BRATISLAVA, NOVÉ MESTO. Na bratislavských Kramároch, v blízkosti Slovenskej zdravotníckej univerzity, vyrástla hniezdna veža pre dážďovníky. Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) v spolupráci s 2021 architektmi vytvorilo unikátny biotop pre dážďovníky, ktorým chcú zároveň poukázať na problematiku ich ochrany.
Viac ako osemmetrová veža pozostáva z troch betónových pilierov, na ktorých je osadený kruhový oceľový nosník so 120 hniezdnymi búdkami.
"Chceli sme túto problematiku priblížiť oveľa viacej verejnosti. Rozhodli sme sa preto pre samostatnú stavbu, ktorá pozornosť ľudí pritiahne viacej. Dážďovníky sú totiž významný druh na zachovanie mestskej biodiverzity. Likvidujú veľké množstvo komárov," priblížila Andrea Froncová z BROZ, ktorá je iniciátorkou toho projektu.
Ochranári si lokalitu Kramárov vybrali práve pre tunajšiu silnú populáciu dážďovníkov. Celú stavbu navrhli preto s dôrazom na hniezdne nároky tohto druhu. V 120 hniezdnych búdkach sa môže vyliahnuť až 300 mláďat ročne.
Hoci sa dážďovníky životu v meste plne prispôsobili, za posledných desať rokov klesla podľa ochranárov ich populácia v mestách na Slovensku o polovicu. Dôvodom je zatepľovanie najmä bytových domov, pri ktorom dochádza k likvidácii hniezd a zimovísk týchto druhov vtákov.
Pri zatepľovaní sú mnohokrát dážďovníky aj zamurované. Jeden kŕmiaci pár tohto malého sťahovavého vtáka pritom uloví okolo 20 000 komárov za deň. BROZ preto už niekoľko rokov obhliada budovy a inštaluje náhradné búdky na hniezdenie priamo do zateplenia.
Dážďovníky na Slovensku hniezdia v období od apríla do augusta. V ostatných mesiacoch môžu podľa ochranárov vežu využiť aj iné chránené druhy živočíchov ako vrabce, sýkorky, žltochvosty alebo netopiere.