
FOTO - TASR
Jozef Moravčík udelil v nedeľu večer piatim laureátom cenu primátora hlavného mesta. Bronzovú sošku rytiera Rolanda dostala herečka Emília Vášáryová, rakúska diplomatka Gabriel Matznerová-Holzerová, kňaz František Žák, včelár Eduard Dedinský a záchranár Ján Kovalčík (na snímke vpravo). Cenu udeľujú každoročne na sviatok Troch kráľov, prvýkrát bola udelená v roku 1993. Súčasťou Trojkráľového večera v Primaciálnom paláci bol aj slávnostný koncert komorného telesa Českí filharmonici pod vedením Jacka Martina Händlera odzneli pasáže z diel W. A. Mozarta.
V záchranárstve je ešte čo naprávať
Najmladší z ocenených a zároveň jediný bratislavský rodák Ján Kovalčík dostal Rolandovu sošku za svoju aktivitu pri budovaní záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby. Podieľal sa aj na príprave vyhlášky ministerstva zdravotníctva v časti orientovanej na záchranárske služby. „Ocenenie ma veľmi prekvapilo, nepočítal som s tým, že moja práca má až taký význam. Rád by som v tejto oblasti ešte pohnal veci vpred, kým mám nápady a myšlienky. Je mnohé čo naprávať, najmä v kvalite a výučbe nových záchranárov.“
Počas 24-hodinovej služby záchranári zasahujú v priemere 60- až 62-krát v urgentných prípadoch, okrem toho prevážajú zdravotnícke pomôcky, biologický materiál pre laboratóriá a podobne. „Do našej spádovej oblasti patrí okolo 600 000 ľudí a pri takom počte sa toho udeje dosť,“ dodal J. Kovalčík.
Desiatky filmov a stovky inscenácií
Rodáčke z Hornej Štubne Emílii Vášáryovej udelili ocenenie za celoživotný príspevok v divadelnej, filmovej a televíznej tvorbe. Narodila sa v Turci v roku 1942, od roku 1963, v ktorom ukončila štúdium herectva na VŠMU, žije v Bratislave. E. Vášáryová účinkovala v takmer štyridsiatich filmoch a tristo inscenáciách, medzi najznámejšie patrí Medená veža, Balada o siedmich obesených či Bačova žena.
Včelárske zlepšováky z mesta
Za celoživotné úsilie v oblasti včelárstva dostal ocenenie aj rodák z Čataja Eduard Dedinský. Narodil sa v roku 1928 a v Bratislave žije od svojich štúdií na Slovenskej vysokej škole technickej. Včelárstvu sa venuje už 55 rokov, je autorom viacerých zlepšovacích návrhov. „Žijem v Bratislave v rodinnom domčeku a nikdy som nemal chuť presťahovať sa. Pokiaľ tu mám vytvorené podmienky pre svojho koníčka, nemám na to dôvod ani teraz.“
Prebúdza optimizmus medzi chorými
Rímskokatolícky kňaz František Žák sa viac než tridsať rokov snaží pomáhať chorým ľuďom v nemocniciach v Bratislave. Narodil sa v Lakšárskej Novej Vsi v roku 1919, tri roky pôsobil ako kňaz v Rači, neskôr bol farárom v iných slovenských obciach. Do Bratislavy sa vrátil v roku 1970, keď sa začal v Kňazskom seminári sv. Cyrila a Metoda venovať prípravám študentov na denné rozjímanie. V tomto období navštevoval pacientov v bratislavských nemocniciach a snažil sa v nich prebúdzať optimizmus a pozitívne zmýšľanie v ťažkých situáciách. Pôsobil aj ako kňaz v Jarovciach, vlani sa stal správcom kostola pri nemocnici Milosrdných bratov, čím sa opäť vrátil k chorým.
Zviditeľnila slovenskú kultúru
Primátor Moravčík udelil vyznamenanie aj bývalej veľvyslankyni Rakúska na Slovensku Gabriele Matznerovej-Holzerovej. Iniciovala mnohé recipročné stretnutia expertov samospráv a ako výtvarníčka sa zaslúžila o zintenzívnenie výmenných kultúrnych podujatí umelcov z Rakúska a zo Slovenska. Výrazne pomohla k zviditeľneniu slovenskej kultúry v západnej Európe.
MIRO GRMAN