BRATISLAVA. Aké možnosti majú v lete uťahaní a smädní turisti či Bratislavčania, ktorí nemajú chuť či peniaze na drahé limonády v reštauráciách? Pitné fontánky!
Väčšina z nich sa nachádza v centre mesta na najviac navštevovaných miestach. Dajú sa však nájsť aj v parkoch a na ihriskách v odľahlejších častiach mesta. Na rozdiel od fontán, v ktorých je chemicky upravovaná voda nevhodná na pitie, pitné fontánky sú bezpečným zdrojom osvieženia.
Tento rok rozšírili fontánky v centre mesta svoje rady o tri kusy. Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal ich začiatkom augusta slávnostne spúšťal do prevádzky. A to pred Grassalkovičovým (prezidentským) palácom, na Rázusovom nábreží pri Propeleri a pred historickou budovou parlamentu na Župnom námestí.
Na Župnom námestí sa však nová fontánka nachádza len 20 metrov od už existujúcej. Je plne funkčná a spravuje ju mesto. Primátor však o nej ani nevedel.
Keďže v meste ľudia o fontánky nezakopávajú na každom rohu, jej umiestnenie je zvláštne.
Nesrovnal lokalitu ale obhajoval existujúcou infraštruktúrou. Fontánka musí byť totiž podľa neho napojená na pitnú vodu a na jej ovládanie je potrebné aj elektrické vedenie. „Fontánky sa môžu umiestniť tam, kde je vodovodné potrubie. Nemôžete ju osadiť hocikde,“ povedal.
Tri nové fontánky z bronzového plechu darovala mestu Bratislavská vodárenská spoločnosť, ktorá sa bude o ne starať. Generálny riaditeľ vodární Zsolt Lukáč uviedol, že fontánky umiesťovali na základe požiadavky mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy a miesta nevyberali sami.
Bratislavská vodárenská plánuje v osádzaní fontánok pokračovať. Celkovo ich chce inštalovať okolo desať, a to v Starom Meste, Petržalke a Ružinove.
Najviac fontánok má magistrát
Sezóna pitných fontánok sa začína spravidla v podobnom čase ako mestským fontánam. Spúšťajú sa teda zvyčajne v apríli, záleží však na počasí. Zazimovávajú ich zas na jeseň. V sezóne slúžia nepretržite 24 hodín denne.
„Kontrola a umytie antikorovej, hornej, časti pitných fontánok sa vykonáva dvakrát denne,“ povedala z oddelenia komunikácie a marketingu bratislavského magistrátu Katarína Kohútiková.
Mesto aj mestské časti majú vo všeobecnosti celkom chaos v tom, koľko fontánok na svojom území majú, či fungujú a kto ich spravuje. Po dôkladnom prieskume sme však zistili, že v historickom centre mesta môžu ľudia uhasiť smäd v 16 funkčných pitných fontánkach rôznych architektonických štýlov.
Deväť z nich spravuje mesto cez svoju organizáciu Generálny investor Bratislavy, tri Bratislavská vodárenská spoločnosť a zvyšné štyri mestská časť Staré Mesto.
Mestské pitné fontánky sú najmä v historických uličkách mesta. Dve, zo žuly a nerezu z osemdesiatych rokov minulého storočia, sa nachádzajú na Hviezdoslavovom námestí.
Veľmi podobná fontánka stojí aj na Námestí SNP pred Starou tržnicou. Na Hlavnom námestí sa nachádza mestská pitná fontánka zo zadnej strany strážnej búdky, ktorá stála v tomto priestore 250 rokov od roku 1767 do 60. rokov 19. storočia.
Ďalšia je na spomínanom Župnom námestí. Zo secesnej pitnej fontánky na nádvorí Pálffyho paláca z časti pomníka grófa Štefana Pálffyho sa možu napiť návštevníci Galérie mesta Bratislavy na Panskej ulici.
Fontánka z 18. storočia je skrytá aj v záhrade reštaurácie Prašná Bašta na Zámočníckej ulici. Z ďalšej sa môžu osviežiť aj návštevníci Letnej čitárne u Červeného raka.
Posledná pitná fontánka na deväťmiestnom zozname funkčných mestských fontánok sa nachádza na nádvorí Primaciálneho paláca a nesie názov Váza II. Aj keď fontánka bola po zreštaurovaní spustená len minulý rok, tlačidlo sa na nej opakovane kazí. Preto mesto zvažuje na fontánke spraviť iný spúšťač vody.
Okrem funkčných fontánok magistrát spravuje aj dve historické, ktoré sú však v súčasnosti pokazené. Ide o fontánku Palugyayova studňa na Zelenej ulici a fontánku Putto s rybou na Bielej ulici.
„Slúžia ako okrasné prvky. Plánujeme však ich pamiatkovú obnovu a sfunkčnenie,“ povedala Kohútiková.
Dve zo štyroch fontánok v správe Starého Mesta sa nachádzajú v Medickej záhrade. Tretia je na Vajanského nábreží a štvrtá – Vtáčia fontána je na križovatke ulíc Ventúrska a Panská.
Staré Mesto však prevádzkuje aj jednu špeciálnu pitnú fontánku. V parku na Poľnej, ktorý bol vybudovaný ako výbeh pre psov, je umiestnená fontánka aj pre zvieratá.
Fontánky s efektom vodnej hmly
Tento rok magistrát chystá aj novinku – osviežovacie fontánky s efektom vodnej hmly.
„Toto leto plánujeme namontovať prvých päť sád rozprašovačov vodnej hmly, ktorých počet budeme v ďalších rokoch postupne rozširovať,“ povedala z oddelenia komunikácie a marketingu bratislavského magistrátu Iveta Kešeláková.
Špeciálne fontánky zaplatí mesto z vlastnej kasy.
„Magistrát vytipoval päť lokalít, ktoré momentálne spĺňajú technické parametre pre namontovanie rozprašovačov,“ povedala Kešeláková.
Osviežovacie fontánky by mali byť nainštalované v Starom Meste, Ružinove, na Račianskom mýte a aj Trnavskom mýte, či už pri existujúcich fontánach, alebo ako samostatne stojace.
Presné miesto, náklady a kedy budú osviežovače spustené, však ešte neboli určené.
Staré zmizli, nové pribúdajú
V mestských častiach sa kedysi nachádzalo viacero pitných fontánok, ale mnohé z nich už zanikli. Dobrá správa však je, že čoraz častejšie pribúdajú nové. Alebo sú aspoň v pláne miestnych samospráv.
„Pri revitalizácii verejných priestranstiev sa snažíme zohľadňovať aj ich praktickú funkciu, teda aby sa návštevníci mali kde občerstviť,“ uviedol hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.
Pri rekonštrukcii dvoch parkov v uplynulých dvoch rokoch sa im podarilo vybudovať tri pitné fontánky. Jednu osadili v parku na Hálkovej a ďalšie dve v parku Rešetkova-Osadná.
V Dúbravke sú pitné fontánky len na jednom, najvyťaženejšom, ihrisku – v parku Pekníkova. Ďalšie zatiaľ mestská časť osádzať neplánuje.
„Zriadenie ďalších pitných fontánok nie je momentálne v rozpočte mestskej časti,“ povedala hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinatová.
Ružinov spravuje tri funkčné zariadenia na pitie v Parku Andreja Hlinku a jednu na trhovisku Miletičová, ktorú spravuje Ružinovský podnik verejnoprospešných služieb.
„Plánujeme aj zriadenie ďalších pitných fontánok na verejných priestranstvách, závisí to od spolupráce s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou, ktorá by zrealizovala ich osadenie,“ priblížila hovorkyňa Ružinova Marianna Šebová.
Petržalka hlási šesť pitných fontánok. Tri z nich sa nachádzajú na Nobelovom námestí, jedna na Daliborovom námestí a ďalšia pri železničnej stanici na Kopčianskej. Fontánka s pitnou vodou je aj v Sade Janka Kráľa blízko sochy spisovateľa.
„V Sade Janka Kráľa sú ďalšie dve nefunkčné fontány na pitie, ktoré si vyžadujú kompletnú výmenu. Tento krok má samospráva naplánovaný v budúcom roku,“ informovala hovorkyňa Petržalky Michaela Platznerová.
Petržalka má tiež jednu špeciálnu fontánku. V Psom parku na Wolkrovej ulici vybudovala psiu pitnú fontánku. Slúži od júna tohto roka.
Pristavené cisterny
Okrem pitných fontánok sa obyvatelia a návštevníci Bratislavy môžu v centre mesta počas horúčav osviežiť aj z cisterien s pitnou vodou. Mesto ich pristavuje v lete na Hlavnom námestí a Poštovej ulici denne od 10.00 h do 18.00 h. Ale len vtedy, ak teplota vzduchu dlhodobejšie vystúpi nad 30 stupňov Celzia.
Cisterny, ktoré zabezpečuje magistrát v spolupráci s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou, boli k dispozícii obyvateľom už aj minulý rok. Priemerná spotreba vody bola počas minulého leta dvetisíc litrov denne, informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.