BRATISLAVA. K letu neodmysliteľne patrí opekanie a grilovanie. Tí šťastnejší sa týmto aktivitám môžu venovať vo vlastných záhradách a pre tých ostatných sú k dispozícii verejné oficiálne ohniská a miesta na grilovanie.
Vďaka tomu, že Bratislava je obkolesená lesmi a nachádza sa v nej aj lesopark, v meste je množstvo takýchto miest, ktoré sú navyše aj ľahko dostupné.
Verejné ohniská a miesta na grilovanie sú roztrúsené vo viacerých mestkých častiach Bratislavy. Obľúbené sú napríklad pri Draždiaku v Petržalke, v Líščom údolí v Karlovej Vsi či v lesoparku.
Opekačka v lesoparku
Oficiálne povolené ohniská a grilovacie miesta v správe Mestských lesov sa nachádzajú hlavne v hornej časti Mlynskej doliny pozdĺž potoka Vydrica, ďalej v Kačínskej doline pozdĺž potoka Bystrička a vo všetkých väčších obľúbených rekreačných lokalitách, ako sú Partizánska lúka, Dlhé lúky, Drieňovské lúky, Kačín, Červený kríž a horáreň Krasňany.
Mnohé z týchto miest prešli v posledých rokoch rekonštrukciou.
Kačín, kde je na opekanie k dispozícii altánok, prístrešok, ohniská a aj gril, opravili v roku 2009. Veľkou výhodou tohto miesta podľa Kataríny Kohútikovej z oddelenia komunikácie bratislavského magistrátu je, že počas leta na Kačín premáva mestská hromadná doprava každú hodinu.
Rekreačný areál pod horárňou Krasňany prešiel zas prvou fázou rekonštrukcie v roku 2012. Na ploche približne 1,2 hektára postavili dva nové prístrešky s kapacitou viac ako sto ľudí, exteriérový gril a ohnisko, petangové ihrisko, streetbalové ihrisko, skupinovú hojdačka, stoly s lavičkami, výhľadové lavičky, informačné tabule, odpadkové koše a suché toalety.
Pri hľadaní miesta na opekanie platí, že čím hlbšie ľudia do lesa vstúpia, tým majú vyššiu pravdepodobnosť, že nájdu neobsadené ohnisko. Obzvlášť v lete a cez víkendy. Aby sa vám ušlo miesto pri obľúbenom ohnisku, radšej si privstaňte.
„Najobľúbenejšie miesta sú na Partizánskej lúke,“ povedala Jana Znášiková z Mestských lesov v Bratislave.
Okrem obľúbených „opekačkových“ miest na mestských lúkach sú v Bratislave aj špeciálne miesta na grilovanie. Najmä v lesoparku. Tam totiž v poslednom čase pribudli murované grily s komínom, pri ktorých sa nachádza aj altánok so stolom a lavičkami.
Tento rok pribudol nový grilovací altánok aj pri IX. mlyne a vlani zas grilovací altánok Kozel s dvoma grilmi na Drieňovských lúkach.
O ohniská a grilovacie altánky sa Mestské lesy pravidelne starajú. Vykonávajú ich údržbu a pravidelný zber odpadkov. Počas víkendov na ohniská dohliada aj protipožiarna služba a v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov informujú verejnosť o zákaze kladenia ohňa.
Všetky oficiálne miesta na opekanie a grilovanie sú podľa Znášikovej označené tabuľou: Miesto na kladenie ohňa. Tam, kde sa označenie nenachádza, je zakázané oheň rozkladať.
V prípade nerešpektovania tohto zákazu hrozí návštevníkom pokuta. Pre fyzické osoby 99 eur, pre právnické sa môže vyšplhať až na 16 596 eur.
Ohniská v mestských častiach
Rôzne zákutia na opekanie ponúkajú aj jednotlivé mestské časti.
V Karlovej Vsi sa napríklad nachádzajú štyri ohniská, a to v Líščom údolí v Parku SNP.
„Tieto ohniská sú u našich obyvateľov obľúbené. Voľný čas tam trávia nielen priatelia, ale často celé rodiny a pracovné kolektívy,“ povedal hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes.
Mestská časť udržiava v Parku SNP poriadok, kosí v ňom trávu, zbiera odpadky a zametá cesty. Ak upratovači zozbierajú v parku staré drevo, položia ho rovno k prístreškom na opekanie, kde ho môžu návštevníci použiť.
V Petržalke sa zas oficiálne ohniská nachádzajú pri Veľkom a Malom Draždiaku a na lúke medzi Bradáčovou a Dudovou.
V Devínskej Novej Vsi môžu výletníci nájsť ohnisko a altánok na lúke pri zrevitalizovanom kameňolome Kamenné srdce.
Výdatným zdrojom inšpirácie kam vyraziť za opekačkou či grilovačkou je napríklad aj na internetovej stránke www.ohniska.sk. Obsahuje podrobný rozpis nielen miest v Bratislave, ale na celom Slovensku.
Kde si mäsko ani špekáčik neopečiete
Aj keď je to lákavé, založenie ohňa či rozloženie grilu v mestských parkoch alebo len tak na dvoroch medzi bytovkami sa v Bratislave neodporúča. Na týchto miestach totiž platí zákaz kladenia ohňa.
Takže namiesto grilovačky s malým prenosným grilom v Sade Janka Kráľa sa odporúča si so sebou radšej zbaliť piknikový kôš.
Policajti môžu totiž ľuďom, ktorí si takto gril v parkoch či sadoch rozložia, udeliť podľa hovorkyne mestskej polície Ľubomíry Miklovičovej pokutu do výšky 30 eur.
Rovnako atraktívna môže byť pre niektorých aj grilovačka na balkóne či terase v pohodlí svojho bytu.
Všeobecné pravidlo, či sa to smie, alebo nie, však neexituje. Názory mestských častí sa rozchádzajú. Spoločne však odporúčajú riadiť sa domovým poriadkom.
„Grilovanie na balkóne nie je zo zákona zakázané, musí byť však použitý vhodný gril a grilujúci by sa mal vyhnúť tomu, aby zápachom obťažoval susedov. Môžu vzniknú občianske a susedské spory,“ upozorňuje hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová.
Hovorkyňa Ružinova Marianna Šebová zas upozorňuje, že balkóny sú súčasťou bytov, a teda súkromným vlastníctvom.
„V tomto prípade by si mali ľudia dať pozor na domový poriadok. Ten takéto grilovanie zakazovať môže. Domový poriadok si odsúhlasujú vlastníci bytov na schôdzi,“ povedala Šebová.
Iný a vyhranený postoj má však napríklad mestská časť Podunajské Biskupice.
„Mestská časť je zásadne proti opekaniu a grilovaniu na balkónoch, terasách bytových domov, kde vlastníci bytových a nebytových priestorov musia dodržiavať domový poriadok, v ktorom sú zakotvené protipožiarne zásady a predpisy v zmysle platnej legislatívy o požiarnej ochrane,“ upozorňuje vedúci referátu životného prostredia Podunajských Biskupíc Eduard Vandriak.