KARLOVA VES. Po neúspešnom pokuse zaviesť platené parkovanie v Petržalke je Karlova Ves ďalšou mestskou časťou, ktorá sa pokúsi zaviesť jednotné parkovacie pravidlá pre svojich obyvateľov. Už túto jeseň pre nich chystá pilotný projekt rezidenčného parkovania.
„Podľa návrhu, ktorý sme konzultovali s políciou, bude obyvateľom s trvalým pobytom k dispozícií až 90 percent parkovacích miest.
Obyvateľom bez trvalého pobytu zostane po tejto zmene už len desať percent miest,“ povedala starostka mestskej časti Bratislava-Karlova Ves Dana Čahojová, ktorú už tiež nebaví čakať na to, kým magistrát pripraví celomestské pravidlá parkovania.
Hovorkyňa magistrátu Ivana Skokanová uviedla, že magistrát v spolupráci s jednotlivými mestskými časťami pracuje na jednotnej parkovacej politike, ale kedy sa na pravidlách dohodnú, nespresnila.
„Ambíciou je prijať parkovaciu politiku hneď, ako to bude možné, musíme však dodržať všetky potrebné lehoty na vyjadrenia sa jednotlivých subjektov, ako sú zastupiteľstvá, komisie či občania,“ povedala Skokanová.
Karlova Ves okrem systému vyhradených parkovacích miest doteraz nemala parkovaciu politiku. Tento systém sa však ukázal ako nevyhovujúci najmä pre zvýhodnenie len istej skupiny majiteľov motorových vozidiel.
„Pre našich obyvateľov je veľmi zaťažujúce, keď prídu z práce domov a nenájdu miesto na zaparkovanie. To chceme zmeniť,“ povedal hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes.
Pilotná lokalita
Pilotný projekt rezidenčného parkovania budú testovať obyvatelia ulíc Karloveská, Silvánska, Kuklovská, Suchohradská, Sekulská, Brodská, Levárska a Lackova.
Obyvatelia s trvalým bydliskom na týchto uliciach budú môcť miestny úrad požiadať o bezplatné vydanie rezidenčných parkovacích kariet. Následne budú mať k dispozícií až 90 percent nonstop parkovacích miest na cestách v týchto lokalitách.
Mestká časť začala maľovať dopravné značenie na daných uliciach od polovice augusta a sľubuje, že počet parkovacích miest stúpne.
“Pilotný projekt parkovania by sme chceli spustiť najneskôr od septembra,” povedal Heldes. Vyhodnotiť ho chcú po dvoch mesiacoch od spustenia.
Následne by pravidlá parkovania rozšírili aj do ostatných lokalít mestskej časti.
Plánom je, že parkovacia karta by mala po absolvovaní pilotného projektu rezidentov stáť v rozpätí od nula do dvadsať eur za jedno auto v domácnosti. Ak by chcela domácnosť viac parkovacích kariet pre viac áut, cena bude za každú ďalšiu kartu vyššia.
„Cieľom je, aby naši obyvatelia platili maximálne režijné náklady v súvislosti s vydaním parkovacej karty a aby neboli zaťažovaní ďalšími poplatkami,“ povedal Heldes.
Okrem rezidenčného parkovania plánuje mestská časť v budúcnosti zaviesť aj iné opatrenia na zlepšenie situácie s parkovaním. „Priebežne sa pripravujú projekty parkovacích domov v najvyťaženejších lokalitách, napríklad na Veternicovej ulici,” informoval Heldes.
Nedostatok parkovacích miest
Súčasný systém parkovania v Karlovej Vsi však zlyháva na tom, že mestská časť nemá dostatok parkovacích miest. Mestská časť síce tvrdí, že počet parkovacích miest stúpne, kedy a o koľko však nespresnila.
„Hlavne v starej časti Karlovej Vsi, Kútiky, kde bývam, bola kapacita parkovísk robená na vtedajšie pomery, keď auto nemal takmer nikto. V našej bráne sú na šesť bytov dve garáže,“ povedala Viera Šramková, ktorá býva na Kuklovskej ulici už 42 rokov.
Ďalším problémom je podľa nej parkovanie ľudí bez trvalého pobytu v meste, ktorí majú v Karlovej Vsi iba prenajaté byty.
„Často sa stáva, že prídu autom a zaparkujú ho tu na tri týždne, kým zasa neodídu na víkend domov, kde sú prihlásení,“ povedala Šramková.
Taktiež je zvedavá, kde na Kuklovskej ulici budú vyhradené rezidenčné parkovacie miesta.
„Je to hlavná cesta, autá tu bývajú odstavené na zdevastovanom chodníku, ktorý nebol opravovaný už dvadsať rokov,“ obáva sa Šramková.
Faktom je, že v noci sa na vyhradené miesta na sídlisku nezmestia všetky autá, a preto často parkujú aj tam, kde by nemali.
Podľa vlaňajšieho letného prieskumu, ktorý prebiehal počas dvoch nocí, parkovalo v Karlovej Vsi 9300 vozidiel, z toho len 4500 na riadne vyznačených parkovacích miestach.
Zvyšných 52 percent vodičov parkovalo mimo oficiálnych miest. Z celkového počtu 9300 parkujúcich áut bolo 15 percent s mimobratislavskými poznávacími značkami.
Neplatné referendum
Karlovovešťania mali možnosť vyjadriť sa k plánu zaviesť rezidenčné parkovanie v ich mestskej časti počas referenda tento rok v marci. Nebolo však úspešné, pretože k otázkam sa vyjadrilo len necelých 43 percent oprávnených voličov.
Na to, aby bolo referendum platné, bola potrebná aspoň 50-percentná účasť. So zavedením rezidenčného parkovanie však súhlasilo 55,72 percenta zúčastnených voličov. Možnosť ‚nie‘ pri otázke rezidenčného parkovania zakrúžkovalo na porovnanie 41,12 percenta voličov.