by mal priebežne každý deň.
„Je veľkou výhodou, keď majú rodičia hudobné vzdelanie. Zo skúseností viem, že žiak ktorý má hudobné zázemie aj v rodine, je úspešnejší ako žiak, ktorý je na to sám. Okrem toho sa tu naskytá veľmi vítaná možnosť spoločného domáceho muzicírovania,“ vysvetľuje Jiřina Gažiová Jakubíková.
Mesačné školné vychádza okolo 11 eur.
2. Hokej patrí u chlapcov ku klasike
Hoci trénujú aj menšie deti, ideálny a postačujúci vek na to, aby dieťa začalo hrať hokej, je päť až šesť rokov. To znamená, že v kluboch vítajú i prvákov.
“Talent bez radosti a vášne k športu ako je hokej je nanič.
„
Deti tohto veku sa na tento šport vedia vypýtať aj samy.
„Treba ich podporiť, nechať im to vyskúšať, neodrádzať ich napríklad, tým, že je to drahé, že bude treba skoro ráno vstávať a že ide o tvrdý šport,“ hovorí tréner mládeže Michal Dostál.
V Bratislave si možno vybrať z viacerých klubov, ktoré majú predprípravku či prípravku. Patrí k nim HC Slovan Bratislava, HK Ružinov, HOBA (Dúbravka), HC Petržalka. Ľuďom zo satelitných mestečiek môže vyhovovať aj Hamuliakovo.
„Ľadové plochy sú ešte v Lamači a v Avione sú tiež aktivity pre začínajúce deti,“ vymenováva Dostál.
Okrem kvality a prístupu trénerov či samotného tréningového procesu by pri výbere mala zavážiť lokalita a logistika – ako sa dostať na tréningy a kedy sú, aby sa dali čo najlepšie skĺbiť so škôlkou, školou či inými krúžkami.
Na začiatku bude dieťa potrebovať najmä kvalitné korčule (aby udržali dobre stabilitu), prilbu s krytom na tvár, rukavice a aspoň chrániče na kolená.
Postupne sa dokúpia ostatné chrániče potrebné na zvýšenie bezpečnosti.
„Dieťa hlavne musí chodiť na hokej rado. Talent bez radosti a vášne k tomuto športu je nanič,“ hovorí Dostál.
Každé dieťa, ktoré má rado pohyb, má prvý predpoklad, že sa na šport hodí. Všetko ďalšie ukáže až čas, dodáva.
Hokejové tréningy bývajú väčšinou dvakrát, niekde trikrát do týždňa, rozvrh má každý klub iný.
Mesačné poplatky sú od 20 do 50 eur, závisí od klubu.
3. Populárny street dance
K vhodným aktivitám, ktoré napomáhajú ďalšiemu rozvoju dieťaťa – dievčat i chlapcov – patrí tanec.
Populárny je najmä street dance.
K najznámejším štýlom patrí hiphop a break dance. K menej známym, no v Bratislave k dostupným patrí aj poppin, lockin a house.
„Tanečné lekcie u nás sú určené pre deti od šiestich rokov, výnimočne od piatich rokov, hovorí Stanislava Matejová zo Street Dance Academy (táto tanečná škola na Slovensko po revolúcii priniesla správne rozdelenie spomenutých štýlov, ktoré k nám prišli zo západných krajín).
Či má vaše dieťa na takúto aktivitu talent, niekedy sa spozná hneď, inokedy až po rokoch, keď môže dosiahnuť úspech snahou a tréningom.
Tak ako pri všetkých podobných aktivitách, tak aj pri tanci je dôležitejšie, aby dieťa činnosť bavila.
Pre tento druh tanca netreba kupovať špeciálne oblečenie, tancuje sa najlepšie v teniskách.
Tréningy bývajú dva razy v týždni, platí sa 40 eur mesačne.
Tréningy pre deti majú podobnú náplň ako tie pre dospelých, učia sa však správne zvládnutie jednoduchších krokov.
Netradične aj pre dievčatá
Menej tradičné aktivity spočiatku nepotrebujú špeciálne vybavenie, stačia tepláky a tričko.
Chcelo by vaše dieťa vyskúšať niečo iné? Možno ho zaujme taekwondo, kapuera alebo parkour.
Nielen boj, ale aj obrana
Taekwondo je vhodné pre dievčatá i chlapcov. Učia sa totiž nielen bojovému umeniu, ale aj obrane a technickým zostavám. Taekwondo sa líši od karate najmä krajinou pôvodu (je z Kórey). A tiež mierou používania nôh a rúk v boji. „Oproti karate používame viac nohy,“ vysvetľuje Brian Lurie, ktorý pôsobí ako tréner na Základnej škole Dudova v Petržalke.
V Bratislave je dostatočný počet klubov taekwonda. Vyberajte najmä podľa dostupnosti lokality. „Ako bude dieťa napredovať, je záležitosť trénera – treba si vybrať kvalifikovaného trénera, ktorý už niečo dosiahol aj na medzinárodných turnajoch,“ radí Lurie. Pokrok dokumentujú technické stupne – tzv. pásy.
Dieťa začína v tričku a v teplákoch, cvičí sa naboso. Postupne si dokúpi úbor – dobok – za zhruba 25 eur a chrániče rúk a nôh (od 25 eur).
Mesačné členské býva od 35 eur.
S hudbou i bez
Kapuera je unikátna kombinácia bojového umenia, tanca, akrobacie, hudby a spevu. „Vhodná je pre chlapcov i dievčatá, všetci hrajú spolu,“ hovorí tréner Martin ‘Fogo‘ Halász.
Trénuje sa v Bratislave v Academia Universum a v okolí Bratislavy na Čiernej Vode a v Ivanke pri Dunaji. V ponuke sú tréningy pre deti od piatich rokov, mesačný poplatok vychádza zhruba na 30 eur.
Parkourové tréningy pomáhajú starším deťom zvyšovať všestrannú fyzickú zdatnosť. V Petržalke funguje špeciálne vybavená telocvičňa Skill Lab, tréningy sú určené pre mládež od 13 rokov. Deti od siedmich rokov sú zaraďované do pohybovej prípravky. Jeden tréning vyjde na tri eurá.